FAQ Dolina Szarotek od A do Z - wersja 2.0

Temat na forum 'FAQ - gra' rozpoczęty przez użytkownika FAQ, 13 czerwca 2023.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
 1. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL


  news.png

  Zapraszamy do odkrywania tajników alpejskiej Doliny Szarotek.
  Świat Alp, podobnie jak Bahamarama czy Świat Pełni Księżyca ma własny, odrębny zestaw pól gry ze znajdującymi się na nich budynkami, produkcjami czy przedmiotami. Różni się jednak zasadniczo przez wykorzystanie w nim szeregu nowych, rozbudowanych funkcji, nieznanych wam z dotychczasowych obszarów gry.

  To co znajdziecie w Dolinie Szarotek to nadal nie wszystkie elementy tego nowego świata. Będzie on w przyszłości rozbudowywany, pojawi się więcej obszarów i pól gry, nowe przestrzenie i systemy rozgrywki.

  Spis treści
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 12 lipca 2023
 2. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Dostęp do Doliny Szarotek i mapa obszaru

  Alpejski obszar jest dostępny dla graczy mających co najmniej 98 poziom, którzy za 2.500 gwiazdek odkryją runę na Drzewie Mądrości (konieczne wcześniejsze odblokowanie co najmniej jednego poziomu runy "Więcej PD w ogrodzie ozdobnym").

  Drzewo mądrości.png


  Do Doliny Szarotek dostaniecie się klikając budynek stacji kolejki linowej na mapie.

  Mapa_ogólna_1.png

  Dopóki warunki dostępu (poziom i odkryta runa) nie zostaną spełnione, na budynku stacji znajdować się będzie kłódka, a odwiedziny w Dolinie Szarotek nie będą możliwe.

  budynek stacji - kłódka.png


  Mapa Doliny Szarotek


  mapa.png

  Aktualnie na mapie aktywne są:​
  1. Stacja kolejki linowej, po kliknięciu której wrócicie na ogólną mapę Farmeramy,
  2. Domek alpejskich zleceń dla klientów.
  3. Północny Las - służący do uprawy drzew alpejskich,
  4. Alpejskie Ogrody - przeznaczone do uprawy alpejskich roślin,
  5. Plac wiejski - z alpejskimi misjami.
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 13 października 2023
 3. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Schemat gry - pierwsze kroki

  Poniżej przegląd tego, jak będą wyglądały wasze pierwsze kroki w Dolinie Szarotek. Szersze wyjaśnienia poszczególnych funkcji/etapów znajdziecie w dalszej części poradnika.

  Na początkowych poziomach doświadczenia będziecie mieli dostęp tylko do Północnego lasu, więc wszystkie wasze czynności będą związane z uprawą drzew.
  • Kolejka linowa przenosi was do Doliny Szarotek, skąd przechodzicie na polanę Północnego lasu. Ponieważ nie macie jeszcze żadnych drzew do posadzenia, sprawdzacie w budynku Stanowiska do produkcji, jakie składniki są potrzebne do wyprodukowania pierwszego drzewa.​
  • Żadnego z tych składników również jeszcze nie macie, więc przechodzicie do budynku Konwertera, gdzie korzystając z posiadanych przez was zasobów z klasycznej Farmeramy (obszar Farmy, Bahamaramy i Świata pełni księżyca) produkujecie potrzebne przedmioty - na początek będzie to Zielone paliwo, Podstawowy humus i Mały zestaw narzędzi.​
  • Gdy produkcja w budynku Konwertera się zakończy, odbieracie jej efekty, wracacie do budynku Stanowiska do produkcji i produkujecie pierwsze drzewo - na początek dostępna jest tylko Morela alpejska. Sadzicie ją w wolnych poletkach pola gry, drzewko rośnie i można je zebrać kilka razy.​
  • Otrzymane owoce oraz wypadające podczas zbiorów przedmioty specjalne wykorzystujecie do realizacji zleceń klientów, dzięki czemu otrzymujecie alpejskie punkty doświadczenia (APD) i przechodzicie na kolejne alpejskie poziomy doświadczenia. Daje wam to dostęp do nowych elementów gry.​
  • Alpejskie owoce wykorzystujecie też do produkcji pierwszej Odznaki arborysty (zakładka produkcji Ścieżki Mądrości, przejście przez budynek Stanowiska do produkcji). Odznaki te są niezbędne m.in. do odkrycia zablokowanych terenów Północnego lasu oraz do produkcji nowych rodzajów drzew.​
  • Drzewa alpejskie mają ograniczoną żywotność. Gdy ostatni raz je zbierzecie, wejdą w końcową fazę, w której dalsze zbiory nie są możliwe. Trzeba je wtedy ściąć, otrzymując w zamian Pnie drzew, które wykorzystacie do produkcji drewna, służącego do wytwarzania drzew nowego rodzaju.​

  Nie zrażajcie się tym, że początkowo może się to wydawać skomplikowane, inne od sposoby gry w pozostałych obszarach Farmeramy. Po opanowaniu podstawowych zasad, wszystko stanie się proste i oczywiste.
  Powodzenia!:)
   
 4. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Północny las
  Północny las jest pierwszą dostępną łąką produkcyjną na nowym obszarze. Jest przeznaczony wyłącznie do uprawy drzew alpejskich. Zaczynacie od niewielkiego pola początkowego, ale z czasem możecie odblokować dalsze jego obszary.

  Pólnocny Las.png
  1. Obszar dostępny na początek (I-0)
  2. Część polany wymagająca odblokowania
  3. Stanowisko do produkcji, gdzie produkuje się alpejskie drzewa i nasiona alpejskich roślin
  4. Magazyn, w którym przechowywane są wszystkie przedmiotu obszaru
  5. Konwerter - służy do przetwarzania przedmiotów, klasycznych i alpejskich
  6. Pomocnicy
  Przyciski oznaczone jako II, III i IV pozwolą wam na przejście do kolejnych łąk Północnego lasu, jakie zostaną udostępnione w przyszłości.
  Dostęp do zablokowanych terenów oznaczonych jako I-1 do I-9 otrzymacie po spełnieniu następujących warunków:​
  • osiągnięciu wymaganego alpejskiego poziomu doświadczenia,
  • zgromadzeniu odpowiedniej liczby właściwych odznak arborysty,
  • odblokowaniu wcześniejszego obszaru.
  Kolejność odblokowywania i wymagania podano w tabeli:

  T_obszary_Północnego_lasu.png
  Ciemniejszym kolorem oznaczono obszary, których obecnie nie można odkrywać, ze względu na ograniczenie dostępnych poziomów
  do 35.​
   
 5. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Alpejskie drzewa

  Drzewa te można sadzić tylko na terenie Północnego lasu. Każdorazowo wytwarzacie je w budynku stanowiska do produkcji. Po umieszczeniu (posadzeniu) na polu gry drzewa przechodzą przez kilka etapów wzrostu, z których każdy można zakończyć ich ścięciem (pamiętając jednak, że ścięcie drzewa powoduje utratę niewykorzystanych etapów wzrostu).

  Charakterystykę dostępnych drzew alpejskich znajdziecie w poniższym spoilerze:

  T_drzewa.png
  Uwaga! W tabeli uwzględniono wszystkie możliwe etapy wzrostu danego drzewa, również te, które drzewo uzyskuje po uaktywnieniu na Ścieżce Mądrości runy zwiększającej liczbę jego etapów wzrostu.


  Podstawowe informacje
  Drzewa można sadzić wyłącznie w wolnych poletkach polany Północnego lasu

  poletko.png

  Po kliknięciu wolnego poletka wyświetlają się posiadane drzewa. Można je posortować wg kilku kategorii:

  posiadane_drzewa.png

  Ważne!
  ·
  Posadzonego drzewa nie można przestawić,
  · Posadzonego drzewa nie można przenieść z pola gry do inwentarza; można je tylko ściąć (czyli nieodwołalnie usunąć), zwalniając miejsce uprawy dla nowego drzewa.


  Etapy wzrostu
  Każdy rodzaj drzewa ma określoną liczbę stadiów wzrostu - maksymalnie 8, w przypadku większości drzew tych etapów jest 4-6. Przejście do kolejnego stadium następuje wraz ze zbiorem drzewa (lub po użyciu nawozu Natychmiastowe drzewo). Każdy z tych etapów ma określony:
  · czas wzrostu drzewa,
  · liczbę owoców otrzymywanych przy zbiorze,
  · rodzaj i liczbę pni otrzymywanych przy ścięciu drzewa,
  · grafikę zmieniającą się wraz ze wzrostem/gotowością do zbioru​

  Po najechaniu kursorem na posadzone drzewo wyświetlą się informacje o nim (dla aktualnej fazy wzrostu)
  .
  drzewko_informacje.png

  1 - pasek z czasem pozostałym do kolejnego zbioru
  2 - liczba dokonanych zbiorów spośród dostępnych dla danego drzewka
  3 - liczba owoców, jakie zostaną otrzymane przy zbiorze
  4 - rodzaj i liczba pni otrzymywanych przy ścięciu drzewa
  5 - nr etapu wzrostu, na jakim znajduje się drzewo (nie dotyczy ostatniego etapu)

  Po osiągnięciu końcowego etapu, dalsze zbiory nie są możliwe, a zatem nie uruchamia się licznik czasu dalszego wzrostu.
  Po najechaniu kursorem na takie drzewko, zobaczycie, że wszystkie możliwe zbiory zostały dokonane (3/3) i z drzewka można uzyskać tylko określoną liczbę pni przy jego ścięciu.

  drzewko_informacje_ostatnia_faza.png


  Nawozy
  W przypadku drzew dostępne są 3 rodzaje nawozów. Można je kupić w Sklepie, otrzymać w nagrodach - np. za wykonywanie zleceń klientów i zdobyć podczas recyklingu przedmiotów alpejskich w konwerterze.​
  • Kiełkujące drzewo - skraca pozostały czas wzrostu drzewa o 20%. Można go zastosować do 5 razy w danym etapie wzrostu drzewa i tylko wtedy gdy biegnie licznik czasu. Większość drzew pozwala na 3 krotne zastosowanie tego nawozu na dany etap, lecz liczbę tę można zwiększyć ulepszając drzewo (odkrywając właściwą runę na Ścieżce Mądrości).
  • Natychmiastowe drzewo - zwiększa o 1 etap wzrostu. Po jego zastosowaniu drzewo natychmiastowo przechodzi do kolejnego stadium wzrostu (z tym samym czasem pozostałym do kolejnego zbioru). Otrzymywane też są owoce, które mogłyby zostać zebrane, gdyby skończył się poprzedni licznik czasu.
  • Dostatek owoców - daje dodatkowe owoce podczas następnego zbioru w liczbie równej aktualnemu etapowi wzrostu drzewa tj. w fazie 1 daje +1 szt., w fazie 2 dodatkowe 2 szt., itd. To jedyny nawóz, który może być użyty zarówno w czasie wzrostu, jak też wtedy gdy drzewo jest gotowe do zbioru. Może być zastosowany tylko raz dla danego etapu wzrostu.
  Po kliknięciu w posadzone drzewko wyświetlą się przyciski czynności dostępnych dla stadium, w jakim znajduje się drzewko.

  Przykład 1
  Biegnie licznik czasu (czyli drzewo nie jest ani gotowe do zbioru, ani nie znajduje się w ostatnim etapie wzrostu)
  drzewko_akcje_1.png
  1 - aplikuje nawóz Kiełkujące drzewo
  2 - dodajemy nawóz Dostatek owoców
  3 - używamy nawozu Natychmiastowe drzewo
  4 - ścinamy drzewo

  Przykład 2
  Drzewo jest gotowe do zbioru
  drzewko_akcje_2.png
  1 - zbieramy owoce
  2 - dodajemy nawóz Dostatek owoców
  3 - ścinamy drzewo
  Dolny przycisk (którym dodajemy nawóz Natychmiastowe drzewo) nie jest aktywny, ponieważ nawozu tego nie można używać w stadium gotowości do zbioru.

  Przykład 3
  Drzewo znalazło się w ostatnim etapie wzrostu
  drzewko_akcje_3.png
  Aktywny jest tylko 1 przycisk, służący do wyrębu drzewa.


  Zbiór owoców

  ·
  zbiór drzew jest możliwy, gdy upłynie czas wzrostu drzewa (licznik czasu osiągnie 0)
  · do magazynu trafiają owoce w liczbie wynikającej z aktualnego etapu wzrostu drzewa (i ew. użytego nawozu Dostatek owoców)
  · drzewo przechodzi do kolejnego etapu wzrostu i uruchamia się licznik czasu do kolejnego zbioru, chyba że drzewo przeszło w ostatnie stadium, kiedy możliwe jest tylko jego ścięcie.
  Przy braku wolnego miejsca w magazynie "Alpejskie owoce drzew" zbiór nie będzie możliwy.

  Wyrąb drzew
  ·
  drzewo można ściąć w dowolnym etapie wzrostu
  · rodzaj pni otrzymywanych przy ścięciu zależy od etapu wzrostu
  · wycinka powoduje, że drzewo jest usuwane na stałe, zwalnia się też poletko produkcyjne na polanie
  · jeśli w momencie wyrębu owoce są gotowe do zbioru, to równocześnie zostaną zebrane i dodane do magazynu. Przy ścięciu drzewa w czasie wzrostu (licznik czasu biegnie), nie zostaną dopisane żadne owoce
  Przy braku wolnego miejsca w magazynie "Pnie" i "Inne" wycinka drzewa nie będzie możliwa. Może ją też zablokować brak miejsca w magazynie "Alpejskie owoce drzew" jeśli próbujecie ściąć drzewo gotowe do zbioru.

  Pnie drzew
  ·
  otrzymuje się je ze ścinania drzew
  · istnieją różne rodzaje pni
  · każdy etap wzrostu zapewnia określoną liczbę i rodzaj pni otrzymywanych podczas ścięcia drzewa; im wyższy etap wzrostu tym więcej/lepsze pnie otrzymacie
  · pnie drzew można przerabiać w konwerterze w inne przedmioty (np. na różne rodzaje drewna); drewno na rozpałkę może być wykorzystane do recyklingu lub do produkcji zielonego paliwa
  Rodzaje i wartość pni:
  upload_2022-12-13_8-37-58.png
  Pnie trafiają do magazynu kategoria "Pnie", natomiast drewno na rozpałkę do magazynu kategoria "Zielone paliwo".

  Owoce
  ·
  drzewa zapewniają określoną liczbę owoców przy każdym zbiorze
  · liczba zbieranych owoców zależy od fazy wzrostu, w jakiej znajduje się drzewo, osiągając szczyt wydajności w środkowych etapach wzrostu i spadając w późniejszych etapach
  · gdy drzewo osiągnie swój końcowy etap, nie będzie już dostarczać owoców, ponieważ nie uruchamia się już wtedy licznik czasu wzrostu drzewa

  Kategorie owoców
  Owoce drzew mają określone kategorie determinujące możliwość ich wykorzystania jako ekwiwalentu przy wpłatach do produkcji.
  Kategorie te są następujące:
  · owoce jabłkowate - przykładowo jabłoń, grusza, pigwa, niesplik, brekinia, jarzębina
  · owoce z pestką - przykładowo: wiśnia, śliwka, mirabelka, nektarynka, brzoskwinia, morela
  · szyszki - przykładowo: jodła, sosna, modrzew, świerk
  · orzechy - przykładowo: buk, kasztan, orzech laskowy, dąb

  Nie wszystkie powyższe kategorie/drzewa są obecnie dostępne w grze. W przyszłości będą dodawane nowe kategorie/drzewa.​
   
 6. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Alpejskie poziomy doświadczenia i alpejskie punkty doświadczenia (APD)

  Obszar Doliny Szarotek ma własny system rozwoju i odblokowywania kolejnych elementów obszaru w oparciu o posiadany poziom doświadczenia - podobnie jak to ma miejsce na obszarze Farmy czy Bahamaramy.

  Aktualnie dostępna liczba alpejskich poziomów doświadczenia jest ograniczona do 35. Informacje o nich, w tym o korzyściach, jakie daje dany poziom, znajdziecie w spoilerze.

  T_poziomy.png

  Ważne!
  Po osiągnięciu 35 poziomu dalsze APD nie będą dopisywane do ich ogólnego stanu - będą przepadać!

  Na kolejne poziomy przechodzi się dzięki alpejskim punktom doświadczenia (APD). Głównym sposobem ich zdobycia jest realizacja alpejskich zleceń klientów. APD można też zdobyć z recyklingu zbędnych alpejskich przedmiotów w konwerterze.


  Po przejściu na kolejny poziom pojawi się okno informujące o tym, jakie nowe możliwości otrzymaliście:

  Przykładowo:
  Okno_przejście_poziomu.png
  1 - możliwość produkcji modrzewia alpejskiego
  2 - odblokowano dodatkowe pole gry w Północnym Lesie
  3 - zwiększono pojemność magazynu na alpejskie owoce drzew

  Przedmioty dotyczące klasycznej Farmeramy (item Lodowy jeleń, 2 rzędy chmur oraz dostęp do Wzgórza Słoneczników) otrzymacie wraz z osiągnięciem danego alpejskiego poziomu doświadczenia - pojawi się dodatkowe okno informujące o tym.

  Lodowy jeleń
  contentupdatenov2022icesculpture.gif
  Co 40 godz. 500 PD/TPD x Poziom Farmy/Wyspy oraz bonus +100% do zbioru z wszystkich drzew klasycznej Farmeramy przez 20 godz.
  Może być ustawiony na obszarze klasycznej Farmeramy.

  Rząd chmur "Alpejska łąka"
  pnącze_alpejska łąka.png
  Zapełniamy go dowolnymi itemami o wymiarach 1x1.
  Co 40 godz. będzie dawać 1.000% więcej PD/TPD ze zbioru przedmiotów ozdobnych przez 6 godz.

  Rząd chmur "Alpejska ścieżka"
  pnącze_alpejska ścieżka.png
  Wymaga dowolnych itemów o wymiarach 1x1.
  Co 40 godz. otrzymamy 1.000% więcej PD/TPD z wszystkich zbiorów i z hodowli w Oazie przez 6 godz.

  Wzgórze Słoneczników
  Kłódka.png
  Jest to dodatkowa łąka wchodząca w skład Obszaru Farmy, na której można umieszczać drzewa, zagrody, warsztaty i przedmioty ozdobne, nie można natomiast uprawiać na niej roślin.
  Szczegółowe informacje o tej polanie znajdziecie w >>Poradniku<<.​
   
 7. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Kącik zleceń

  Dolina Szarotek posiada odrębny Kącik Zleceń, który będzie wymagać wyłącznie towarów z tego obszaru.
  Oprócz recyklingu przedmiotów alpejskich w Konwerterze, realizacja zleceń to podstawowe źródło zdobywania Alpejskich Punktów Doświadczenia, a co za tym idzie, osiągania nowych poziomów.

  Do Kącika Zleceń przejdziemy przez ikonę po lewej stronie

  zlecenia 1.png

  lub budynek na mapie

  zlecenia 2.png

  Na początku dostępny na stałe jest jeden klient Teodor Gołębiewski, ale wraz ze wzrostem poziomów uzyskiwany jest dostęp do trzech pozostałych, w tym jednego weekendowego. W przyszłości planowane jest zwiększenie liczby klientów.

  T_klienci.png

  Klient może mieć 2-4 zlecenia w jednym czasie i są one generowane jednocześnie. Podczas ich tworzenia będą brane pod uwagę zasoby Gracza, nie oznacza to jednak, że wymagane będą tylko przedmioty przez niego posiadane. W założeniu pierwsze zlecenie będzie najprostsze, a następne stanowić wyzwanie, aż do najtrudniejszego 4.
  Liczba zleceń będzie zależna od poziomu i funkcji, jakie odblokował Gracz. Niektóre z nich mogą być dostępne tylko czasowo (np. podczas wydarzeń) i nie będą widoczne stale. Czasowo widoczny będzie również klient Krystyna Zwierzówna, która będzie składać oferty tylko w soboty i niedziele.

  zlecenia 3.png

  Każde zlecenie będzie dawać Alpejskie PD, może też oferować inne przydatne towary. Mamy dwie kategorie nagród: za każde zlecenie oraz za wszystkie zlecenia klienta danego dnia (nagroda ukończenia).

  Każdy klient ma własny czas automatycznego odświeżania zleceń. Kolejny licznik startuje przy pierwszym wyświetleniu Alpejskich zleceń po wygaśnięciu ofert. Oznacza to, że jeśli czas mija o 14:00, a Gracz wejdzie do Kącika zleceń o 20:00 to właśnie wieczorem rozpocznie się nowe odliczanie, nawet jeśli Użytkownik był zalogowany do gry przez cały czas.
  Jest możliwość ręcznego odświeżenia zleceń danego dnia (nawet jeśli zostały już wykonane w całości lub częściowo) i zastąpić je nowymi. W tym celu możemy użyć słodkiej zamianki.
  Pierwsze odświeżenie danego dnia będzie kosztować jedną słodką zamiankę. Każde kolejne o 1 więcej. Koszt będzie wzrastać w trakcie doby, a licznik dotyczy jednego klienta i zresetuje się o północy.

  zlecenia 4.png

  Można zakończyć zlecenie za floreny, cena tego działania zależna jest od wymagań i może wzrastać wraz z kolejnymi użyciami. Mogą pojawić się klienci z zablokowaną opcją płatności florenami.

  zlecenia 5.png

  Jeśli odbiór nagrody przekracza limit miejsca dostępnego w inwentarzu, wyświetlone zostanie ostrzeżenie z prośbą o decyzję czy odebrać nagrodę.​
   
 8. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Magazyn

  Inaczej niż w przypadku inwentarza w pozostałych 3 obszarach Farmeramy, magazynowanie wszystkich przedmiotów pochodzących lub wytworzonych w obszarze Doliny Szarotek jest ograniczone do określonego limitu wyznaczonego dla ich kategorii. Pojemność tę można jednak zwiększać.

  Każdy z przedmiotów pochodzący/wytworzony w Dolinie Szarotek zostanie przypisany do jednej z kilku kategorii i będzie zmniejszał dostępny dla niej limit magazynowania. Po wejściu do magazynu i wybraniu kategorii możecie sprawdzić jak wygląda wykorzystanie limitu dla niej. Pokazuje to pasek zapełnienia maksymalnej pojemności.

  magazyn.png

  Obecne kategorie magazynowania:
  • alpejskie owoce drzew,
  • alpejskie drzewa,
  • odznaki mądrości,
  • alpejskie rośliny,
  • nasiona alpejskich roślin,
  • inne - trafiają tu przedmioty wypadające podczas zbiorów,
  • materiały do tworzenia - zalicza się tutaj drewno, humus i zestawy narzędzi,
  • zielone paliwo, trafia tu również drewno na rozpałkę,
  • pnie,
  • artykuły zużywalne - obejmuje wszystkie nawozy, wzmacniacze i przyspieszacze.
  Po osiągnięciu limitu wyznaczonego dla danej kategorii nie można już zbierać żadnych przedmiotów tego typu. Wyjątkiem są przedmioty nabyte drogą realnych płatności - zostaną dopisane do posiadanego stanu, bez względu na to czy limit magazynowania jest wyczerpany.

  Ikonki alarmowe sygnalizują wyczerpanie dostępnej pojemności magazynu (żółta - magazyn jest bliski zapełnienia, czerwona - magazyn jest całkowicie zapełniony):

  magazyn_ikonki_alarmowe.png

  Gdy dany magazyn jest całkowicie zapełniony, należy podnieść limit magazynowania (o ile jest to dostępne) lub zwolnić nieco przestrzeni np. wykorzystując część przedmiotów do różnych produkcji, poddać je recyklingowi w konwerterze, lub w ostateczności usunąć z magazynu klikając czerwony przycisk z symbolem kosza:

  magazyn - usunięcie przedmiotu.png

  Uwaga! Usunięte przedmioty znikają nieodwołalnie i nie otrzymujecie w zamian żadnego ekwiwalentu (liczba znajdująca się przy przedmiocie określa tylko wartość 1 szt. przedmiotu).

  Każdy limit zapasów oparty na kategorii może być wielokrotnie podnoszony.
  Zwiększenie pojemności magazynowania wymaga spełnienia określonych warunków, w tym odpowiedniego poziomu doświadczenia, wpłaty odpowiednich odznak mądrości i wymaga odblokowania poprzedniego ulepszenia, chyba że jest to pierwsze ulepszenie z tej grupy.

  W poniższym spoilerze znajdziecie informacje na jakich warunkach i do jakiej pojemności możecie podnieść limity magazynowania poszczególnych kategorii przedmiotów.

  T_magazyn_V_07_2023.png

  Po osiągnięciu wymaganego alpejskiego poziomu doświadczenia, aktywny stanie się przycisk "Zwiększ maksymalną pojemność". Po jego kliknięciu wyświetli się okno wymagań. Jeśli są spełnione, limit magazynowania danej kategorii zostanie natychmiastowo zwiększony.
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 31 lipca 2023
 9. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Stanowisko do produkcji

  Większość alpejskich drzew i nasion roślin (i innych przyszłych alpejskich przedmiotów produkcyjnych) będzie musiała być każdorazowo wytworzona w budynku Stanowiska do produkcji.

  Klikając w boczne zakładki wybieracie, czy chcecie produkować nasiona roślin, czy drzewa, a następnie wybieracie konkretny rodzaj nasion/drzew. Wyświetlą się wtedy informacje o czasie produkcji i wymaganiach:

  Stanowisko_do_produkcji.png

  Produkcja jest możliwa o ile:
  1 - osiągnięto wymagany alpejski poziom doświadczenia, jeśli nie - na grafice przedmiotu znajduje się kłódka,
  2 - odblokowano możliwość produkcji na Ścieżce Mądrości, w przeciwnym wypadku przy grafice przedmiotu znajduje się mała ikonka:
  produkcja_2.png
  Granatowy kolor ikonki oznacza, że spełnione są warunki odblokowania na Ścieżce (odkryto dostęp do runy oraz posiadacie wymagane odznaki mądrości). Kliknięcie ikonki przekieruje was do właściwej runy na Ścieżce Mądrości.
  3 -posiadacie właściwą liczbę wymaganych składników do produkcji, jeśli nie - przycisk z "+" przekieruje was do właściwego okna produkcyjnego w konwerterze.

  Gdy powyższe warunki są spełnione i przynajmniej 1 slot produkcyjny jest wolny, można wyprodukować przedmiot, klikając przycisk "Produkuj".

  Sloty produkcyjne

  sloty.png

  Produkcja przebiega w slotach produkcji. Maksymalnie dostępne są 4 sloty dla każdej kategorii produkcji (obecnie drzew i roślin):
  · dwa sloty są dostępne bez dodatkowych warunków,
  · trzeci wymaga 10 x Klucz główny i pozostaje aktywny przez 3 dni (klucz uaktywnia slot tylko dla danej kategorii),
  · odblokowanie czwartego wymaga zatrudnienia pomocnika (szersze informacje w części dotyczącej Pomocników).

  Produkcja w slotach czasowych (wykupionych dzięki kluczom głównym lub pomocnikowi) jest możliwa dopóki dany slot jest aktywny. Wygaśnięcie slotu w czasie trwania produkcji nie powoduje jej anulowania.

  W jednym slocie można ustawić produkcję kilku przedmiotów jednego rodzaju (maksymalnie 10); czas produkcji i ilość wymaganych materiałów zależna jest od wybranej liczby przedmiotów:

  multiprodukcja.png

  Produkcję można przyspieszyć korzystając ze wzmacniacza szybkości. Zmniejsza on pozostały czas oczekiwania o 20% i można go używać wielokrotnie, aż do zakończenia produkcji.

  Pomyłkowo nastawioną produkcję można usunąć ze slotu przed jej zakończeniem. Służy do tego wskazany przycisk:

  usunięcie produkcji.png

  Jednak wykorzystane do produkcji zasoby zostaną utracone, o czym ostrzeże okno informacyjne, w którym czynność należy potwierdzić.

  Gdy produkcja jest zakończona, można przedmiot odebrać - pod warunkiem, że posiadacie wolne miejsce w magazynie. Jeśli nie, przycisk odbioru będzie nieaktywny. W tym przypadku należy zwolnić przestrzeń magazynowania.
  Po zakończeniu co najmniej 1 produkcji, przy budynku wyświetli się mała ikonka informacyjna:
  ikonka_informacyjna_stanowisko.png

  Odmiany drzew/roślin
  Alpejskie drzewa i rośliny mogą mieć kilka odmian. Przykładowo w przypadku moreli są to:
  · drzewko moreli alpejskiej - dostęp do niego otrzymacie na wstępie bez dodatkowych warunków,
  · drzewko moreli mandżurskiej,
  · drzewko moreli pospolitej.

  Ich pełna lista rozwija się po kliknięciu zakładki z nazwą drzewa bezpośrednio pod jego grafiką w stanowisku do produkcji:

  produkcja drzew 5.png

  Wybierając daną odmianę z listy uaktywniacie ją i w oknie wyświetlają się informacje o danym przedmiocie, w tym wymogi do jego produkcji.

  W poniższych spoilerach znajdziecie informacje o czasie i kosztach produkcji poszczególnych drzew i nasion roślin:

  T_produkcja_drzew.png

  T_produkcja_nasion_roślin.png
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 13 października 2023
 10. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Ścieżka Mądrości

  Ścieżka Mądrości to miejsce w którym odblokowuje się możliwość produkcji poszczególnych alpejskich przedmiotów (obecnie drzewa i rośliny), a także miejsce w którym ulepsza się te przedmioty, dzięki czemu np. szybciej rosną, albo dają wyższe plony.

  Dostaniecie się na nią klikając budynek Stanowiska do produkcji, a następnie klikając wskazany przycisk:

  ścieżka_mądrości_dostęp_1.png

  lub bezpośrednio z okna Stanowiska do produkcji:

  ścieżka_mądrości_dostęp.png

  W oknie Ścieżki znajdują się rozwijane listy, na których wybieracie rodzaj przedmiotów (drzewa lub rośliny), a następnie wyszukujecie właściwe drzewo lub roślinę:

  ścieżka_wybór_1.png
  ścieżka_wybór_2.png
  ścieżka_wybór_3.png

  ścieżka 1.png

  Runy odblokowuje się kolejno, zaczynając od podstawowej odmiany z danego rodzaju. Każda odmiana drzew lub roślin posiada własną, odrębną ścieżkę - co oznaczone jest różnymi kolorami. W przypadku moreli:
  · czerwonym kolorem oznaczone są runy dotyczące drzewka moreli alpejskiej,
  · pomarańczowym - runy drzewka moreli pospolitej,
  · żółtym - runy drzewka moreli mandżurskiej.

  Pierwsza runa na danej odnodze ścieżki odblokowuje możliwość produkcji określonego drzewa lub nasion rośliny, kolejne - ulepszają dane drzewko czy roślinę.

  W przypadku drzew ulepszeniami tymi mogą być:​
  • zwiększenie limitu użycia nawozu Kiełkujące drzewo na etap wzrostu,
  • zwiększenie równowartości owocu,
  • skrócenie czasu wzrostu,
  • zwiększenie liczby etapów wzrostu,
  • skrócenie czasu produkcji drzewa w stanowisku do produkcji.
  W przypadku roślin:​
  • zwiększenie limitu użycia nawozu Pęd roślin,​
  • zwiększenie równowartości roślin,​
  • skrócenie czasu wzrostu,​
  • zwiększenie zbioru,​
  • skrócenie czasu produkcji nasion w stanowisku do produkcji,​
  • rozmaite bonusy od pogody.​
  W przypadku roślin wzmocnienia te mogą dotyczyć rośliny ulepszanej lub roślin innego rodzaju, które będą wysiewane w jej sąsiedztwie.​
  W przyszłości mogą być dodawane kolejne runy ulepszające drzewa lub rośliny.

  Wygląd run dotyczących odblokowania możliwości produkcji przedmiotów alpejskich i dotyczących ich ulepszania nieco się różni:

  ścieżka 2.png

  · jeśli runa ma wypełniony środek, znaczy to, że jest odblokowana i jej efekt jest aktywny,
  · runa z kłódką oznacza, że nie spełniono jeszcze warunków odblokowania danej runy (niewystarczający poziom i/lub nieodblokowane poprzedzające runy na ścieżce),
  · runa bez kłódki, ale bez wypełnienia w środku oznacza, że możliwe jest jej odblokowanie, po kliknięciu wyświetli się okno z wymogami:

  ścieżka 3.png

  Gdy będziecie posiadać wymaganą liczbę odznak danego rodzaju, odblokowanie będzie możliwe.

  Zestawienie wszystkich run z warunkami ich uaktywnienia znajdziecie w poniższych spoilerach:

  T_runy_drzew.png

  T_runy_roślin.png

   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 13 października 2023
 11. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Odznaki mądrości

  Do odblokowywania poszczególnych run na ścieżce mądrości służą odznaki mądrości. W przypadku run drzew są to Odznaki arborysty, w przypadku run roślin - Odznaki ogrodnika.

  Odznaki mądrości wykorzystywane są również do:
  · odblokowywania kolejnych obszarów pól gry,
  · zwiększania maksymalnej pojemności magazynów.

  Odznaki mądrości produkowane są w zakładce "Produkuj odznaki".​

  Korzystając z rozwijanej listy wybieracie czy wyświetlić się mają odznaki dla drzew (arborysty) czy dla roślin (ogrodnika):

  produkcja_odznak_wybór.png

  Możliwość produkcji odznak jest uzależniona od spełnienia określonych warunków:
  · uzyskania wymaganego alpejskiego poziomu doświadczenia, w przeciwnym wypadku odznaka zablokowana jest kłódką,
  · posiadania odpowiedniej liczby wymaganych składników do produkcji,
  · posiadania wolnego miejsca w magazynie umożliwiającego odbiór odznaki.

  ścieżka 4.png

  Jak widać na grafice wyżej, opcja Produkuj jest wyszarzona. Wprawdzie spełniony jest wymóg dotyczący posiadanych odznak mądrości, ale musimy też dostarczyć towar w postaci owoców drzew alpejskich wymaganej kategorii i wartości. Robimy to klikając w przycisk ze znakiem "+".

  ścieżka 5.png

  Jeśli nie będziecie posiadali wolnego miejsca w magazynie, odznaka będzie wyszarzona pomimo spełnienia innych warunków jej produkcji.

  Po spełnieniu wymogów (odznaki mądrości, ekwiwalent w owocach, miejsce w magazynie) i kliknięciu przycisku “Produkuj” odznaka trafia do magazynu.

  Odznaki arborysty i ogrodnika występują w czterech rodzajach: I, II, III i IV stopnia, przy czym produkcja odznak IV stopnia nie jest jeszcze możliwa (odznaki dla wyższych poziomów).

  typy_odznak_arborysty.png
  typy_odznak_ogrodnika.png

  Wymagania i koszt produkcji odznak:

  odznaki.png
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 14 czerwca 2023
 12. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Konwerter

  Konwerter jest budynkiem produkcyjnym w którym:
  · przetwarzacie produkty klasycznej Farmeramy (przedmioty klasyczne) w przedmioty alpejskie,
  · przetwarzacie jedne alpejskie przedmioty w inne.

  Po kliknięciu w budynek konwertera wyświetlą się możliwe kategorie produkcji:

  konwerter_1.png

  T_kowerter_przetwarzane_przedmioty.png

  Po wybraniu jednej z nich otwiera się okno konwertera, w którym korzystając z przycisków przewijania możecie przechodzić między poszczególnymi kategoriami:

  tartak 2.png

  konwerter_2.png

  1 - suwak, którym wybieracie poziom produkcji - im wyższy, tym większy wymagany wkład i inny rodzaj/większy uzysk w wyniku przetwarzania,
  2 - poziom produkcji,
  3 - czas produkcji dla wybranego poziomu,
  4 - możliwy zysk z przetwarzania.

  Na finalny efekt produkcji w konwerterze wpływ ma czynnik losowy - obrazują to okręgi. W powyższym przykładzie gwarantowane jest otrzymanie 18 szt. humusu dobrej jakości (szansa 100%) i macie średnią szansę na uzyskanie dodatkowo 6 szt. humusu dobrej jakości, czyli łącznie 24 szt.

  W przypadku przetwarzania przedmiotów klasycznych (czyli pochodzących z klasycznej Farmeramy - obszary Farmy, Bahamaramy i Świata pełni księżyca) można korzystać tylko z aktualnie udostępnionej grupy przedmiotów. Zmiana dostępności klasycznych przedmiotów następuje cyklicznie w okresach tygodniowych, w dniu zależnym od kategorii:
  · zielone paliwo - każdy poniedziałek o godz. 00:01,
  · humus - każda sobota o godz. 00:01,
  · zestawy narzędzi - każda niedziela o godz. 00:01.
  -
  W oknie opcji produkcji wyświetla się pozostały czas dostępności danej grupy.

  tartak 3.png

  Zielone paliwo można produkować z klasycznych drzew, zagród i warsztacików (i ich ulepszeń). Na powyższej grafice widać, że obecnie można wybrać do przetwarzania tylko warsztaciki, pozostały czas ich dostępności to niespełna 9 godzin. Po upływie tego czasu dostęp do przetwarzania warsztacików zostanie zablokowany, a uaktywni się możliwość przetwarzania klasycznych drzew - znów przez ograniczony czas. Następnie uruchomiona zostanie opcja przetwarzania klasycznych zagród, a po niej znów powrót do warsztacików.

  Sloty produkcyjne
  konwerter_3.png
  Produkcja w konwerterze przebiega w wolnych slotach - maksymalnie do 3 w przypadku recyklingu i do 4 w przypadku pozostałych kategorii (drewno, zielone paliwo, humus i zestaw narzędzi). Produkcja przebiega równolegle, tak więc w konwerterze możecie jednocześnie prowadzić do 19 produkcji.

  Zasady są takie same, jak w przypadku stanowiska do produkcji:
  · pierwsze dwa sloty są udostępnione bez dodatkowych warunków (z wyjątkiem recyklingu - jeden slot),
  · trzeci slot wymaga 10 x Klucz główny i pozostaje aktywny przez 3 dni (klucz uaktywnia slot tylko dla danej kategorii),
  · odblokowanie czwartego slotu wymaga zatrudnienia pomocnika (pomocnik odblokowuje dodatkowy slot dla wszystkich kategorii, szersze informacje w części dotyczącej Pomocników).

  Produkcja w slotach czasowych (wykupionych dzięki kluczom głównym lub pomocnikowi) jest możliwa dopóki dany slot jest aktywny. Wygaśnięcie slotu w czasie trwania produkcji nie powoduje jej anulowania.

  Produkcję w slotach można przyspieszyć korzystając ze wzmacniacza szybkości. Zmniejsza on pozostały czas oczekiwania o 20% i można go używać wielokrotnie, aż do zakończenia produkcji.

  Pomyłkowo nastawioną produkcję można usunąć ze slotu przed jej zakończeniem. Służy do tego wskazany przycisk:

  usunięcie produkcji2.png

  Jednak wykorzystane do produkcji zasoby zostaną utracone, o czym ostrzeże okno informacyjne, w którym czynność należy potwierdzić.

  Gdy produkcja jest zakończona, można ją odebrać - pod warunkiem, że posiadacie wolne miejsce w magazynie. Jeśli nie, przycisk odbioru będzie nieaktywny.
  Po zakończeniu co najmniej 1 produkcji, przy budynku wyświetli się mała ikonka informacyjna:
  ikonka_informacyjna_konwerter.png

  W poniższym spoilerze znajdziecie informację o kosztach i uzysku dla poszczególnych kategorii produkcji w konwerterze:

  T_konwerter_produkcja_V_28_06_2023.png

  Wartość poszczególnych produktów konwertera:

  T_produkty_konwertera_wartość.png

  - 28.06.2023 godz. 16:48 - w tabeli "Produkcje konwentera" zaktualizowano możliwe nagrody dla funkcji recyklingu.
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 13 października 2023
 13. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Sklep

  Alpejski świat ma swój własny sklep, przejdziecie do niego przez ikonkę koszyka w pasku po lewej stronie okna gry:

  sklep 1.png

  Sklep podzielony został na dwie kategorie: dodatki i usługi.

  sklep.png

  W sklepie można kupić nawozy, materiały eksploatacyjne, pomocników. Będą się w nim pojawiać też oferty czasowe.

  sklep - dodatki i usługi.png
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 13 października 2023
 14. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Pomocnicy

  W Dolinie Szarotek znajdziemy trzy rodzaje pomocników: Pomocnika Produkcji (Jonasza), Pomocnika Leśniczego (bracia Bobry) oraz Asystenta Ogrodnika (Sproutl i jego syn). Pierwszy odblokowuje sloty produkcji w Konwerterze i Stanowisku do produkcji, drugi pomaga przy alpejskich drzewach, trzeci zajmuje się alpejskimi roślinami.

  Na stałe dostępne będą następujące metody zakupu każdego z nich:​
  • jednorazowo na 48 godzin,
  • jednorazowo na 30 dni,
  • w abonamencie, który będzie pobierał płatność co 30 dni,
  • duet pomocników jednorazowo i w abonamencie.
  zestawienie pomocników.png

  Pomocnicy leśniczego i ogrodnika zakupieni w ramach abonamentów i pakietów 30-dniowych odblokowywać będą codzienne prezenty. Odebrać je można po prawej stronie:

  pomocnicy 9.png

  Otrzymać można jedną z wymienionych nagród:

  nagrody od pomocników.png

  Pomocnik produkcji - Jonasz
  Jonasz pomoże nam przy produkcji w stanowisku do produkcji i konwerterze.
  W obu tych miejscach odblokuje dodatkowy slot (na grafice poniżej oznaczony przyciskiem "Kup").

  pomocnicy 2.png

  Dodatkowo, jeśli został wynajęty zakupem przez bank (czyli pakiet 30-dniowy lub abonament), otrzymasz 5% szans na podwojenie towarów z produkcji w Konwerterze (z wyjątkiem recyklingu). Bonus nie działa na produkcję rozpoczętą w czasie trwania działania pomocnika, ale zakończoną po jego wygaśnięciu.

  Pomocnik leśniczego - bracia Bobry
  Leśniczy przyśpieszy obsługę alpejskich drzew: zbierze, posadzi, doda nawozy i zetnie wszystkie drzewa umieszczone na polanie lub wybraną przez nas kategorię.

  Pierwsza z czterech funkcji, Zbieracz owoców drzew, pozwala na zebranie wszystkich owoców z dojrzałych drzew.

  pomocnicy 3.png

  Sadzący drzewa pozwoli na szybkie rozmieszczenie drzew na polanie. Należy wybrać ikonę sadzonki, rodzaj drzew i liczbę.

  pomocnicy 4.png

  Następnie możemy użyć nawozów, w czym pomoże Ekspert od spraw nawozu.

  pomocnicy 5.png

  Wystarczy kliknąć rodzaj nawozu oraz jedną z opcji: wykorzystanie ich na wszystkich drzewach lub tylko wybranym gatunku.

  pomocnicy 6.png

  Po wybraniu drzewa pojawi się koszt, teraz pozostało tylko zatwierdzić działanie.

  pomocnicy 7.png

  Używając nawozu Natychmiastowe drzewo mamy aż trzy opcje: przyśpieszanie kolejnego etapu wszystkich drzew, przyśpieszanie etapu wzrostu wybranego przez nas gatunku lub kończenie wzrostu wszystkich drzew (wtedy liczba użytego nawozu jest mnożona przez liczbę możliwych do użycia nawozów dla danego drzewa).


  Ostatnia opcja to Drwal. Możemy wybrać czy ściąć wszystkie drzewa, które znajdują się na polanie, wybraną kategorię czy wszystkie, które zakończyły ostatni etap wzrostu.

  pomocnicy 8.png

  Pomocnik ogrodnika - Sproutl i syn

  Najnowszy z pomocników zajmie się automatyzacją w Alpejskich ogrodach.
  Posiada następujące funkcje:

  Miłośnik zbiorów to opcja zbioru wszystkich poletek, których czas wzrostu został zakończony.

  miłośnik.png


  Plantator roślin pomaga w sadzeniu kilku takich samych roślin jednocześnie. Może to zrobić zajmując wszystkie możliwe grządki (żółta ramka) lub pozostawiając jeden rząd między nimi (czerwona ramka). Przy opcji drugiej możemy wybrać czy pozostawione ma być miejsce na grządce lub wolny rząd.

  plantator.png

  Później możemy wybrać ilość roślin, które zostaną użyte:

  plantator2.png

  Specjalista od spraw nawozu pozwala na rozrzucenie wybranego nawozu na wszystkie pola lub wszystkie pola z wybraną rośliną. Możemy wybrać też kilka rodzajów roślin jednocześnie.

  specjalista od spraw nawozu.png

  Musimy wybrać rodzaj nawozu (1), sposób rozmieszczenia (2): na wszystkie rośliny lub na wybrany rodzaj (3) oraz zatwierdzić (4).

  Nadzorca chwastów pomaga usunąć rośliny, których nie chcemy już na polanie. W zależności od wybranej opcji usunie wszystkie pola lub tylko wybrane rodzaje. Jeśli rośliny są gotowe do zbioru, plon zostanie dopisany do inwentarza (chyba, że nie posiadamy miejsca w magazynie).

  nadzorca.png
   
 15. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Przedmioty specjalne

  przedmioty wypadające ze zbiorów.png
  W magazynie ewidencjonowane w kategorii "Inne".

  słodka zamianka i wzmacniacz.png
  W magazynie ewidencjonowane w kategorii "Artykuły zużywalne" wraz z nawozami. Przedmioty te nie mają określonej wartości.​
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 13 października 2023
 16. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Alpejskie Ogrody

  Dostępne są dla Graczy, którzy osiągnęli co najmniej 8 poziom alpejskiego doświadczenia. Teren ten służy wyłącznie do uprawy alpejskich roślin.

  Podobnie jak w Północnym lesie, zaczynacie od niewielkiego pola początkowego, ale z czasem możecie odblokować dalsze jego obszary.

  mapa Alpejskich ogrodów.png
  1. Obszar dostępny na początek (I-0)
  2. Część polany wymagająca odblokowania
  3. Stanowisko do produkcji, gdzie produkuje się alpejskie drzewa i nasiona alpejskich roślin
  4. Magazyn, w którym przechowywane są wszystkie przedmioty obszaru
  5. Konwerter - służy do przetwarzania przedmiotów, klasycznych i alpejskich
  6. Pomocnicy
  Funkcje budynków są analogiczne, jak w Północnym lesie, mają tylko inny wygląd.

  Przyciski oznaczone jako II, III i IV pozwolą wam na przejście do kolejnych łąk Alpejskich Ogrodów, jakie zostaną udostępnione w przyszłości.
  Dostęp do zablokowanych terenów oznaczonych jako I-1 do I-12 otrzymacie po spełnieniu następujących warunków:
  • osiągnięciu wymaganego alpejskiego poziomu doświadczenia,
  • zgromadzeniu odpowiedniej liczby właściwych odznak ogrodnika,
  • odblokowaniu wcześniejszego obszaru.
  Kolejność odblokowywania i wymagania podano w tabeli:

  T_obszary_alpejkich_ogrodów.png

  Ciemniejszym kolorem oznaczono obszary, których obecnie nie można odkrywać, ze względu na ograniczenie dostępnych poziomów
  do 35.
   
 17. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Alpejskie rośliny

  Można je uprawiać tylko na terenie Alpejskich ogrodów. Inaczej niż w przypadku roślin klasycznej Farmeramy, w Dolinie Szarotek występuje rozróżnienie na nasiona i rośliny. Istnieją również odrębne magazyny dla nasion i roślin. Siać można wyłącznie nasiona - każdorazowo wytwarzane w budynku stanowiska do produkcji. Wyrosłych z nasion roślin nie można dalej rozmnażać. Rośliny wykorzystuje się do realizacji zleceń alpejskich klientów lub do recyklingu w konwenterze.

  Charakterystykę dostępnych roślin alpejskich znajdziecie w poniższym spoilerze:

  T_rośliny.png

  Podstawowe informacje

  Nasiona roślin alpejskich wysiewa się na poletkach uprawnych Alpejskich Ogrodów. Po kliknięciu w puste poletko wyświetlają się posiadane nasiona. Można je posortować wg kilku kategorii:

  siew_nasion.png

  Każde nasionko z chwilą wysiania tworzy odrębną grządkę złożoną z 4 poletek. W przyszłości możliwe jest wprowadzenie do gry roślin tworzących grządki o innej długości. Zasięg rośliny (czyli długość grządek) mogą też zwiększać nawozy, odkryte ulepszenia na Ścieżce mądrości oraz wzmocnienia pochodzące z sąsiednich roślin.
  Grządka tworzy na prawo, zaczynając się od poletka, na którym wysiano nasiono. Jeśli po prawej stronie nie będzie wystarczająco dużo miejsca na pełne rozwinięcie grządki, będzie ona odpowiednio krótsza, co pokazano na poniższej grafice. Traci się w ten sposób część roślin, jakie mogłyby wyrosnąć z nasionka.

  rośliny_1.png

  Poletek ani grządek nie można przesuwać.

  Czas wzrostu roślin na poszczególnych poletkach grządki stanowi wielokrotność czasu wzrostu na pierwszym poletku. Na przykład borowik na pierwszym poletku jest gotów do zbioru po 1h od wysiewu, na drugim poletku po 2h itd.

  rośliny_2.png

  Informacje o czasie wzrostu na pierwszym i ostatnim poletku grządki znajdziecie podczas siewu - po najechaniu kursorem na daną roślinę:

  rośliny_3.png


  Wpływ na sąsiednie rośliny

  Niektóre rośliny posiadają ulepszenia (w większości przypadków odkrywane na Ścieżce mądrości), pozytywnie wpływające na sąsiadujące z nimi rośliny innego rodzaju. Efekt nie występuje w przypadku sąsiadowania z takimi samymi roślinami.

  Przykład szarotki alpejskiej która może skracać czas wzrostu innych roślin o 10% (ma odblokowaną runę) i która przyjęła czasowo efekt zwiększenia zbiorów od sąsiedniej rośliny:

  Aura_roślin - przykład.png

  Dostępne efekty:
  - skrócenie czasu wzrostu,
  - dodatkowe zastosowanie nawozu Pęd roślin,
  - większy plon z poletka,
  - większy zasięg (dłuższe grządki),
  - efekty pogodowe.

  Wpływ dotyczy roślin na sąsiednich bocznych poletkach (jak pokazują to strzałki) z tym, że bez względu na liczbę sąsiadujących poletek efekt jest otrzymywany jeden raz dla przyjmującej go grządki:

  aura_roślin.png

  W momencie gdy dwie grządki różnych roślin znajdą się obok siebie, ich wzmocnienie ma zastosowanie do wszystkich poletek sąsiedniej grządki (bez względu na to ile poletek ze sobą sąsiaduje). Uzyskany efekt utrzymuje się aż do zbioru (usunięcia) rośliny która go przejęła. Można uzyskać do dwóch premii z tytułu sąsiedztwa (nie dotyczy premii pogodowych).

  Zbiór

  zbiór.png
  Zbiór jest możliwy po upływie czasu wzrostu rośliny na co najmniej na 1 poletku grządki. Zbierane są podczas niego jednocześnie wszystkie dojrzałe poletka na danej grządce. Zebrane poletka znikają z pola. Dostępne obecnie rośliny dają plon 5 roślin z 1 poletka. Aby zbiór był możliwy, konieczne jest posiadanie wolnego miejsca w magazynie alpejskich roślin, inaczej przycisk zbioru będzie nieaktywny.

  Usuwanie roślin

  usuwanie.png

  Przy skorzystaniu z tej opcji usunięciu ulega cała grządka i nie jest otrzymywany żaden ekwiwalent. Nie ma możliwości usuwania pojedynczych poletek. Jeżeli na usuwanej grządce znajduje się poletko z dojrzałymi roślinami, zostaną one automatycznie zebrane i dopisane do stanu magazynu (pod warunkiem, że jest w nim wolne miejsce).

  Nawozy
  Istnieją 3 rodzaje nawozów dla roślin. Można je kupić w Sklepie i otrzymać w nagrodach - np. za wykonywanie zleceń klientów.

  nawozy_aplikacja.png
  1. Większe pole - powiększa grządkę o 1 miejsce w prawo jeśli jest wolne miejsce, w przeciwnym wypadku przycisk aplikacji nawozu jest nieaktywny. Może być użyty 1 raz na danej grządce.
  2. Harmonia roślin - zrównuje pozostały czas wzrostu roślin na wszystkich poletkach danej grządki do czasu wzrostu na poletku, które dojrzeje najszybciej (również do tego, które już zakończyło wzrost, co powoduje natychmiastowe dojrzenie wszystkich poletek). Może być użyty 1 raz na danej grządce.
  3. Pęd roślin - skraca o 20% czas wzrostu roślin na wszystkich poletkach grządki. Może być użyty 3 razy na danej grządce.
  Limity użycia nawozów mogą być zwiększone przez ulepszenie danej rośliny na Ścieżce mądrości lub w wyniku wpływu sąsiednich roślin.​
   
 18. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Co nowego w poradniku?

  13.06.2023
  poradnik został zaktualizowany w całości w związku z kolejnym etapem rozwoju świata Doliny Szarotek.
  Nowe elementy i najważniejsze zmiany:​
  • uprawa roślin alpejskich wraz z dedykowanym jej obszarem - Alpejskie Ogrody (dostępne od 8 poziomu),
  • wprowadzenie 8 roślin i związanych z nimi run na Ścieżce Mądrości,
  • nowe odznaki mądrości - odznaki ogrodnika,
  • 3 nowe nawozy,
  • nowi pomocnicy,
  • nowe magazyny: nasion alpejskich roślin i alpejskich roślin,
  • nowy klient Filip Puszczyk, aktualizacja wymagań i nagród dla Teodora Gołębiewskiego i Krystyny Zwierzówny,
  • 4 nowe przedmioty wypadające podczas zbiorów,
  • 15 nowych poziomów doświadczenia (21-35),
  • dostęp do 4 kolejnych drzew i związanych z nimi run na Ścieżce Mądrości,
  • możliwość odblokowania kolejnych powierzchni na terenie Północnego Lasu,
  • dostęp do zwiększenia przestrzeni istniejących magazynów,
  • udostępnienie dodatkowego darmowego slotu produkcyjnego dla stanowiska do produkcji (wcześniej warsztat stolarski) i konwertera (wcześniej tartak) - dotyczy wszystkich kategorii oprócz recyklingu,
  • istotnie zmodyfikowano wymagania i efekty produkcji drewna, zielonego paliwa, humusu i zestawu narzędzi w konwerterze,
  • rozszerzono zakres uzyskiwania drewna na rozpałkę przy ścinaniu drzew i zmieniono magazyn, do którego ono trafia ("Zielone paliwo" zamiast "Pnie"),
  • nowa polana z obszaru Farmy jako nagroda za postępy (zdobycie określonych poziomów) w Dolinie Szarotek.
  Jednocześnie informujemy że na Ścieżce Mądrości dla niektórych roślin dostępne są runy efektów pogodowych - uwzględniono to w FAQ. Uzyskane dzięki nim premie staną się aktywne po wprowadzeniu systemu pogodowego dla Alpejskich Ogrodów (planowane w najbliższych tygodniach).

  Sygnalizujemy też, że w najbliższych tygodniach planowane jest:​
  • skorygowanie wartości niektórych przedmiotów klasycznych wg której są przetwarzane w konwerterze w przedmioty alpejskie - dla części przedmiotów zostanie obniżona, co zostanie zrekompensowane wzrostem wartości innych,
  • dodanie do wszystkich produkcji drewna w konwerterze drewna na rozpałkę jako możliwej do uzyskania nagrody (wysoka szansa),
  • wprowadzenie w Dolinie Szarotek systemu zadań,
  O szczegółach tych zmian poinformujemy gdy zostaną nam przekazane bliższe informacje.
  Dodatkowa informacja:
  - w początkowych paru tygodniach wymagania klientów odnośnie roślin będą obniżone aby ułatwić ich realizację.

  14.06.2023, godz. 11:35 - zmieniono poziomy dostępności odznak ogrodnika.
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 14 czerwca 2023
  bieganskag lubi to.
 19. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Pogoda w Alpejskich Ogrodach

  Pogoda jest zjawiskiem dotyczącym Alpejskich Ogrodów. Ma charakter globalny (w tym samym czasie ta sama pogoda u wszystkich graczy na świecie), zmienia się w losowych okresach czasu (jak to pogoda) i może dawać bonusy niektórym roślinom znajdującym się na polu podczas występowania określonego zjawiska pogodowego (w fazie wzrostu lub już dojrzałych).

  Istnieje kilka zmieniających się stanów pogodowych, z których tylko jeden jest aktywny w danym momencie.
  Możliwe warunki atmosferyczne i związane z nimi efekty dla kwalifikujących się do nich roślin:
  • deszczowo - czas wzrostu roślin krótszy o 20%
  • pochmurnie - możliwość dodatkowego użycia nawozu Pęd roślin +2
  • słonecznie - większy zbiór z każdego poletka grządki +1
  • burzowo - szansa na odzyskanie nasion i wszystkich nawozów, jakie zostały użyte na danej grządce. W przypadku gdy na grządce nie zostały użyte żadne nawozy, podczas zbioru istnieć będzie 25% szansa na odzyskanie nasion. Z każdym użytym nawozem szansa ta zostanie równo rozdzielona między nasiono i nawozy, z tym że Pęd roślin jest traktowany jako jeden nawóz bez względu na to ile razy został użyty. Jednak ew. zwrot dotyczy w jego przypadku wszystkich faktycznie wydatkowanych sztuk nawozu.
  Przykładowo:
  Posiano różanecznik alpejski i zastosowano na grządce:
  - 3 x Pęd roślin,
  - 1 x Większe pole
  - 1 x Harmonia roślin

  Szansa na zwrot wygląda w tym przypadku następująco:
  - 6% - 1 x nasiono różanecznika alpejskiego
  - 6% - 3 x dla Pęd roślin
  - 6% - 1 x Większe pole
  - 6% - 1 x Harmonia roślin
  - 76% - nic

  Efekty pogodowe dotyczą roślin, u których na Ścieżce Mądrości został odblokowany określony bonus od pogody. Przykładowo: różanecznik alpejski z odkrytą runą jn. ma na stałe 20% krótszy czas wzrostu podczas deszczowej pogody:

  runa1.png


  Istnieje też możliwość przekazania posiadanych efektów roślinom sąsiadującym innego rodzaju, o ile roślina przekazująca posiada odblokowaną poniższą runę:

  runa2.png


  Premia z tytułu pogody pozostaje aktywna również wtedy, gdy warunki atmosferyczne się zmienią, aż do zbioru rośliny. Obecnie istnieją 4 zjawiska atmosferyczne, tak więc roślina może mieć do 4 premii z tytułu pogody jednocześnie (własnych i od roślin sąsiednich). Aby rośliny uzyskały efekt wynikający z aktualnej pogody w grze, gracz musi choć na chwilę znaleźć się online w Alpejskich Ogrodach.

  Premie pogodowe się nie kumulują, tak więc (przykładowo) borowik mający odkrytą runę skrócenia czasu wzrostu przy pogodzie deszczowej, rosnący obok różanecznika alpejskiego również mającego odblokowaną tę runę i dodatkowo runę przekazywania premii pogodowych roślinom sąsiednim, nie będzie rósł szybciej o 40% jeśli wystąpi pogoda deszczowa, lecz o 20%.

  Informacje o tym, jakie zjawiska atmosferyczne dają premię określonym roślinom (tj. jakie zostały odblokowane na Ścieżce Mądrości) znajdziecie w oknie otwierającym się przy wysiewie:

  pogoda1.png

  Informacja o tym, jakie premie pogodowe są aktywne (własne i pozyskane od roślin sąsiadujących) wyświetli się po najechaniu kursorem na grządkę roślin:

  pogoda2.png

  Na terenie Alpejskich Ogrodów znajduje się budynek stacji meteorologicznej, gdzie można sprawdzić aktualną pogodę, a także kiedy i w jaki sposób warunki atmosferyczne się zmienią:

  stacja pogodowa.png

  stacja pogodowa 2.png

  Aktualna pogoda ma też odzwierciedlenie w wyglądzie Ogrodów, np. burzowo:

  burzowo.png

  Efektów wizualnych obecnie nie można wyłączyć.

  Edycja 05.07.2023 godz. 8:44 - doprecyzowano niektóre informacje.
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 13 października 2023
  bieganskag i Honorat. lubią to.
 20. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Plac wiejski

  Przedstawiamy kolejne nowości w Dolinie Szarotek. Tym razem są to alpejskie misje.
  Liczba miejsc na zadania jest ograniczona, mają one charakter liniowego łańcucha i mogą wymagać różnych czynności i przedmiotów.
  Dostęp można uzyskać przez postacie stojące na mapie świata Doliny Szarotek.

  zadania - mapa.gif

  Po kliknięciu w postać przeniesiemy się do podglądu bieżącego zadania:

  zadania - Alicja Racica.gif

  Po prawej stronie znajduje się postać reprezentująca rodzaj zadań, numer oznaczający bieżący etap i znacznik wykonania. Podgląd można zamknąć przyciskami OK oraz X.

  zadania - Ian Gray.gif
  Po prawej stronie znajdują się nagrody, poniżej zadania, które muszą zostać wykonane. Może to być produkcja w Konwerterze lub w Stanowisku do produkcji, zbiór, odblokowanie poziomu, itp. Obok zadania znajduje się przekierowanie do miejsca, które pomoże w jego wypełnieniu.

  zadania - do zaakceptowania.gif

  Kiedy zadania zostaną wykonane, znaczek nad postacią zmieni się na gwiazdkę. Wówczas można odebrać nagrodę. Możemy to zrobić tylko za pomocą klawisza "Odbierz".

  zadania - odbiór nagrody.gif

  Wtedy znacznik wykonania zadania zmieni się na wykrzyknik i pojawi się nowe zadanie, jeśli jest dostępne.

  W poniższych spoilerach znajdują się pełne listy dostępnych obecnie zadań:

  T_zadania_Alicji.png

  T_zadania_Iana.png

  Jeśli zadanie polega np. na odblokowaniu poziomu lub runy, a zostały już one wcześniej odblokowane, część zadania zostanie oznaczona jako wykonana.
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 13 października 2023
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.