zzizzie

Temat na forum 'Archiwum - pozostałe działy' rozpoczęty przez użytkownika zzizzie, 27 października 2018.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
  1. gosiagosia60

    gosiagosia60 Chodząca legenda forum

    Z tymi "innymi"się uporam ale własnie zdrowie-nie moje-jest problemem wielkim...-.- No ale to nie na forum jest-trzymajcie po prostu kciuki...
     
    bona53, zzizzie, olgs3 i dalsza osoba lubią to.
  2. grakula16

    grakula16 Chodząca legenda forum

    Trzymam mocno....
    niech ten delikwent/ka zdrowieje jak najszybciej.
    Doświadczenie mam, nawet mi to chyba nie najgorzej wychodziło:p
     
  3. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Pfizer to szczepionkowa elita ;)
    Dostają to najlepsi, gratuluję ;)

    Astra podpadła międzynarodowej społeczności fachowców już kilkakrotnie i teraz ludzie się jej boją, choć w sumie niesłusznie.
    No ale długo by gadać.

    Trzymam bardzo mocno.
    Tzw los to wredny jest - jeśli już postanowi człowiekowi pokazać, kto tu rządzi, to koniecznie musi wybrać właśnie taki czas, jak święta.

    ***

    Jakoś tak niewesoło się zrobiło, ech.
    No to mam historyjkę o psie, który prześladował personel pewnego marketu.
    Mianowicie czatował pod drzwiami i kiedy tylko ktoś wychodził ze sklepu, przemykał do środka przez zamykające się drzwi i pędził do pewnego konkretnego regału, żeby podjąć próbę zuchwałej kradzieży pewnego konkretnego towaru.
    Szkoda, że Triss już tu nie zagląda, ucieszyłaby się: tym towarem był przecudnej urody (hmm) różowy pluszowy jednorożec xD

    Zdesperowany personel wezwał wreszcie służby porządkowe zajmujące się bezdomnymi zwierzakami.
    Pani strażniczka zabrała psa do schroniska, ale najpierw kupiła mu upragnionego jednorożca, płacąc z własnej kieszeni :inlove:
    Pies - nazwany Sisu - zyskał sławę i szybko został adoptowany (wraz z jednorożcem), a sieć marketów podesłała nowemu właścicielowi kilka dodatkowych jednorożców na zmianę.
    Oto Sisu ze swoim ukochanym towarzyszem:

    [​IMG]
    Znawcy przedmiotu podejrzewają, że Sisu miał taką właśnie zabawkę w swoim poprzednim domu, który utracił z niewiadomych powodów.
     
  4. gosiagosia60

    gosiagosia60 Chodząca legenda forum

    Wysłałam sowę,chyba jakaś pijana czy coś,bo mało wiarygodna,jak czytam nadanie-mam nadzieję,że sens odczytasz...
     
    bona53, dantic3 oraz zzizzie lubią to.
  5. dantic3

    dantic3 Chodząca legenda forum

    i ja trzymam mocno kciuki
    [​IMG]dobry wieczór
     
  6. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Przepisik będzie, a co.

    Dobrze wiem, że i tak nikomu nie będzie się chciało piec króliczków wielkanocnych (ha, więc jednak to jest króliczek, nie zajączek, niniejszym czuję się rozgrzeszona z używania tej nazwy – miłego zdobywania króliczka w trwającym evencie życzę wszystkim tak na marginesie).
    Ale trafiłam na ten przepis u Rosemary z Włochem w kuchni, junior to przyuważył, natychmiast zwołał radę starszych (i młodszych) złożoną z całej rodziny z przyległościami i wspólnie uradzili przez tzw aklamację, że króliczki powinny dołączyć do świątecznego menu.
    Ech xD

    Żeby sprawdzić, czy ten wypiek jest w ogóle jadalny, machnęłam porcyjkę bez atrybutów króliczkowatości – okazał się baardzo mniam i został ochoczo pożarty w ciągu paru godzin.
    Więc podrzucam przepis – a jeśli ktoś nie będzie miał akurat przy stole wścibskiego i łakomego drobiazgu, śmiało może upiec po prostu bardzo sympatyczne brioszki (brioches), prawie francuskie, choć przepis włoski. I to naprawdę równie dobrze bez związku z jakimikolwiek świętami.

    Króliczki wyglądają mniej więcej tak (choć ja ten ogonek przylepię nieco niżej):

    [​IMG]

    Z podanych proporcji wychodzi siedem sporych króliczków (albo odpowiednio więcej zwykłych okrągłych brioszek).
    • 325 g mąki
    • ¼ łyżeczki soli
    • 2½ łyżki cukru
    • skórka otarta z 1 cytryny
    • 1½ łyżeczki drożdży instant (u mnie oczywiście jakieś 12 g świeżych)
    • 1 duże jajo (w temperaturze pokojowej)
    • 2 łyżki (ok. 28 g) masła (miękkiego – może być solone, wtedy już soli nie dawać)
    • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (jak znam życie, w PL dałabym po prostu dobrej jakości cukier waniliowy i odpowiednio trochę mniej zwykłego cukru)
    • ½ szklanki (122 g) + ½ łyżki mleka (w temperaturze pokojowej)
    • egg wash czyli myjnia do jaj (Bywalcy wiedzą, o co chodzi): 1 jajo roztrzepane z łyżką wody, do posmarowania króliczków
    • oraz cukier (grubszy kryształ) i/lub jakaś posypka dla ozdoby
    Mąkę, sól, cukier, skórkę z cytryny oraz drożdże (te suche oczywiście) wymieszać w misce, dodać jajo, miękkie masło, ekstrakt i mleko, po czym całość wymieszać – uwaga – widelcem.
    Kiedy widelec nie daje już rady, wyrobić ciasto (maszynowo albo ręcznie).
    (Co się robi ze świeżymi drożdżami to chyba wszyscy wiedzą.)
    Kiedy ciasto przestanie się lepić i zrobi się gładkie, uformować kulę i zawinąć w folię spożywczą.
    Następnie – znowu: uwaga – wpakować do lodówki na 40 minut.
    Schłodzone podzielić na możliwie równe części i uformować króliczki – co ja będę tyle pisać, focia wszystko wyjaśnia (brioszki nie-króliczkowe robi się zwijając tylko taki wałeczek ciasta):

    [​IMG]

    Króliczki ułożyć na blaszce z papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i poczekać, aż podrosną x 2 (co może trwać podobno nawet i dwie godziny, chyba że się użyje świeżych drożdży oczywiście):

    [​IMG]

    Piekarnik rozgrzać do 180 celsjuszy.
    Podrośnięte króliczki posmarować myjnią i posypać cukrem (no chyba że ktoś się uprze przy kolorowej posypce).
    Piec jakieś 15-20 minut na złoto – do suchego patyczka (albo popukać od spodu - taki głuchy odgłos znaczy, że gotowe).
    Prosto z blachy przenieść na kratkę do wystudzenia.

    Najlepsze są lekko ciepłe, można na chwilkę wstawić do piekarnika, żeby podgrzać.
    Naprawdę pyszne lekkie brioszki, puszyste, z cienką i miękką skórką, pal diabli króliczki.
    Polecam :)


    PS: Pamiętam, że dziś 1 kwietnia, trudno byłoby o tym zapomnieć przeglądając forum.
    Ale króliczki są na serio 8)xD


    EDIT na wszelki wypadek: tych świeżych drożdży to raczej tak ze 12 g dajcie ;)
    W przepisie zmieniłam.
     
    Ostatnie edytowanie: 2 kwietnia 2021
  7. ankagdw

    ankagdw Chodząca legenda forum

    Gosiu sowę masz na płocie ....
    Dobry wieczór wszystkim :)
     
    olgs3, krasnoludek10 oraz grakula16 lubią to.
  8. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Spokojnych, smakowitych i na przekór wszystkiemu uśmiechniętych, Farmerzy :)

    [​IMG]
     
  9. ania12355

    ania12355 Chodząca legenda forum

    Zuza i dla Twojej rodziny również spokojnych i zdrowych Świąt.
     
  10. ankagdw

    ankagdw Chodząca legenda forum

    Spokojnych, rodzinnych Świąt dla Ciebie Zuza i wszystkich odwiedzających wątek ;)
     
  11. gosiagosia60

    gosiagosia60 Chodząca legenda forum

    [​IMG]
     
  12. krasnoludek10

    krasnoludek10 Chodząca legenda forum

    Dzień dobry. Przepraszam za wtargnięcie, ale ja tylko na sekundkę.

    Wesołych Świąt gospodyni i gościom:)

    I już sobie idę;)
     
    Ostatnie edytowanie: 3 kwietnia 2021
  13. kruszynka63

    kruszynka63 Książę forum

    [​IMG] Gospodyni:inlove: , gościom:inlove: tego domku oraz Waszym bliskim :inlove:składam życzenia Zdrowych Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy , bądźcie Zdrowi , Pełni Wiary i Nadziei że Wrócimy Szybko do Normalności. Smacznego jajeczka .
     
  14. olgs3

    olgs3 Chodząca legenda forum

    Zdrowych świąt
    [​IMG]
     
  15. panoramaogrodnicza

    panoramaogrodnicza Chodząca legenda forum

    A u mnie Twoje króliczki się pieką.;):) Spokoju i zdrowia życzę.:)

    [​IMG]
     
  16. grakula16

    grakula16 Chodząca legenda forum

    [​IMG]
    Spokojnych, zdrowych i radosnych Świąt
    z nadzieją na lepsze jutro

    Smacznego jajeczka i mokrego dyngusa
     
  17. dantic3

    dantic3 Chodząca legenda forum

    zdrowych i spokojnych świąt :)

    [​IMG]
     
  18. RosesFarm

    RosesFarm Chodząca legenda forum

    Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób...........

    [​IMG]
     
  19. myszka212

    myszka212 Komisarz forum

    Zdrowych i spokojnych Świąt:)

    [​IMG]
     
  20. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Bardzo dziękuję, Kochani :inlove:

    ***

    Ponieważ to już końcówka Świąt i wracamy do ponurej rzeczywistości...
    ... poczytałam forum i aż się za głowę złapałam: czy ludzie naprawdę tak mało wiedzą o covidzie?!
    Oj nie rokuje to najlepiej.

    Ale za to nasz umiłowany kraj nad Wisłą znalazł się już na podium: Polska zajmuje punktowane trzecie miejsce wśród krajów najgorzej radzących sobie z pandemią (najwięcej nowych przypadków). Wyprzedzają nas tylko Iran i Ukraina, kolejne miejsca (z dużą stratą do liderów) zajmuje tzw trzeci świat, a bratankowie uplasowali się na ósmej pozycji.
    Tabelki nie wkleję, bo angielskojęzyczna.
    W każdym razie ukłony dla polskiej ekipy zarządców sytuacji pandemicznej.

    ***

    A żeby nie było aż tak smutno, mam śliczną focię złotego rekina, który ostatnio terroryzuje wybrzeża:

    [​IMG]
     
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.