Zady i walety nowego forum

Temat na forum 'Kluby użytkowników' rozpoczęty przez użytkownika ZgredzioO, 26 sierpnia 2014.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
  1. BA_Musa

    BA_Musa Guest

    Różnych for.
     
  2. ZgredzioO

    ZgredzioO Wielki mistrz forum

    Serwer to jest rodzaj komputera, który udostępnia swoje zasoby w sieci. Działa całkiem podobnie do zwykłego komputera, który masz w domu. Jest na nim zainstalowany system operacyjny (najczęściej jakiś Unix, choć zdarzają się również Windowsy) i oprogramowanie (tu: forum). Na każdym komputerze musi działać zegar. Jest on niezbędny dla samego działania komputera. Zainstalowane oprogramowanie może korzystać z tego zegara. Forum na przykład jawnie oznacza czas napisania każdego posta.

    Wiele rzeczy dzieje się jednak niejawnie, niejako w tle, bez wyświetlania informacji o nich. Możliwe jest, że oprogramowanie forum zapamiętuje czas każdego naszego działania według zegara na serwerze i gdy odstęp między kolejnymi kliknięciami (przesłanie żądania do serwera, czyli na przykład odpisanie w temacie, przejście na inną stronę wątku, czy chociażby kliknięcie "odśwież" w przeglądarce) będzie zbyt długi, to nas wyloguje. Ciasteczko w tym wypadku służy do przechowywania id sesji, a nie informacji o byciu zalogowanym. Jeżeli zmodyfikowałeś czas życia ciasteczka, to nie wygasło po zamknięciu przeglądarki i po ponownym otworzeniu okna, forum Cię rozpoznało. Ale to nie spowodowało zaprzestania pomiaru czasu i w momencie, kiedy ten upłynął, nastąpiło zakończenie sesji. Po ponownym zalogowaniu ciasteczko zostało podmienione i żeby osiągnąć poprzedni efekt, musiałbyś je na nowo przedłużać ręcznie.

    Ale to jest tylko moje gdybanie. Jedno z możliwych wytłumaczeń. Niewykluczone, że w rzeczywistości działa inny mechanizm.



    Musa... szczegóły techniczne na takim poziomie, jak opisałem, są niezbyt istotne dla użytkownika. Istotne dla użytkownika jest to, że musi się zalogować z gry i jak długo go nie wywali. To chyba nie jest tajne. My po prostu chcemy móc wygodnie korzystać z forum. Czy to zbrodnia?
     
  3. hlnrys

    hlnrys Chodząca legenda forum

    Na różnych forach jak są różnice, to jeszcze przejdzie (o ile w obrębie konkretnego czasy są stałe), ale jak na jednym usera wylogowuje np. po kwadransie a innego po godzinie to chyba coś nie halo ?
    Nie wiem gdzie ten czas jest ustawiany, czy na serwerze , czy ustala to administrator forum, ale dla wszystkich chyba jednakowy. Nie wierzę, że można to aż tak spersonalizować, zresztą komu by się chciało i jakich kryteriów by używał przydzielając czas trwania sesji różny dla każdego usera.

    Zgredzio

    Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź.
    Jest chyba tak jak piszesz. Rano próbowałem jeszcze raz, ale nie mogłem znaleźć odpowiedniego ciasteczka. Po prostu go nie było.
    Dopiero jak zalogowałem się na forum to się pojawiło i pewnie po wygaśnięciu sesji jest usuwane.
    Jeszcze raz dzięki i sorry za zamieszanie jakie wprowadziłem w Twoim, tak spokojnym przecież wątku.
     
    Ostatnie edytowanie: 28 września 2014
  4. ZgredzioO

    ZgredzioO Wielki mistrz forum

    Czas jest ustawiany indywidualnie dla każdego forum w jego panelu sterowania.
     
  5. Sekme

    Sekme Generał forum

    To ja może dopiszę swoje obserwacje, które są w 100% zgodne z hasłem "...odstęp między kolejnymi kliknięciami...". Zauważyłam, że potrafię być zalogowana przez cały dzień bez wchodzenia do gry wtedy, gdy co jakiś czas sprawdzam, co się dzieje na forum (czyt. przycisk Nowe posty). Niestety nie udało mi się wyłapać, jak długi jest okres bezczynności, ale w świetle dzisiejszej dyskusji zwrócę na to uwagę :)

    Podsumowując, z moich obserwacji wynika, że ktoś, kto potrafi świadomie stukać w odpowiednie klawisze, jest w stanie bez problemu zapewnić sobie komfortową niewylogowalność, wystarczy tylko ustalić ten czas bezczynności :)
     
  6. eewunia67

    eewunia67 Ambasador forum

    A kto ma dostęp do panelu sterowania?domyślam się,że administracja,czyli u nas TL_Mouse czy też wyznaczone przez nią BA,czy źle myślę??
     
    Ostatnie edytowanie: 28 września 2014
    patrycja9922 lubi to.
  7. ZgredzioO

    ZgredzioO Wielki mistrz forum

    Dostęp do panelu administracyjnego jest wielopoziomowy. Można ustalić różne uprawnienia dla różnych osób. Dostęp do funkcji wpływających w tak kluczowy sposób na działanie forum ma raczej niewiele osób. Wątpię, czy nawet Wojchilla jest wśród nich. Przynajmniej ja będąc administratorem w BP nie dałbym takich uprawnień managerowi społeczności w danym kraju.
     
    Sekme lubi to.
  8. Sekme

    Sekme Generał forum

    Howgh! :)
    Dobry administrator systemu to taki, który codziennie przez 8 godzin na stanowisku pracy nie ma żadnej pracy, więc czyta newsy, ogląda filmy i morduje potwory w strzelankach albo sieje sałatę - tylko takiego warto zatrudniać i płacić mu duuużo :)
     
    patrycja9922 lubi to.
  9. ZgredzioO

    ZgredzioO Wielki mistrz forum

    No to kwalifikacje mam. W pracy sieję sałatę, przeglądam fejsa, gadam przez telefon ze znajomymi. Tylko nie jestem administratorem systemu i nie zarabiam tego "duuużo". Chyba będę musiał pomyśleć nad złożeniem aplikacji w Bigpoint :)
     
  10. Sekme

    Sekme Generał forum

    Raczej nad dokształceniem się ;)
    Bo admin, który czyta newsy, sieje sałatę itp. oznacza, że ma tak wszystko skonfigurowane i ustawione, że system działa bezbłędnie :)
     
  11. ZgredzioO

    ZgredzioO Wielki mistrz forum

    Parę komercyjnych forów już w życiu skonfigurowałem i się nie zawaliły :)
    Co prawda były na silniku Woltlab Burning Board a nie XenForo, ale oba działają na PHP, więc nie przewiduję większych problemów z przesiadką 8)
     
  12. Sekme

    Sekme Generał forum

    To dobry początek do pięknej kariery super farmera w godzinach pracy :)
    Dzięki, że chce Ci się opisywać i dzielić z ludźmi wiedzą :)

    A propos naszego forum... pierwszy test wykonany - nie było mnie 1 h 30 min i mnie wylogowało :)
    ...czyli tyłek blady... szybko wywala... -.-
     
  13. hlnrys

    hlnrys Chodząca legenda forum

    Zrobiłem test,jak pisałem wcześniej i mogę tylko potwierdzić słowa Sekme : zostawiłem na noc FF z zalogowanym forum. Niestety rano była kicha.

    Tutaj mam pytanie, a właściwie dwa (pytania te są skierowane do modów):

    - Ile czasu trwa sesja ?
    - Czy jej czas jest zerowany podczas każdego logowania ?

    Odnośnie drugiego pytania.
    Jeżeli czas nie jest resetowany przy każdym podejściu, mogłoby to tłumaczyć wywalanie z forum po 5, czy 20 minutach.
    Po prostu kolejne logowanie następuje pod koniec trwania sesji i ciach, czas mija i z forum wywala.
     
    Ostatnie edytowanie: 30 września 2014
  14. BA_Musa

    BA_Musa Guest

    Ja tylko napiszę,że dopytałam o wydłużenie czasu wygaśnięcia sesji i w tym temacie nic się raczej nie zmieni,będzie to taki czas jak jest teraz, czyli z tego co pamiętam to chyba była albo godzina albo 2.
     
  15. Sekme

    Sekme Generał forum

    2h na pewno nie, sprawdzałam jakiś czas temu i po nieobecności przy kompie, która trwała coś ok. 1:30, byłam wylogowana. Czyli pewnie jest to 1h... Mało :(
     
  16. ZgredzioO

    ZgredzioO Wielki mistrz forum

    Konto na forum to nie konto w banku, żeby wprowadzać takie obostrzenia...
     
  17. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    ... zwłaszcza w przypadku gry, która dość regularnie zalicza pad totalny 8)
     
    patrycja9922 lubi to.
  18. ZgredzioO

    ZgredzioO Wielki mistrz forum

    Konta w banku też padają :)
    Parę razy mi się zdarzyło widzieć nieplanowaną przerwę konserwacyjną. Bo te planowane to są co noc.
    Niemniej jednak poziom zabezpieczeń na forum farmerskim wydaje się niezbyt adekwatny do ryzyka.
     
    patrycja9922 lubi to.
  19. diablica3

    diablica3 Ambasador forum

    Witam po długiej przerwie :p Coś nie potrafię odnaleźć się na nowym forum :oops:
     
    patrycja9922 lubi to.
  20. -kangoo-

    -kangoo- Baron forum

    Jak nie potrafisz? Wątek MODa_Zgredka z gwiazdką znalazłaś :p
     
    patrycja9922 lubi to.