SianoGrosze :)

Temat na forum 'Dyskusje o grze i nie tylko' rozpoczęty przez użytkownika AsiaPelasiax, 16 stycznia 2015.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
  1. AsiaPelasiax

    AsiaPelasiax Wielki mistrz forum

    Cześć. Podzielicie się z nowymi i bardziej ' niedoświadczonymi ' graczami opiniami/sugestiami/poradami dotyczących zbicia fortuny SianoGroszów? Osobiście mimo szczerych chęci i zamiarów żeby ' dobić ' do przynajmniej 100 00 SG nigdy mi się to nie udaje. Musze ciągle sprzedawać moje zwierzęta :/
     
  2. dyniowyfarmer

    dyniowyfarmer Forum Pro

    to jest łatwe ale kasa mni nie lubi mój rekord to 8 000 000 sg a gram ponad 5 mies ja urzywam chutneja i sadze np z owsa przez 2 h masz juz 80 tys pasza jest tesz opłacalna wystarszy ze sprawdzisz cene i kupisz produkty jak najtaniej mozliwie gdy zaczynałem grac to robiłem kury co daje ok 200 tysd dziennie a dzis wydałem ponad pół miliona na misje to sie opłaca a reszta jest zbedna powodzenia
     
    dantic3 i AsiaPelasiax lubią to.
  3. AsiaPelasiax

    AsiaPelasiax Wielki mistrz forum

    Hm..możesz mi wyjaśnić o co chodzi z tym tekstem który podkreśliłam. Chodzi mi o to jak z owsa możesz zebrać tyle sg. Jak dla mnie to czarna magia :p
     
    loski4, dantic3 oraz eliza9070 lubią to.
  4. dyniowyfarmer

    dyniowyfarmer Forum Pro

    ok jasne na poczatku kupuje np 600 owsa i jeden chutney ale one sa drogie lepiej poprosic doswiadczonych graczy dajesz małe pola i sadzisz potem tbierasz i sadzisz z jednego zbioru mam ok 1800 bez tego co posiałem czyli w 45 min masz ok 30-40 tys ale lepiej poczekac na eventy z nim mozna zarobic nawet 70 tys sg za 1000 owsa
     
    dantic3 lubi to.
  5. Sekme

    Sekme Generał forum

    W skrócie:
    Zasada jest prosta - siejesz to, co ma dobry stosunek ceny do czasu wzrostu i dobrze się sprzedaje (np. owies, marchew, pszenicę itp.), a za zarobione SG kupujesz to, co jest Ci potrzebne. Zawsze korzystaj min. z dżemu dyniowego (+1 szt. z każdego pola), a jeśli masz kombajn, to warto zmienić pola na najmniejsze i zjeść CMJ (+2 szt.) (na duże pola - szkoda pieniędzy, by go kupować).

    Z tekstu "Musze ciągle sprzedawać moje zwierzęta" wnioskuję, że na farmie masz wystawione zagrody. To źle - zagrody są nieopłacalne. Codziennie zarobić można tylko na polach. Czasem są wyjątki jak np. teraz - wilki albo kameleony, które warto gromadzić, ponieważ podczas kolorowania cena skoczy pod sufit, a i do kolorowania będą bardzo potrzebne, ale na ogół wszystkie kozy czy świnki - do paska.

    Drzewka też nie są opłacalne - wyjątki to: baobaby (czyt. megadrzewa), cukrowe, solne, druciak oraz te nowości typu tamaryndowiec itp., które są bardzo drogie. Wszystkie wiśnie, daktyle czy inne klony - do paska.

    Młyn niech cały czas kręci SP. Podczas BB można dobrze zarobić na kolorowych zwierzakach. Niedługo kolorujemy kameleony, więc dobrze się do tego przygotuj. Można będzie nieźle podreperować budżet.

    Sprawdź ceny na targu i codziennie kupuj w Sklepiku z nasionami nasiona, które są tańsze (szczególnie opłaca się to robić na Bahamie). Można je sprzedawać od razu albo poczekać do jakiegoś eventu (czasem trzeba czekać np. pół roku), kiedy to cena mocno skacze do góry.

    To tak na początek.


    Aha, i zapomnij - nie da się zbytnio pogodzić maksowania PD/TPD z maksowaniem SG. Albo rybki, albo akwarium.
     
    Ostatnie edytowanie: 17 maja 2015
  6. AsiaPelasiax

    AsiaPelasiax Wielki mistrz forum


    Czyli co do chutneya prosić innych bo mogą podesłać czy jak to wygląda? czy zbierać sg i kupic?


    Hm czyli tak wnioskując to :
    a) wszystkie zagrody do paska żeby było miejsce na pola. ( w takim razie skąd wezme zwierzaki?)
    b) drzewa do paska - tylko że ja innych oprócz jabłoni, wiśni czy 2 x drzewo co daje złote liście nie mam nic innego. Nie mam chyba jeszcze możliwości zakupu baobabu chyba?
    c) młyn - tylko super pasza i nic więcej? a jeśli inna pasza to od razu na targ wszystko wystawić?
    d) nasiona - kupić w sklepie np. samą marchew i sprzedawac na targu.
    a co to jest TPD? bo PD to Punkty Doświadczenia tak? Boziu czy ja jestem ciemna jak noc? ;/

    Posty połączyłem, w przyszłości by uniknąć pisania post pod postem używaj proszę opcji edytuj chcąc dopisać coś do zamieszczonego już posta
    Proszę zapoznać się z poradnikiem --->KLIK
    Tutaj można poćwiczyć --->Wątek do ćwiczeń

    SMOD_Chris
     
    Ostatnio edytowane przez moderatora: 16 stycznia 2015
    eliza9070 lubi to.
  7. Sekme

    Sekme Generał forum

    Po pierwsze, jak najszybciej połącz swoje wiadomości, dopóki mod ze ścierą nie przyleciał ;)
    Na forum zabronione jest pisanie posta pod postem.
    Poradnik, jak to zrobić jest tu:

    https://board-pl.farmerama.com/inde...y-poradnik-farmeramy.10622/page-2#post-313175

    Po drugie, powiedź, proszę, na jakim Ty jesteś poziomie.
    Wtedy będę mogła doradzić coś konkretnego, a nie tak ogólnie o wszystkim :)

    Gracze mogą sobie wysyłać w prezencie różne dopalacze i często to robią, ale...
    Powiem szczerze, że stałe proszenie innych o coś (szczególnie o rzeczy droższe typu CMJ albo inne) nie jest mile widziane, ponieważ zakrawa na to, że proszący, zamiast samemu pracować i zarobić, zwyczajnie żeruje na dobroci innych. To, że starszy gracz ma tego sporo i może komuś dać prezent, nie oznacza, że to wszystko spadło mu z nieba - na wszystko trzeba było zarobić. Dlatego ja bym bardzo uważała na proszenie. Wszystko jak w życiu ;)
    Inna sprawa, że zarobienie SG wcale nie jest takie trudne, tylko trzeba podejść do sprawy rozsądnie, spokojnie i cierpliwie popracować wg ustalonego planu :)
    Z przyjemnością pomogę taki plan przygotować, o ile będzie Ci się chciało naprawdę pracowicie podejść do sprawy bez myślenia "to gra, więc wszystko ma być łatwe, miłe, przyjemne i spadać z nieba" ;)
    Jeśli uważasz inaczej, to szkoda zachodu i czasu :)


    Odpowiednie wątki do proszenia i wymiany różnymi rzeczami są w tym dziale:
    https://board-pl.farmerama.com/index.php?forums/giełda-ogłoszenia-graczy.352/

    Zwierzaki (i wszystko inne) kupisz na targu, gdy będą Ci potrzebne.

    Baobaby (inaczej sekwoje) to potoczna nazwa Wielkich Drzew, które dają nawozy. Ich nie da się kupić. Można było je zdobyć w evencie Zielony Express (w chwili obecnej są już niedostępne - kto ma, ten ma, inni niestety nie mają na co liczyć). Skoro ich nie masz, to nie ma tematu.

    Co zaś dotyczy jabłonek i innych, to tak - do paska.

    Tak. W młynie tylko SP. Inne pasze można kupić na targu, a SP nie kupisz nigdzie, chyba, że za realne pieniądze, ale po co za realne, skoro można za darmo wyprodukować ;)
    Jeśli w młynie będziesz produkowała tylko SP, to temat handlu inną paszą nigdy nie pojawi się.
    Poza tym, jak jest mini-event wyprzedaż młyna (można kupić 50% przyśpieszenie młyna za 75 FL) warto z tego korzystać i zbierać FL na ten cel.


    Tak. Codziennie sprawdzaj, ile na targu kosztuje coś, potem porównaj tę cenę z ceną nasion ze Sklepiku (pamiętaj, że jest 10% opłaty targowej) i jeśli po uwzględnieniu opłaty targowej da się sprzedać nasiona z zyskiem, to kup w Sklepiku i sprzedaj na targu.
    Na pierwszy rzut oka, to może wydać się męczące i nudne, ale "ziarnko do ziarnka" ;)



    Tak, PD to Punkty Doświadczenia, a TPD to Tropikalne Punkty Doświadczenia, które się zdobywa na naszej wyspie Bahamie :)


    Spokojnie, nie od razu Rzym zbudowano :)
    Z czasem wszystkiego się nauczysz :)


    Polecam poczytać i zawsze mieć pod ręką następujące linki (gram 5-ty rok i ciągle z tego korzystam):
    1. Spis wszystkich poradników - tu są wszystkie tabele, poziomy itp. opisy "co jest co":
    https://board-pl.farmerama.com/index.php?threads/alfabetyczny-spis-treści-gra.10836/

    2. Spis poradników do eventów:
    https://board-pl.farmerama.com/index.php?threads/alfabetyczny-spis-treści-eventy.10517/

    3. Nieoficjalny poradnik, który tworzą gracze:
    https://board-pl.farmerama.com/index.php?threads/nieoficjalny-poradnik-farmeramy.10622/

    Listę innych przydatnych wątków dam Ci, gdy się dowiem, na jakim jesteś poziomie, by niepotrzebnie nie mącić Ci w głowie czymś, co być może jeszcze nie jest Ci potrzebne :)
     
    Ostatnie edytowanie: 24 czerwca 2016
  8. AsiaPelasiax

    AsiaPelasiax Wielki mistrz forum

     
  9. Sekme

    Sekme Generał forum

    O, to Ty jesteś "starsza" tak o ok. 20-30 poziomów, niż przypuszczałam :)

    Ale uprzedzam, ja tylko mogę poradzić, w ktorym kierunku iść, a całą robotę obliczeniową będziesz musiała wykonać sama. Liczenia będzie dużo, więc od tej chwili Excel (lub inny arkusz kalkulacyjny) stanie się nie tylko Twoim przyjacielem, ale też mężem, żoną, mamą, tatą i powietrzem ;) Inaczej nie ma sensu zaczynać.
    Poza tym to, co napiszę, to tylko mój "przepis". Ta gra daje wiele możliwości, więc sposobów jest dużo i inni gracze mogą mieć inne pomysły.


    Mam też do Ciebie prośbę - jeśli w którymś momencie uznasz, że moja metoda Ci nie pasuje, to daj znać. Nie będę marnowała czasu, którego nie mam zbyt dużo, na pisanie czegoś, z czego i tak nie będziesz korzystała. Ok?

    Dobra, to tyle w kwestii formalnej, a teraz przejdźmy do konkretów i ustalmy stan rzeczywisty Twojej farmy oraz ilość czasu, którą możesz jej poświęcić :)

    Na początek odpowiedź, proszę, na następujące pytania:
    1. Jaki jest Twój cel? Ile chcesz zarobić SG?
    2. Czy masz Bahamę? Jakie rośliny/zwierzęta masz na wyspie? Masz jakieś drzewka XXL?
    3. Jakie masz odblokowane rzemiosła? Jakie poziomy?
    4. Czy korzystasz z kombajnu na stałe, czy zbierasz ręcznie?
    5. Ile razy dziennie się logujesz (dzień roboczy)? Jakie mniej więcej są przedziały czasowe? (tzn. ile czasu spędzasz na farmie)
    6. Jaki jest numer Twojego targu? (nie jest to zbyt ważne, ale jeśli jesteś w mojej okolicy, to łatwiej będzie rozmawiać o cenach)
    7. Czy korzystasz ze Szklarni?

    Pierwsze zadanie ;)
    Opraw sobie w ramki i wykuj na pamięć 2 zasady:


    **********************************************************************
    Złota zasada:
    Uprawiaj to, co daje dobry zysk. Kupuj to, co jest Ci potrzebne.


    Srebrna zasada:
    Próba samemu zaspokoić swoje potrzeby to głupota, która prowadzi do bankructwa.*

    **********************************************************************

    * Uwaga: Moje porady nie dotyczą pasjonatów, którzy chcą wszystko robić sami i nie interesuje ich szybkie i efektywne zarabianie SG.
     
    Ostatnie edytowanie: 17 stycznia 2015
  10. MOD_Magiczna

    MOD_Magiczna Guest

    AsiaPelasiax - posta usuwam, gdyż oprócz cytatu nic w nim nie napisałać.

    Sama chętnie porady poczytam
     
    eliza9070 lubi to.
  11. AsiaPelasiax

    AsiaPelasiax Wielki mistrz forum


    Spokojnie, jeśli tylko coś będzie nie tak to dam znać :)


    Hm..ciężko powiedzieć żeby nie wyjść na błazna czy sknerę :p


    Mam Bahamę. Poziom 22, niestety zarówno na Bahamie jak i na Farmie nie mam drzew XXL tylko zwykłe lub XL


    Rzemiosło? Kwiaciarnia. Muszę ukończyć zadania z 1 poziomu ponieważ brakuje guano i piór


    Zawsze tylko ręcznie zbieram no chyba, że wygram kombajn

    3x dziennie po około godzinie


    )
    Nr targu 11


    Korzystam ale nie bardzo wiem o co chodzi


    Pierwsze zadanie ;)
    Opraw sobie w ramki i wykuj na pamięć 2 zasady:


    **********************************************************************
    Złota zasada:
    Uprawiaj to, co daje dobry zysk. Kupuj to, co jest Ci potrzebne.


    Srebrna zasada:
    Próba samemu zaspokoić swoje potrzeby to głupota, która prowadzi do bankructwa.*

    **********************************************************************

    * Uwaga: Moje porady nie dotyczą pasjonatów, którzy chcą wszystko robić sami i nie interesuje ich szybkie i efektywne zarabianie SG. [/QUOTE]
     
    ma-ter lubi to.
  12. Sekme

    Sekme Generał forum

    Dziękuję :)
    Dziękuję też za poprawne cytowanie. To bardzo ułatwia czytanie i przyśpiesza odpisywanie.


    Aha, z góry też przepraszam, że będę pisała do Ciebie w tonie "powinnaś, musisz, zrób, policz itp.". Nie chodzi mi oczywiście, żeby się jakoś rządzić czy rozkazywać, ta forma jest po prostu szybsza i krótsza, niż powtarzanie za każdym razem np. "moim zdaniem, dobrze by było, gdybyś zrobiła..." ;) Mam nadzieję, że się nie obrazisz :)
    I tak wiadomo, że to jest Twoja farma i zrobisz, jak zechcesz :)


    Spokojnie, to jest gra i tu z czystym sumieniem możesz nawet miliard zaśpiewać ;)
    Np. moim pierwszym celem finansowym w tej grze było zebrać 10 tyś. SG, ale wtedy sałata czy marchewka kosztowała 0,01 SG i to rzeczywiście było wyzwanie na ok. 10 lvl. :) Potem był pierwszy milion, a potem przestałam stawiać cele finansowe, ponieważ wypracowałam sobie strategię zarabiania i samo się zaczęło zarabiać, więc te cele przestały "kręcić" :)
    Dlatego ustalaj śmiało :)
    Poza tym, żeby była pełna jasność, proszę Cię o nazwanie sumy, abyś widziała przed sobą konkretny cel. Nazwanie konkretnej sumy pozwoli Ci z czasem określić, czy ten cel osiągnęłaś czy nie. Ideałem jeszcze byłoby dorzucić termin, żeby nie było sytuacji typu "Postanowiłam, że do lata schudnę. Na razie jeszcze nie wiem, którego roku" ;) Ale to jest gra, więc pomińmy ten czynnik.



    Nie napisałaś, jakie masz rośliny i zwierzęta na wyspie, a to w sumie najważniejsze - na nich też będziesz zarabiała. Masz np. kolorowe małpy? Wielbłądów raczej nie masz szans mieć, zbyt niski poziom.

    Słabo... Na tym nie zarobisz :(
    To jest najgorszy z 3 podstawowych zawodów :(
    Jakiś miesiąc temu liczyłam u siebie wszystkie przetwory z kwiaciarni i wyszło mi, że dochodowe są tylko upiorny bukiet (mroczne rośliny nie mają ceny, więc teoretycznie przyjęłam jako 0, choć to oczywiście błąd, bo podlewamy je wodą) i zimowy wieniec, który jest z 5 poziomu i którego nikt nie kupuje.
    Trudno, trzeba ją rozbudować do 3 lvl. i podczas Pełni kupić w sklepiku Jacka przepis na upiorne bukiety.
    Ogólnie najlepszy byłby zawód dżemiarza...

    Optymalne rozwiązanie Twojej sytuacji z rzemiosłem (zanotuj sobie ;)):

    1. Kwiaciarnię trzeba rozbudować do 3 lvl. (nie jest pilne, więc spokojnie) tzn. nic w Kwiaciarni nie produkujesz, wyłącznie zjadasz kupione na targu dopalacze, które dają punkty dla Kwiaciarni.
    2. Trzeba zdobyć Dżemiarnię - możesz wysłać smsa i kupić 2 zawód za realne pieniądze, ale możesz mieć bez inwestowania realnej kasy czyli tak:
    a) Zbieraj u Renzo żetony, wtedy za żetony kupisz Piekarnię (!).
    b) Piekarnię bardzo szybko rozbudujesz do 3 lvl. babeczkami pinki.
    c) Gdy będziesz miała Kwiaciarnię i Piekarnię na 3 lvl., Dżemiarnię dostaniesz automatycznie.
    Cel będzie osiągnięty :)


    Ok. W jakich mniej więcej godzinach się logujesz?
    Tzn. trzeba ustalić, ile godzin upływa od jednego logowania do drugiego. Na tej podstawie będziemy dobierać rośliny.


    Niestety nie jest to moja okolica, ale bez tego też damy radę :)

    Wypisz sobie do Excela rośliny, w których masz bonusy, skracające wzrost - czyli ikonki z zegarkiem, wodą i zegarkiem itp. Skoro już coś masz, to spróbujemy to wykorzystać :)

    Moim zdaniem, możliwie szybko powinnaś wbić 60 poziom na farmie. Wtedy zostaną odblokowane super pola, które bardzo się przydadzą na Bahamie.

    ****************
    Zadanie domowe ;)
    W Excelu zrób sobie tabelkę dla Bahamy, w której:
    1. w 1 kolumnie będą nazwy roślin, które masz odblokowane
    2. w 2 kolumnie - cena ze Sklepiku nasion + 10%
    3. w 3 kolumnie - cena z targu
    4. w 4 kolumnie - czas rośnięcia tej rośliny w minutach (tzn. dla winogron 45 min., dla wanilii 120 min. itp.)*

    *Dla roślin, które zamierzasz podlewać, warto zrobić podwójne wpisy - z wodą i bez wody. Wszystkie potzebne dane znajdziesz w poradnikach >>KLIK<<


    Identyczna tabelka powinna powstać dla roślin z farmy.

    W tych tabelach będziesz liczyła, które rośliny przynoszą największy zysk oraz które warto kupować w Sklepiku nasion.


    Na razie tyle.


    P.S. Mam nadzieję, że w młynie już produkujesz SP, a Sklepiku nasion kupujesz nasiona :)
     
    Ostatnie edytowanie: 24 czerwca 2016
  13. AsiaPelasiax

    AsiaPelasiax Wielki mistrz forum

    Nie no coś ty:)

    A co mi tam . W takim razie niech będzie milion :D


    Zwierzęta to małpy i papugi. A z roślin mam: cynamon, marakuję,wanilię,trzcinę cukrową i ananasa




    Niestety wiem o tym ale to bylo takie wybranie bez przemyślenia :/




    Chyba jakieś żetony mam..



    Hm.. jakieś 10 min każdego ranka żeby zebrać to co urosło przez noc. godzina 8.50
    następnie godzina ok. 10.50 i jakoś między godz. 13 a 14. i wieczorami około godz 21

    .

    O łał.. sporo tego pisania jest jak skończę z tym excelem to dam znać :)
    WŁASNIE SKOŃCZYŁĄM Z TĄ PIERUŃSKO DŁUGĄ TABELKĄ :p



    Młyn kręci super paszę a w sklepiku wykupiłam kilka rzeczy :)
     
    Ostatnie edytowanie: 19 stycznia 2015
    eliza9070, ma-ter oraz Sekme lubią to.
  14. sisi1973

    sisi1973 Zaawansowany

    hej dzięki za radę gram 14miesięcy i często brakuje mi kasy notorycznie mam poziom 83 na Bahamie 77 pozdrawiam
     
  15. AsiaPelasiax

    AsiaPelasiax Wielki mistrz forum

    Z tą kasą to witaj w klubie :p
     
    eliza9070 lubi to.
  16. ryzio

    ryzio Weteran forum

    Sekme jeśli pozwolisz to i ja chętnie skorzystam z pomysłu na tabelkę :) tak w ogóle to muszę przyznać (jak to się mówi), że odwaliłaś kawał dobrej roboty :)
     
    eliza9070 lubi to.
  17. kgospoda

    kgospoda Forum Pro

    Asia, mam nadzieję, że mogę się w tym wątku podpytać :p

    Sekme, czy mogłabyś się podzielić radami, co warto robić w dżemiarni?
    Mam obecnie poziom trzeci i jakoś średnio mi idzie - brak motywacji chyba ;)
    ale jeśli dałoby się na tym pozarabiać SG, może warto się pobawić..

    Aha, mam tylko przepisy podstawowe - brak florenów :(
     
  18. iwonanana

    iwonanana Baron forum

    Ja jako priorytet wbijalam jablkowymi w rozbudowe, na poziom 4, zeby kupic przepis na CMJ. Nic innego mi do glowy nie przychodzi.
     
  19. Sekme

    Sekme Generał forum

    Dzień dobry :)
    Niestety real rządzi się swoimi prawami, więc mam tydzień w plecy na farmie i forum ;)
    Ale już jestem (przynajmniej chwilowo) i spróbuję nadrobić zaległości ;)


    No to cel jest :)
    Tylko śledź postępy. Inna sprawa, że na początku skarbonka pod materacem będzie się zapełniała trochę wolniej, ponieważ trzeba inwestować w różne rzeczy. (np. w codzienne dopalacze, runy i puchary, rozwój rzemiosła, szklarnię, zapasy itp.), ale zapewniam, że przyrost SG będzie :)


    Jeśli masz możliwość klonowania małp, to podczas BB warto spróbować, ale to na luzie i bez megamiksów. Jeśli po kilku rzutach zobaczysz, że nic specjalnego nie wychodzi (nie mówię o przeskokach z zera na cyrkową), ale o ok. 1-2 poziomy, to możesz odpuścić.
    Chociaż, jak już pisałam, teraz staraj się najlepiej przygotować do klonowania kameleonów - zbieraj SP, perfumy i zwierzaki.
    Przygotuj sobie zestaw minimalny do klonowania tzn. zobacz, ile masz SP i przygotuj 2 razy więcej perfum oraz kameleonów (np. masz 10 SP czyli na 5 oaz, a to znaczy, że potrzebujesz 20 perfum i 20 zwierzaków). Takie przygotowanie pozwoli Ci spokojnie klonować z tego, co masz, i podczas eventu nie latać po targu z obłędem w oczach wydając SG na horrendalnie drogie perfumy czy zwierzaki ;). Jeśli kupisz np. więcej perfum - tym lepiej, sprzedasz podczas BB (na moim targu ostatnio perfumy były 300-400 SG za szt.).
    Słowem - "szykuj sanie latem" ;)

    Przy czym nie myślę, że podczas BB ceny na kameleony zwykłe i kolorowe jakoś super nie skoczą (na początku na pewno, ale potem powinny szybko się unormować) - mamy dużo czasu na przygotowanie się i gracze mają ogromne ilości SP. Ale... podczas pierwszego BB zazwyczaj są najlepsze przeskoki.

    Co zaś dotyczy roślin wyspowych, to na razie siej, co Ci wychodzi (zawsze bardzo dobrze się sprzedaje wanilia, trzcina, winogrona). Dopóki nie masz 60 poziomu i dostępu do super pól, to trudno dobrze wykorzystać wyspę. Po zdobyciu dostępu do SP, ustawisz na wyspie super pola. Przeliczysz w tabeli opłacalność produkcji poszczególnych roślin i wtedy w 100% świadomie będziesz siała i sprzedawała to, co się najlepiej opłaca (czyli głównie pewnie wanilię, a w nocy najdłużej rosnące) :)

    Młyn na wyspie na razie niech nic nie produkuje.
    Tzn. oczywiście przelicz ceny produkcji karmy dla małp i papug wg cen na swoim targu, ale pewnie wyjdzie podobnie, jak u mnie, czyli "taniej kupić, niż produkować". Natomiast w miarę, jak będziesz odblokowywała inne zwierzęta, przeliczaj koszt produkcji paszy i koszt kupna na targu. Jeśli jakakolwiek pasza wyjdzie "na plus", to ją produkuj i sprzedawaj. Młyn wyspowy też pozwala zarobić. Czasem to tylko kilka SG na 1 szt., ale to zawsze jest kilka SG do przodu - "ziarnko do ziarnka..." :)
    Na obliczanie opłacalności pasz najlepiej zrobić osobną zakładkę w Excelu, żeby raz wpisać i potem tylko dopisywać nowe pasze i korzystać.

    Licząc jakiekolwiek ceny, zawsze pamiętaj, żeby dodawać opłatę targową czyli 10% (to jest Twój koszt, który pomniejsza Twój zysk).


    Na Twoje szczęście przyjeżdża Renzo :)
    Na razie odpuść sobie wszystkie nagrody i postaraj się zdobyć jak najwięcej żetonów, by odblokować Piekarnię.
    Drugą wg wartości nagrodą, o którą u Renzo należy walczyć jak lew, jest smocze jajo - wszyscy się już przekonali podczas ostatnich eventów, że czeka nas sporo czasówek na zbieranie PD, a smok daje co 10 godzin +20% PD ze wszystkiego.


    Zadanie - cel:
    Kwiaciarnię rozbuduj do 3 poziomu czyli...

    Kwiaciarnia jest rzemiosłem bardzo szybkim i tanim do rozbudowania ponieważ ją rozwijamy 2-torowo:
    1. Codziennie "zjadamy" do rozbudowy 5 szt. Białej Niewinności - jedna daje 180 PD do rozbudowy, koszt ok. 3.000 SG czyli codziennie za 15 tyś. SG dajesz do rozbudowy 900 PD.
    2. Można zjadać do rozbudowy inne dopalacze kwiaciarniane, które dają PD dla kwiaciarni (Są np. w mojej tabeli dopalaczowej >>KLIK<< oraz w odpowiednich FAQ). Ilość nie jest ograniczona, ale IMHO - kwiaciarnia jest nieopłacalnym rzemiosłem, więc nie ma pośpiechu. Punkt 1 w zupełności Ci wystarczy.


    Zadanie - cel 2:
    Podczas Pełni kup w sklepiku Jacka przepis na upiorne bukiety i nasiej mrocznych roślin, które są potrzebne do produkcji bukietów.
    Jeśli masz odblokowane pnącze i w chwili obecnej podczas Pełni starasz się zdobyć rząd pnącza skracający czas wzrostu mrocznych roślin, to najpierw jednak radzę zdobyć przepis, a potem dokończyć upiorną misję.


    Następnym celem w rzemiośle jest SPA, ale najpierw koniecznie odblokuj runę z pucharami.

    Czyli... podsumowując Twój dzień roboczy wygląda mniej więcej tak:
    1 logowanie: godz. 9.00, czas od poprzedniego logowania ok. 12 h.
    2 logowanie: godz. 11.00, czas od poprzedniego logowania ok. 2 h.
    3 logowanie: godz. 13.00, czas od poprzedniego logowania ok. 2 h.
    4 logowanie: godz. 21.00, czas od poprzedniego logowania ok. 8 h.

    Jak się zapewne już domyśliłaś z tabeli trzeba wybrać takie rośliny, które:
    a) rosną podaną ilość godzin,
    b) mają najwyższy współczynnik opłacalności (ostatnia kolumna w tabeli czyli cena targowa podzielona przez czas wzrostu)

    Przykład:
    Rano pomiędzy godz. 9-tą a 11-tą szukamy roślin na ok. 2 h (to ostateczny czas wzrostu czyli z podlaniem, szklarnią itp.). Trudne zadanie, z tych wszystkich "krótkich" w miarę opłaca się tylko kukurydza, dlatego na farmie lepiej wybrać roślinę z przedziału ok. 4 h i zamiast o godz. 11-tej zebrać podczas 3 logowania o godz. 13-tej. Z przedziału 4-godzinnego mamy już większe pole wyboru - np. teraz podskoczyła cena strączkowych, zawsze całkiem dobrze się sprzedają grzyby, fiołki, gerbery itp. ale to tylko przykłady - na Twoim targu może być inaczej, dlatego zawsze sprawdzaj w swojej tabeli, czy konkretna roślina się opłaca.

    Oczywiście, gdy w Zgaduli np. są w miarę wiarygodne plotki, że coś tam będzie potrzebne, to warto to brać pod uwagę i uwzględniać w swoich planach, ale gdy nie ma takich akcji specjalnych, to bazuj na danych z tabeli.

    Na wyspie robisz to samo tzn. dobierasz rośliny do czasu pomiędzy logowaniami. W tabeli z roślinami wyspowymi warto uwzględnić czasy wzrostu na super polach.

    Po tym, jak wyprodukujesz towar, musisz go sprzedać. To dopiero jest temat rzeka :)

    Efektywna sprzedaż towaru.
    Zawsze lepiej jest sprzedawać towar od razu, tego samego dnia - tzn. łatwiej będzie Ci sprzedać rośliny z jednego dnia (czyli np. 1000 szt.) niż rośliny z całego tygodnia czyli np. 7-10 tyś. szt. (wyjątek - gdy produkujemy w nadziei na event).

    ********** Nigdy nie zaniżaj ceny na targu! *************

    Tzn. gdy chcesz, żeby Twój towar wisiał na górze listy, obniż cenę TYLKO o 1 gr.
    Dla kupującego nie ma znaczenia, czy cena jest niższa o 1 gr. czy o 20 SG. Ten, kto chce kupić, zawsze kupi. W grze "promocyjne" ceny niższe o kilka SG (mniej niż 10-15% ceny) nie działają na ludzi, ale niszczą targ.

    Może zadziałać niższa cena o np. 20-30%, ale wtedy warto wystawiać 1 (słownie: jedną) bardzo dużą paczkę czyli np. 5000 szt. - mówię o roślinach droższych, a nie o marchewce czy pszenicy ;). Takie działanie zbytnio nie obniży ceny w mechanizmie targu oraz zazwyczaj nie pobudzi innych do dawania jeszcze niższych cen. Natomiast takie akcje, to raczej jako wyjątek, a nie reguła. Lepiej sprzedawać normalnie w normalnych cenach.

    Natomiast dając cenę "pseudopromocyjną" czyli zaniżając cenę o bezsensowne 2-5-10 SG (poniżej 10% ceny) uruchamiasz innych graczy, którzy zaniżają jeszcze bardziej (przeważnie to są gracze spekulanci), a to dla Ciebie jako sprzedawcy nie jest dobre.


    Inna sprawa, że aby sprzedać, towar wcale nie musi być na 1 miejscu. Jeśli u góry listy są same duże paczki, to spokojnie możesz wystawić drożej, ale w mniejszych paczkach.
    Poza tym staraj się zbytnio nie drobić paczek - łatwiej i szybciej sprzedasz 2 paczki po 500 szt. niż 10 paczek po 100 szt. Np. w droższych roślinach nigdy nie sprzedaję mniejszych paczek niż 250 szt. wyjątkiem są sytuację, gdy na targu wszyscy sprzedają bardzo duże, to wtedy można wystawić mniejsze, ale np. nie 10 paczek, a tylko 6.
    Generalnie na targu opłaca się nie robić tego, co robią wszyscy ;)

    Aha, żeby była pełna jasność - spekulowanie towarem nie jest niczym złym ani wstydliwym. To normalny mechanizm rynkowy, który jest świetnym źródło zarobku w tej grze. Natomiast wymaga bardzo dobrej znajomości cen i (co jest ważniejsze) zachowania graczy na Twoim targu oraz dobrej znajomości plotek :)

    Co jakiś czas BP robi "skup interwencyjny" tzn. wymiata z targu różne towary (najczęściej drogie dopalacze), jak się uda wstrzelić w taki skup, to można sporo zarobić, ale to trochę jak totolotek ;)

    Jeszcze głębszym i szerszym tematem jest sztuka kupowania, ale tego nie poruszajmy... bo ugrzęźniemy w dygresjach i nie starczy czasu na rzeczy ważne ;)


    Tak, tabelka długaśna, ale ją się robi tylko 1 raz, a potem można korzystać latami :)
    Podobne tabele warto zrobić dla pasz zwierząt wyspowych.


    To tak po łebkach wszystko i trochę chaotycznie, ale jak widać, gadać można bardzo długo. Niestety muszę już lecieć karmić rodzinę, bo mnie z domu wygoni ;)

    P.S.
    Codzienne dopalaczowe minimum to dżem dyniowy i chlebek marchewkowy. Bez nich nie zaczynaj zbiorów ;)

    ************************************************************

    ryzio, ależ proszę bardzo.
    Piszę to dla wszystkich chętnych, nie tylko dla Asi :)


    kgospoda, wątek jest dla wszystkich :)
    W rzemiosło ogólnie warto się bawić, ale z Excelem w dłoni ;)
    Dżemiarni bardzo dawno nie analizowałam, robię tam wyłącznie CMJ, choć rozdawnictwo BP znacznie obniża zyski.
    Jeśli jesteś na 3 poziomie w dżemiarni, to zacznij produkować Sos chutney podstawowy, który jest składnikiem CMJ. Gdy awansujesz na 4 poziom, od razu można będzie zacząć produkować CMJ. Przepis albo z eventu sprzeda lat, albo z wyprzedaży w galerii.

    Darmowe floreny zdobędziesz z misji w Spółdzielni (>>KLIK<<) oraz w kinie.



    Twój przepis nie jest najlepszym sposobem rozwoju dżemiarni ;)
    W dżemiarni poziomy się wbija np. ponczem jajecznym, a będąc na 3 poziomie produkcją Sosu chutneya podstawowego, który potem na 4 poziomie wykorzystuje się do produkcji CMJ.
    Na te wszystkie jabłkowe itp. szkoda cukru.

     
    Ostatnie edytowanie: 25 stycznia 2015
  20. AsiaPelasiax

    AsiaPelasiax Wielki mistrz forum

     
    Ostatnie edytowanie: 26 stycznia 2015
    eliza9070 lubi to.