panoramaogrodnicza

Temat na forum 'Kto jest kim - gracze' rozpoczęty przez użytkownika panoramaogrodnicza, 21 maja 2016.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
  1. MYSZKA2005

    MYSZKA2005 Weteran forum

    Gretka, tak jak Zuza napisala, zakwas moze byc robiony z roznej maki, a takze z mieszanej.
    w necie pod haslem zakwas masz opisany proces produkcji.
    ja juz od wielu lat pieke taki chlebek , jednak czasami dla zmiany flory bakteryjnej kupuje biale pieczywo.
    poza tym ja pieke chleb z maki mieszanej, czyli 2 czesci maki pszennej i jedna czesc zytniej, nie jest wtedy taki ciezki:)
    oczywiscie do tego platki gorskie, otreby pszenne lub zytnie + jakies ziarena, pomidorki suszone czy ziolka. co kto lubi.
    kombinacji odnosnie maki, otrab czy ziarenek mozna zastosowac rozne w zaleznosci od gustu::
    powodzenia:):)
     
  2. gretag

    gretag Chodząca legenda forum

    Dziękuję Zuziu :)
    Z drożdżami już poszaleliśmy trochę i teraz mamy zamiar pokombinować z chlebem na zakwasie. Wiem,że lżejszy jest na drożdżach ale ten smaczek na zakwasie kusi . Od czasu do czasu potrzebujemy odmiany. Zwłaszcza,że siedzi się w domu i trzeba sobie znaleźć jakieś zajęcie żeby nie zwariować.
    Dziękuję za podpowiedzi :) Wszystkie informacje dla nas cenne :)
     
  3. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Ja jednak wolę te drożdżowe, dla mojego chłopiny bardziej odpowiednie ;)
    A przepisów jest tyle, że do końca życia wszystkich nie wypróbuję (choćbym miała żyć i 100 lat, do czego mam nadzieję nie dojdzie).
    Aha, gotowy zakwas też można kupić oczywiście, niedrogo nawet ;)
     
  4. panoramaogrodnicza

    panoramaogrodnicza Chodząca legenda forum

    Podpowiedzi kilka masz, ja doświadczenia z robieniem zakwasu nie mam.:(
    Mimo, że mi smakuje ten na zakwasie, wolę jednak robić na drożdżach, wrzucam składniki w machinę, ustawiam program i gotowe.
    Taki chleb na zakwasie wymaga więcej pracy i cierpliwości i raczej jest do upieczenia w piekarniku a nie w wypiekaczu.:)
     
  5. gretag

    gretag Chodząca legenda forum

    Wiem,że przepisów dużo bo jeszcze takiego samego chleba nie piekliśmy. Zawsze inny skład ale wszystkie dobre wychodzą. Wystarczy dobrze wszystko ważyć.
    Nie chcę zamawiać zakwasu, muszę sama zrobić. Drożdży mam spory zapas .
    Chcemy żeby sobie od czasu do czasu odmienić i na zakwasie robić. Podobno ten na zakwasie mniej się kruszy..chociaż ten szybki chleb z mlekiem w proszku i oliwą z oliwek już nie był taki kruchy.
     
  6. MYSZKA2005

    MYSZKA2005 Weteran forum

    a dlaczego wiecej roboty?

    mi zajmuje przygotowanie ciasta jakies 10-15 min. jedyne co to musi postac 6-7 h do wyrosniecia zanim go wrzucisz do piekarnika. ale to nie problem, bo przygotowuje rano, a pieke wieczorem i juz.

    robilam kiedys w maszynie, ale przeszkadza mi ta dziura w chlebie i przerzucilam sie na zakwasowy. a maszyne wykorzystuje teraz do wyrabiania drozdzowego, a wyrabia super:)

    co do kruszeniea, Greciu, to ja swoj chlebek moge kroic na bardzo cieniutkie kromeczki, tak ok. 0,5 cm. oczywiscie nie pierwszego i 2 dnia, ale tak na 3 dzien to spokojnie takie ciesiaski da sie zrobic:)
     
  7. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    A ja miałam maszynę (gadżeciara jestem od zawsze), ale bardzo szybko z niej zrezygnowałam.
    Przyznam się do czegoś - kocham pracować z drożdżowym ciastem :)
    No i oczywiście zawsze wybieram przepisy, które nie wymagają dłuuugiego wyrabiania ;)
     
  8. antonina-farmerska

    antonina-farmerska Chodząca legenda forum

    Powiem bez przesady,ja wieczorem wyrabiam rano piekę:)
     
  9. gretag

    gretag Chodząca legenda forum

    Nasz chlebek też można kroić w cieniutkie kromeczki ale często się sypie. Dużo okruszków zostaje.
    Dziura w chlebie czy drożdżowym mnie nie przeszkadza. Niech sobie będzie.
    Jednak chleb własny jest dużo lepszy od kupnego. Ostatnio był jeszcze jeden zapasowy w zamrażarce chleb z piekarni i nikt z nas nie miał na niego ochoty. Zrobiłam więc bigos i na siłę go zjedliśmy.
    Trzeba przyznać,że maszyna super wyrabia ciasto. Nie ma zakalca, nie ma też grudek. Jestem bardzo zadowolona z wypiekacza.
    Na niedzielę zrobię synowi pizzę. Ciasto maszyna wyrobi :)
     
  10. panoramaogrodnicza

    panoramaogrodnicza Chodząca legenda forum

    No taki na zakwasie musisz sama wyrobić no i cierpliwie poczekać, żeby wyrósł i potem upiec w piekarniku,
    a do maszyny wsypuję co trzeba nastawiam program i robi się samo.;):)
    No i machina jednak dużo lepiej wyrabia ciasto niż ja.;)
     
  11. agucha31

    agucha31 Chodząca legenda forum

    Bry wieczorowe
    Na poprawę humoru to przyznac sie jak jest u was :)
    Bo ja to dziś pod 5 ech miało być 7 a nie 5 [​IMG]
     
    Ostatnie edytowanie: 31 marca 2020
  12. panoramaogrodnicza

    panoramaogrodnicza Chodząca legenda forum

    Ja to dzisiaj szósteczką jestem, tylko czasem laptop zastępuje książkę.;)xD
     
  13. antonina-farmerska

    antonina-farmerska Chodząca legenda forum

    a ja w dobrym humorku numerek 6xD
     
  14. agucha31

    agucha31 Chodząca legenda forum

    Ja to czesto tak z laptopem siadam ale nogi na krzyż a z przodu jeszcze kitku zawsze sie pcha xD
     
  15. MYSZKA2005

    MYSZKA2005 Weteran forum

    Ela, taki na zakwasie nie wymaga wyrabiania. mieszasz wszystkie skladniki i finito. wkladam do keksowki i jak wyrosnie to do piekarnika.
    poza tym tu wszystkie skladniki wrzucam do miski na oko bez wazenie, no moze poza sola i cukrem:):) caly proces to 10 min.
    ........
    Iza pisala, ze robi wieczorem ale mi sie zdarzalo za dlugo pospac i przerosl czyli opadl, a to juz nie dobrze. moze tez wykipiec i uciec z foremki, a to juz tez nie jest fajne:)
     
  16. panoramaogrodnicza

    panoramaogrodnicza Chodząca legenda forum

    Cieplutko masz i milutko, u mnie kitka nie ma, muszę kocykiem go zastępować?;):)
    Przekonuj mnie, przekonuj, bo jak tak dalej pójdzie to drożdże się skończą i chciał nie chciał będę musiała polubić robienie chlebka na zakwasie.;):)
     
  17. agucha31

    agucha31 Chodząca legenda forum

    Fakt tylko czasem az nogi drętwieją a kitku szkoda zgonić i sie poprawić xD
     
  18. MYSZKA2005

    MYSZKA2005 Weteran forum

    ja najczesciej to tak jak szosteczka, ale moja kotka to taka aspoleczna i na kolanka sie nie pcha.
    ona mnie uznaje tylko jak papu chce albo czas spac. to wtedy sobie o mnie przypomina:)
    a i jeszcze drze sie jak jej kibelek trzeba sprzatnacxDxDxDxD
     
  19. agucha31

    agucha31 Chodząca legenda forum

    Oj mój też sie o to drze, ale na kolana okropnie sie pcha i ie ważne czy siedze na narożniku i lapek na nich to sie pcha na skrawek kolan przed lapka, czy siedze przy stole to sie pcha na całe sie rozkłada Nie ważne jak i gdzie siedze, ważne żaby choc skrawek był wolny a sie zmieści xD
     
  20. MYSZKA2005

    MYSZKA2005 Weteran forum

    eh, tak to ja mialam ze starsza kotka:)
    bo to byl taki koto-pies. na krok mnie nie odstepowala, zadne drzwi nie mialy prawa byc zamkniete. wskakiwala na klamki i otwierala, szafki zamykane na magnes? tez nie przeszkoda, kladla sie na grzbiecie i otwierala od dolu:) taka byla spryciula.:p:p:p