FAQ Optymalizacja przeglądarki internetowej

Temat na forum 'FAQ – pytania techniczne' rozpoczęty przez użytkownika FAQ, 22 sierpnia 2014.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
 1. FAQ

  FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

  Optymalizacja przeglądarki internetowej

  Najprostszym sposobem na poprawę szybkości działania przeglądarki jest poprawne ustawienie wielkości pamięci podręcznej (ang. cache). W pamięci podręcznej przechowywane są niezmienne elementy stron internetowych: ikonki, tła, kursory, obrazki itp. Podczas pierwszej wizyty na stronie, przeglądarka zapisuje te informacje w naszym komputerze i gdy następnym razem odwiedzamy tą stronę, nie musi ich pobierać z internetu tylko z dużo szybszego dysku twardego.
  Zbyt mała ilość pamięci podręcznej powoduje, że zapisanych danych jest mało i przeglądarka musi dużo elementów ściągać z odległego serwera. Zbyt duża z kolei powoduje, że danych co prawda jest wiele, ale sporo czasu jest tracone na znalezienie tych właściwych. Zalecaną wartością jest ok. 50-250MB. Na kilkuletnich komputerach z wolniejszym i mniej pojemnym dyskiem twardym można ustawić wartości bliższe dolnemu progowi, na nowych - bliższe górnemu.

  Poniżej opiszę jak ustawić ilość pamięci podręcznej w najpopularniejszych przeglądarkach. Ustawienia te dotyczą tylko lokalnego użytkownika. Oznacza to, że jeżeli na komputerze jest więcej kont użytkowników (np. każde z rodzeństwa loguje się do Windows indywidualnie), to wprowadzone zmiany nie mają wpływu na inne konta użytkowników Windows i trzeba je wprowadzać dla każdego użytkownika Windows osobno. Wszystkie opisane zmiany ustawień zaczną obowiązywać dopiero po ponownym uruchomieniu przeglądarki.


  Internet Explorer

  Z menu Narzędzia wybieramy polecenie Opcje internetowe. Przechodzimy do zakładki Ogólne i w sekcji Historia przeglądania klikamy przycisk Ustawienia.

  [​IMG]

  Pojawi się nowe okienko, w którym zaznaczamy Automatyczne sprawdzanie wersji przechowywanych stron i określamy ilość miejsca na dysku, które chcemy przeznaczyć na pamięć podręczną, np. 50MB. Zmiany oczywiście zatwierdzamy klikając przycisk OK.

  [​IMG]


  Mozilla Firefox

  Z menu Narzędzia wybieramy polecenie Opcje... Klikamy ikonkę Zaawansowane i przechodzimy do zakładki Sieć. Ustawiamy maksymalny rozmiar pamięci podręcznej na 50MB i akceptujemy zmiany przyciskiem OK.

  [​IMG]
  Firefoxa możemy też przyspieszyć włączając tzw. pipelining. Jego działanie polega na tym, że przeglądarka stara się odgadnąć jakich danych będziemy potrzebować w najbliższej przyszłości i wysyła do serwera żądania ich udostępnienia bez czekania na odpowiedź na poprzednie zlecenia. Może to znacznie przyspieszyć działanie przeglądarki, ale nie jest w pełni zgodne z protokołem HTTP i czasem może powodować błędne działanie niektórych stron. Jest to dość rzadkie zjawisko uboczne, ale należy być go świadomym i w przypadku problemów wrócić do ustawień domyślnych.
  Jak włączyć pipelining? Bardzo prosto:
  Wpisujemy w adresie about:config
  Znajdujemy linię network.http.pipelining i zmieniamy wartość na true.
  Znajdujemy linię
  network.http.proxy.pipelining i zmieniamy wartość na true.
  Znajdujemy linię network.http.pipelining.maxrequests i ustawiamy wartość na 8.


  Jeżeli odkryjemy problemy z pipeleningiem i zechcemy go wyłączyć, wystarczy, że ustawimy wartości dwóch pierwszych kluczy na false.

  Opera
  ( nie zalecamy, gra może nie działać poprawnie na tej przeglądarce )
  Z menu Ustawienia wybieramy polecenie Preferencje... (alternatywnie można użyć skrótu klawiszowego Ctrl+F12). Przechodzimy do zakładki Zaawansowane i ustawiamy pamięć podręczną: RAM - Automatycznie i na dysku -50MB. Zmiany akceptujemy przyciskiem OK.  [​IMG]

  UWAGA!
  Ustawienie innej ilości pamięci podręcznej RAM niż Automatycznie nie jest polecane: może spowodować drastyczny spadek wydajności przeglądarki, a nawet całego komputera.
   
  Ostatnio edytowane przez moderatora: 14 maja 2019
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.