Nieoficjalny Poradnik Farmeramy - Dyskusje

Temat na forum 'Dyskusje o grze i nie tylko' rozpoczęty przez użytkownika Sekme, 25 maja 2015.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
 1. Sekme

  Sekme Generał forum

  Kochani,

  to jest wątek dyskusyjny o nieoficjalnych poradnikach z wątku "Nieoficjalny Poradnik Farmeramy" (>>KLIK<<).


  Ze względu na to, że wątek z poradnikami jest tylko dla poradników i nie wolno go zaśmiecać rozmowami wszelakimi, postanowiłam stworzyć osobny wątek techniczny.

  W tym wątku można:

  - dyskutować na temat zamieszczonych poradników
  - zwrócić uwagę na błąd
  - poprosić o jakiś nowy poradnik
  - ogłosić, że się przygotowuje jakiś poradnik
  - zapytać, czy jakiś poradnik byłby potrzebny
  - itd.
  - a także podziękować, jeśli ktoś chce to zrobić w inny sposób niż poprzez polubienie wybranego poradnika (przypominam, że polubienie poradnika daje autorowi znak, że jego poradnik jest przydatny i praca nie poszła na marne :))

  Autorów poradników ładnie proszę o podawanie w wiadomości z poradnikiem odnośnika do tego wątku, by każdy, kto znajdzie poradnik, wiedział, że podyskutować czy o coś zapytać można w tym wątku. Poza tym to znacznie ułatwi uczestnikom forum "przeskoczenie" do wątku dyskusyjnego.
  Myślę, że to rozsądne rozwiązanie, które pomoże uniknąć bałaganu.

  Wątek zapewne nie będzie zbyt dynamiczny, ale w razie potrzeby zawsze można będzie go odkurzyć i z niego skorzystać :)


  Pragnę też przypomnieć, że obserwowanie wątku jest możliwe poprzez naciśnięcie w prawym górnym rogu linku "Obserwuj temat". Wtedy, gdy w wątku pojawią się nowe wiadomości, wątek automatycznie stanie się widoczny w zakładce "Obserwowane tematy".
   
 2. Sekme

  Sekme Generał forum

  Uprzejmie proszę modów o wyjątkowe przymknięcie oka na to jednorazowe pisanie "posta pod postem" i niełączenie tej mojej wiadomości z pierwszą. Niech pierwsza wiadomość pozostanie takim niby wprowadzeniem do wątku.

  Dziękuję za wyrozumiałość :)  **************************************
  A teraz pierwszy temat do dyskusji ;)


  1Ninjok1, gratulacje - świetna robota! :)

  Tego typu arkusze bardzo pomagają. Także używam podobnego od początku wprowadzenia rzemiosła :)

  Mam jednak drobną prośbę natury estetycznej ;)
  W chwili obecnej arkusz jest dość nieczytelny, więc byłoby super, gdybyś mógł trochę posprzątać w tym arkuszu.

  Tzn. chodzi mi o:

  - ujednolicenie wyświetlania ułamków np. do 2 miejsc po przecinku
  - przeniesienie cen produktów na początek lub koniec listy zakładek, by było jakoś logicznie
  - wyboldowanie lub pokolorowanie nagłówków kolumn
  - w cenniku towarów wstawienie pustych kolumn pomiędzy kategoriami oraz wyboldowanie/pokolorowanie nazw kategorii (np. "owoce z farmy" itp.)

  Myślę, że po wprowadzeniu tych zmian arkusz będzie dużo bardziej zrozumiały, szczególnie dla osób, które jeszcze nigdy w ten sposób nie liczyły opłacalności produktów.

  Myślę też, że sama wiadomość w wątku z poradnikami także będzie czytelniejsza, jeśli dodasz do niej kilka enterów, wyboldujesz np. punkty itp. Takie proste działania edytorskie znacznie ułatwiają odbiór treści i pracę z materiałem :)

  *********************

  Czy mógłbyś bliżej wyjaśnić ten punkt?
  Tzn. ja rozumiem próbę i potrzebę obliczenia kosztu produkcji mrocznych roślin, ale nie rozumiem zastosowanej metody.

  Dlaczego właśnie zagrody?
  Zwierzaki są nieopłacalne, więc chyba mało kto tak robi czyli obliczenia są jeszcze bardziej "rozmyte". IMHO jako towar bazowy trzeba brać jakąś roślinę. Tylko powstaje pytanie - liczyć roślinę na małych/dużych polach z CMJ czy tylko z dyniowym?
  No i oczywiście do kosztu mrocznych należy też dorzucić koszt upiornego bukietu. Nie wiem, czy ktoś z trochę starszych stażem graczy jeszcze uprawia mroczne bez bukietu. Raczej nie.  Pytanie jest otwarte, więc chętnie posłucham, jak inni gracze liczą koszt dopalaczy z mrocznymi roślinami :)

  A może tak, jak ja (z czystego lenistwa :sleepy:), olewają ten temat i nie uwzględniają kosztu mrocznych? 8)
   
 3. SMOD_Atena

  SMOD_Atena S-Moderator Team Farmerama PL

  Tak elegancko napisanego posta otwierającego bardzo przydatny Graczom temat nie będziemy psuć łączeniem postów i w drodze wyjątku zostawiamy post pod postem.Natomiast w dalszych dyskusjach bardzo proszę pamiętać o przestrzeganiu Regulaminu forum.

  Temat dodaję do spisu treści.Wszystkim miłych i owocnych dyskusji życzę .
   
 4. MOD_Magiczna

  MOD_Magiczna Guest

  Sekme - a ja ze swej strony bardzo dziękuję za utworzenie takiego wątku dyskusyjnego. Nie wiem dlaczego wcześniej nikt (również i ja) na to nie wpadł, bo z pewnością bardzo się przyda. Sama chętnie korzystam z tych poradniczków, a nawet podaję linki graczom mniej doświadczonym w Forum, gdy zadają jakieś związane z nimi pytania. Poradniczki są bardzo przydatne i ładnie opisane (tabeleczki są super). W wątku z Nioficjalnym Poradnikiem dodałam do pierwszego posta link do tegoż wątku, co ułatwi sprawę, by go odnaleźć
   
 5. 1Ninjok1

  1Ninjok1 Wyjątkowy talent

  Faktycznie jutro postaram sie to zrobić ciut bardziej czytelnie.


  Co do pytania o koszt alternatywny chodzi o jak najdokładniejsze ustalenie ile sg przeciętnie jesteś w stanie na czysto wyciągnąć z pola 2x2, nie ważne czy coś tam stoi czy rośnie, przykład z królikami miał tylko zobrazować jak owy koszt alternatywny liczyć.
  Dodam, że jeśli uprawiasz roślinki na małych polach z CMJ-tem to owego 1000sg nie powinieneś dodawać (skoro niezależnie czy posiejesz mroczną roślinkę czy nie i tak zjesz CMJ to nie jest to dodatkowy koszt).
  Co do upiornego bukietu to jego koszt pomijam ponieważ zmniejsza on czas wzrostu a więc statystycznie możemy wyprodukować więcej roślinek w tym samym czasie (zakładam że wartość tych dodatkowych roślin jest zbliżona do kosztu zakupu upiornego bukietu więc te wartości się znoszą).
  Jeszcze raz przypominam, że stosuję tutaj dość duże uproszczenie i zdaję sobie sprawę, że ten system jest nieprecyzyjny ale mimo wszystko daje jakieś porównanie.
  Jeśli są sprawniejsze pomysły co do liczenia wartosci "mrocznych roślin" to zapraszam do dyskusji.

  Koszt alternatywny o co chodzi? - najprościej jeżeli potrafię NA CZYSTO zarobić 10 000SG na 1 polu 24h (2x2 nie ważne czy tam coś rośnie czy stoi) to wystarczy owy zysk podzielić przez liczbę mrocznych roślin jakie w ciągu doby na tym poletku (2x2) mogę zebrać i już wychodzi nam jako-taka wartość naszej roślinki.
   
  Ostatnie edytowanie: 25 maja 2015
 6. Sekme

  Sekme Generał forum

  Nie zrozumiałeś, o co zapytałam ;)
  Nie pytałam, co to jest ten koszt alternatywny i po co go liczysz (to wiem, rozumiem i dziwię się, że Ci się chce ;)).
  Pytałam, dlaczego jako podstawę obliczeń wybrałeś zagrody?

  Zagrody (szczególnie te zwykłe) są jedną z najmniej opłacalnych (a często wręcz stratnych) rzeczy w grze, dlatego wybieranie ich jako podstawy obliczeń mija się z sensem takiego obliczenia i z marszu dokleja takiemu obliczeniu metkę "niewiarygodne".
  Nie myślę, że ktoś, kto jest na tak wysokim poziomie, by móc produkować upiorne bukiety czy doniczki (przepisy z TGC pomijam, tylko garstka osób je ma i są to podkuci "staruszkowie"), ma na polu jakieś zwykłe zagrody typu króliki ;)

  Tworząc kalkulator (a ten arkusz niewątpliwie taki jest), z którego ma korzystać sporo osób, należy wybierać takie założenia, które odzwierciedlają realia możliwie wielkiej grupy użytkowników. Tylko wtedy takie obliczenia będą w miarę wiarygodne i przydatne :) Czyli w naszym przypadku należałoby policzyć jakieś rośliny, a nie zagrody :)


  Hmmm... nie wiem, co robisz w życiu, ale mam nadzieję, że nie prowadzisz żadnego biznesu za prawdziwe pieniądze ;)
  Każdy koszt trzeba liczyć. Nawet wodę czy nawóz ;)
  Jeśli CMJ został zjedzony, to nieważne, czy został zjedzony tylko z powodu mrocznych roślin, czy też działa na inne pola. Chcąc mieć wiarygodne obliczenia, trzeba podzielić cenę CMJ przez ilość wszystkich zebranych roślin. Dopiero wtedy będzie wiadomo, ile SG z ceny CMJ należy doliczyć do kosztu wytworzenia 1 rośliny. No i oczywiście dopiero wtedy się okaże, czy się opłacało zjeść CMJ, czy dopłaciliśmy do interesu (w przypadku zwykłych rośliny zjadanie CMJ nie zawsze się opłaca - czasem CMJ kosztuje drożej niż te rośliny, które nam zapewni).
  Także trzeba uwzględniać koszt wody. O ile na dużym polu czy tym bardziej na super polu ten koszt jest mały, to na małym polu już nie.


  Ciekawe założenie... na oko całkowicie błędne, bo i na jakiej podstawie zakładasz, że cena upiornego bukietu = wartości dodatkowych roślin, skoro na razie nawet w przybliżeniu nie znamy tej wartości ;) Już nawet pomijam, że bukiet w zależności od pory kosztuje od 25k SG do 60k SG lub więcej ;) IMHO koszt upiornego bukietu należy tak samo doliczać do kosztu wytworzenia, jak i CMJ.

  To że jest uproszczone, to jest oczywiste, ale nie tu jest pies pogrzebany. Problem w tym, że to "jakieś porównanie" powinno być chociaż trochę zbliżone do rzeczywistości ;)

  Moim zdaniem, trzeba albo policzyć ten koszt alternatywny na podstawie roślin (skoro już koniecznie ma być policzony), albo go olać i nie marnować czasu na coś, co i tak nie ma wielkiego znaczenia. I na tę drugą opcję Cię namawiam ;) BP tak hojne jest w rozdawaniu, że niedługo już nic się nie będzie opłacało produkować ;)


  Ale oczywiście zrobisz, jak zechcesz, bo to Twój arkusz :)


  Dziękuję, że "pokolorowałeś" arkusz.

  Na pewno chętnym do skorzystania będzie łatwiej się połapać, co jest gdzie :)
   
  feniks1414 lubi to.
 7. 1Ninjok1

  1Ninjok1 Wyjątkowy talent

  Otóż twierdzę, że odpowiedziałem na Twoje pytanie.
  Króliki to jest PRZYKŁAD nieistotne czy opłacalny czy nie (kwestia indywidualna), PRZYKŁAD ma zilustrować działanie, pokazać jak własnoręcznie wykonać obliczenia (bo każdy w tym przypadku musi policzyć sam dla siebie) ma być prosty i przejrzysty.
  Nie stanowi żadnego punktu odniesienia (nawet w arkuszu jest wstawiona inna wartość).
  W szkolę uczą dodawać na owocach a ułamków za pomocą tortu, idąc Twoim tropem rozumowania i w tym przypadku można by przyczepić "metkę niewiarygodnych obliczeń".  Przydatność moich obliczeń ma charakter czysto informacyjny (jak to policzyć) a same obliczenia kazdy robi sam dla siebie na podstawie tego co ma na farmie.
  Wynik wstawia w arkusz (bo każdy może go edytować, no chyba, że coś nie działa to proszę pisać) i otrzyma spersonalizowane dane wyjsciowe.


  No tutaj to nie masz racji.
  Nasz koszt alternatywny jest właściwie zwykłym równaniem. Jeżeli koszt CMJ jest po obu jego stronach taki sam to można go skrócić. zwykła matematyka z czasów gimnazjum (jeśli nie podstawówki).
  Jeśli ktoś ma dalej wątpliwości mogę podać łopatologiczny przykład....

  A tu akurat się zgodzę, faktycznie przeoczyłem wodę jako, że z reguły jej koszt jest pomijalny , lecz w tym przypadku (dla zębatych pomidorów w szczególności ) może mieć dość istotne znaczenie


  Wartość upiornego bukietu jest znana (można go kupić na targu).
  Zgodzę się, że owy koszt należałoby doliczyć chcąc być dokładniejszym jednakże po drobnych obliczeniach stwierdzam, że różnice są na tyle małe iż nie wpływają znacząco na wartość produkowanego z mrocznych roślin rzemiosła.


  Zdażają się przypadki, że młody gracz stawia jako 1 rzemiosło kwiaciarnie (dla większości absurd prawda).
  Ten arkusz nie koniecznie jest po to by co do sianogrosza wyliczyc zysk z produkcji, lecz by ustalić to co produkować się najbardziej opłaca, nie dla każdego są to sprawy oczywiste, zwłaszcza jeśli chodzi o upiorne produkty.

  Może choć z 1 rzecz się uchowa (a w znalezieniu jej pomoże mój arkusz) :)
  Pozdrawiam
   
  Ostatnie edytowanie: 27 maja 2015
 8. Sekme

  Sekme Generał forum

  skaliwa,
  z tego typu podziękowaniami zapraszamy do tego wątku, w którym teraz piszę czyli tu:
  Nieoficjalny Poradnik Farmeramy - Dyskusje
  https://board-pl.farmerama.com/index.php?threads/nieoficjalny-poradnik-farmeramy-dyskusje.21143/
  W wątku z poradnikami mają być tylko poradniki, inaczej będzie straszny bałagan i nic nie znajdziemy :)
   
  iza_79 lubi to.
 9. Agata00755

  Agata00755 Chodząca legenda forum

  Piszę tutaj żeby ktoś się nie zdublował. Jestem w trakcie robienia zestawienia Top itemów dających PD na farmę.
   
  feniks1414 i Sekme lubią to.
 10. est-orka

  est-orka Fanatyk forum

  Fajnie Agatko, dziękuję :) ........ to ja już mojego nie kończę:)
   
  feniks1414 lubi to.
 11. Agata00755

  Agata00755 Chodząca legenda forum

  Oreczko wiem, że Ty dużo w pasku jak zwykle masz.

  Masz coś takiego jak dorodna dynia, bo nie wiem jak to wygląda, a potrzebuje grafiki.

  No chyba, że ktoś inny odwiedzający ten wątek ma taki itemik w pasku.
   
 12. Sekme

  Sekme Generał forum

  To ja z radością pokibicuję :inlove:
  Nie dalej, jak wczoraj myślałam, że zdecydowanie czas na inwentaryzację, a że pozapychane wszystkie kąty w pasku i kurzu tony, to ciągle zwlekam. Teraz już będę musiała posprzątać ;)
  Jeśli mogę o coś prosić, to bardzo proszę o ranking itemów pod kątem tych farmerów, co zbierają 2 razy dziennie ;)  Edit: dorodnej dyni niestety nie mam.
   
 13. Agata00755

  Agata00755 Chodząca legenda forum

  Ilość zbiorów dziennie uwzględniam akurat, więc będzie można łatwo zdecydować co dawać.

  Ale to już nie będzie problem z gotowej tabelki przekopiować takie co 2 razy na dzień się zbiera i do osobnej tabelki włożyć.


  Najgorsza sprawa to te grafiki, bo nie wszystkie na oczy widziałam, więc niektóre nie wiem jak wyglądają. Pogrzebię najwyżej trochę.

  Tych farmowych itemów jest multum.
   
 14. Sekme

  Sekme Generał forum

  Też tak myślę, że jak już pozbierasz wszystko w jedno miejsce, to potem posortowanie po jakimś parametrze to sekunda :)

  Myślę, że spokojnie możesz zrobić tabelkę z pustymi kwadratami zamiast brakujących grafik. Tabelka będzie bardzo popularna, więc gracze szybko podeślą brakujące grafiki, wtedy uzupełnisz. Bo tak sama to będziesz szukać i szukać.
  Szkoda życia i pięknej pogody :)

  Ale jakby co, to pisz tu, czego Ci brakuje. Zagonię Miecia z Manią do szukania ;)
   
 15. est-orka

  est-orka Fanatyk forum

  Dzień dobry :)
  Agatko ...ten item to "Dostojna dynia", a nie "Dorodna"
  Proszę:
  [​IMG]

  A tabelkę robisz tak jak ta moja z TOP Bahama?
   
  feniks1414, Agata00755 oraz Sekme lubią to.
 16. Agata00755

  Agata00755 Chodząca legenda forum

  Dzięki:)
  To już wiem czemu nie mogłam się doszukać, ale w faqu widnieje jako:
  [​IMG]


  Podobna do Twojej :)
   
  feniks1414 i est-orka lubią to.
 17. est-orka

  est-orka Fanatyk forum

  Agatko:) ...może to Ci pomoże >itemy<
  Napisz jak skopiujesz link;)
   
  Ostatnie edytowanie: 6 lipca 2015
  feniks1414 lubi to.
 18. Agata00755

  Agata00755 Chodząca legenda forum

  Mam skopiowany, ale ja znalazłam coś innego, gdzie nie ma pomieszanych tych itemów co dają TPD ;)

  Są takie co dają PD/TPD w zależności od postawienia, ale logiczne, że takie itemy stawia się na wyspie, a nie na farmie, więc nawet ich nie uwzględniam ;)

  Edycja:
  To na jutro zostanie sprawdzenie czy jakiegoś itemu nie pominęłam, przekopiowanie do nowej tabelki z uwzględnieniem zbiorów tylko 2 razy dziennie i będzie gotowe.
   
  Ostatnie edytowanie: 6 lipca 2015
  feniks1414 i est-orka lubią to.
 19. est-orka

  est-orka Fanatyk forum

  Dobry wieczór :)
  Agatko:) ...... fajne te tabelki, dziękuję:)
  Chociaż tak szczerze mówiąc, patrząc na drugą tabelkę, trudno mi będzie się przyzwyczaić, że np. Fragles Red nie jest tam na I miejscu, czy inne itemy np. na pole 2x1 są na dalekich miejscach pomimo, że dają dużo więcej PD z pola 1x1/dobę.
  Zauważyłam też , że zamieściłaś w nich "Cukrowy domek" .... a ten itemik daje SG.
   
  feniks1414, Sekme oraz -norbijas- lubią to.
 20. Agata00755

  Agata00755 Chodząca legenda forum

  No tak, cukrowy domek już znikł.

  No ja nie przeliczałam dodatkowo ile daje PD z 1 małego pola na 24 jak jest u Ciebie. Jest ogólnie podane ile PD z małego pola będzie. W zestawieniu skupiłam się na ilości zbiorów i ile PD daje w takim wypadku i tak są ułożone.

  No, ale jakby skupić się na tym co mówisz i porównać Tego Fragelsa Reda z itemem na 4 pola.

  Z 1 Fraglesa jest 650 PD i to x 4 pola= 2600 PD.

  A biorąc pierwszy item z brzegu na 4 pola (kosmiczna wymiana) to stawiasz 1 item i masz 4 tys PD.

  Edycja: Coś chyba bredzę.

  4 tys to jak 2x na dzień się zbiera.

  A faktycznie więcej by dawał Fragles, nie pomnożyłam go przez 2.
   
  Ostatnie edytowanie: 7 lipca 2015