Mały poradnik nowego gracza.

Temat na forum 'Dyskusje o grze i nie tylko' rozpoczęty przez użytkownika fkamil, 5 kwietnia 2019.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
  1. fkamil

    fkamil Komandor forum

    Witajcie farmerzy:).

    W związku z tym, że gram w Farmeramę trochę ponad miesiąc postanowiłem napisać mały poradnik dla nowych graczy, takich jak ja sam, który być może ułatwi Wam początki gry :).

    Z pewnością będzie tutaj kilka niedociągnięć które wynikają z braku mojej wiedzy, więc proszę o wyrozumiałość i o sprostowanie przez naszych miłych modów lub innych farmerów :).

    Jeśli już istnieje taki wątek z podobnym tematem to proszę moda o usunięcie :).

    Postaram się zebrać kilka rzeczy w jedno miejsce aby przyszłym farmerom łatwiej było się odnaleźć w grze.

    Sianogrosze to waluta w grze dzięki której możemy kupować nasiona, drzewa i ulepszenia XL oraz zagrody i ulepszenia zagród XL. Niestety za drzewka XXL i zagrody pomarańczowe musimy zapłacić Florenami.
    Floreny to ta cenniejsza waluta w grze za której kupujemy rzeczy "premium" jak np wyżej opisane ulepszenia zagród i ulepszenia drzewek.

    Gwiazdek potrzebujemy do drzewa mądrości które znajduje się na leśnej polanie.
    Moim zdaniem, jako nowicjusza w tej grze, pierwsze gwiazdki wydałbym na poszerzenie leśnej polany- w myśl zasady- im więcej miejsca tym więcej rzeczy mogę posadzić lub postawić w przypadku zagród= większy profit.

    W razie problemów z sianogroszami na drzewie mądrości znajduje się runa "Zwierzęta z hodowli". Mamy tam do wyboru 27 różnych zwierząt które na targu kosztują kilka ładnych monet :). Warto sprawdzić ceny przed wybraniem odpowiedniej runy, wybrać najdroższe zwierze i spróbować szczęścia, pamiętając przy tym, że każdy towar wystawiony na targ jest opodatkowany, 10% wartości przedmiotu.
    Osobiście swój pierwszy milion w grze zarobiłem na pszenicy. Przy cenie 100 sianogroszy- 1000 pszenicy to już 100 000 monet, a to już coś na początek :).

    Niestety nie ma podobnego sposobu na Floreny :). Na początku gry są one w sumie nie potrzebne i nie warto ich wydawać. Co jakiś czas w grze będzie pojawiał się event w którym nasze Floreny będziemy mogli wydać na ciekawsze, lepsze rzeczy.
    Będzie pojawiał się też event na same Floreny- na przykład o połowę tańsze + miły bonus w postaci wszystkich pomocników na kilka dni :).

    Skoro już mowa o eventach to na początku gry grałem wszystkie jakie były dostępne. Sadziłem roślinki eventowe i starałem się grać w eventowe gry. To dobry sposób na szybsze podlevelowanie swojej farmy oraz spora szansa na dodatkowe nagrody.
    Tu taka moja mała rada którą wyczytałem od bardziej doświadczonych graczy- jeśli mamy na początku eventu roślinki eventowej 5 sztuk, to sadzimy ją na dużych polach.
    Z dużych pól zbieramy 5 plonów, więc łącznie będziemy mieli już (5x 5) 25 nasionek na kolejny obsiew. Następnie na 25 dużych polach robimy to samo :). Z małych pól plonów jest tylko 2.
    Więc obsiewając eventową roślinką małe pola zdobędziemy tylko (5x2) 10 plonów.

    Zdaje sobie sprawę, że dla doświadczonych graczy wszystko co napisałem do tej pory to być może podstawy i że wszyscy to powinni wiedzieć, ale ja akurat robiłem odwrotnie :) i chciałbym się podzielić spostrzeżeniami aby inni nie szli złą drogą :).

    Dzika łąka to nasza kolejna mapka na której możemy sadzić drzewa, nasiona lub budować zagrody i warsztaty. Problem jest w tym, że będzie ona prawie cała zablokowana. Potrzebujemy sąsiadów aby pomogli ją nam uprzątnąć o czym informuje nas miłe zwierzątko na mapce:).
    Jeśli nie mamy żadnych znajomych to musimy udać się na forum na którym właśnie to czytasz:).
    W dziale: kącik mówców -> Giełda- ogłoszenia graczy -> Szukasz sąsiada? ogłoś się tutaj zakładamy swój temat i opisujemy w skrócie kim jesteśmy:), przykład:
    Szukam aktywnych sąsiadów, mam 7 poziom i jestem aktywnym graczem :). (pamiętając żeby nie pisać z caps lockiem :)).

    Jeśli chodzi o zadania to tu akurat nie ma problemu, sprawdzamy ile potrzebujemy towaru i staramy się zaspokoić potrzeby :). Inaczej jest z zadaniami na czas w którym musimy, na przykład, zebrać 8 króliczków w określonym czasie. Tutaj jest pewien trick który działa i nie wiem czy to bug (mam nadzieję, że nie :)- proszę moda o sprostowanie). Jeżeli mamy 4 zagrody króliczków, a czas które jest podany nie wystarczy nam na wyhodowanie określonej w zadaniu ilości to nie musimy włączyć tego zadania od razu. Możemy poczekać aż nasze 4 zagrody będą gotowe do zbiorów, włączamy wtedy zadanie i zbieramy nasze króliczki- w ten sposób do zadania zostaną oddane 4 króliczki i zostanie nam jeszcze 4 które z pewnością zdążymy oddać w wyznaczonym czasie.

    Bahamarama to wyspa na którą dostajemy się poprzez statek na głównej mapce. Odkrywamy ją na drzewie mądrości. Kosztuje nas to 50 gwiazdek. Ja tutaj zrobiłem mały błąd bo nie wiedziałem od początku co i jak i wykorzystywałem moje złote banany na wszystko co widziałem :). Gdybym dzisiaj grał od początku z wiedzą jaką mam do tej pory to w pierwszej kolejności odkryłbym powiększenie mapy oraz wybrał te rośliny i drzewa które aktualnie potrzebowałem do zadań. Oczywiście później będziemy potrzebowali wszystkiego, ale na początku warto się skupić na tym co jest nam potrzebne w danej chwili.
    W świątyni małp która znajduje się w lewym górnym rogu mapki mamy posągi. Każdy z nich daje nam coś innego i każdy z nich kosztuje nas określoną ilość złotych bananów. Dodatkowa rada to taka aby nie brać kupców ze spółdzielni. Raz to że szkoda bananów, a dwa to zadania ze spółdzielni są po prostu nieopłacalne.

    Wydaje mi się, że w grze można wybrać w sumie dwie drogi.
    Pierwsza to taka którą ja zastosowałem czyli skupiam się tylko na sadzeniu pszenicy, którą później wystawiam na targu. Za zarobione sianogrosze kupuję potrzebne przedmioty do wykonywania kolejnych zadań, albo można podzielić też farmę według potrzeb. Na jednej możemy mieć same zagrody, na dzikiej łące same warsztaty, a na leśnej polanie same pola- warto tutaj mieć pola gdyż na tej mapce nie potrzebujemy wody- podlewamy po prostu za darmo :).

    Warto się logować codziennie po odbiór nagrody u Pana Franka :)
    Myślę, że na sam początek dla całkowicie nowych graczy taki malutki poradnik wystarczy.
    Jeśli któryś z modów lub innych graczy zauważy jakiś błąd, lub być może zna dodatkowy sposób, lub strategię dla ułatwienia gry na początku to proszę o komentarz :).

    Na koniec zostawię kilka linków które na początku gry mi się bardzo przydały.
    Warto czytać forum, warto pytać innych graczy o rady:).

    Poradnik do gry:
    https://board-pl.farmerama.com/index.php?threads/alfabetyczny-spis-treści-gra.10836/

    Ogłoszenia eventowe:
    https://board-pl.farmerama.com/index.php?forums/ogłoszenia-eventowe.339/

    Tutaj możemy zadać pytanie do innych graczy lub modów:
    https://board-pl.farmerama.com/index.php?forums/pytania-ogólne.714/

    Tutaj zakładamy temat kiedy szukamy sąsiadów:
    https://board-pl.farmerama.com/inde...tutaj-kwiecień-2019.67092/page-2#post-1991318


    Dziękuję za przeczytanie, mam nadzieję, że chociaż jednej osobie powyższy poradnik się trochę przyda.
    Pozdrawiam i życzę owocnych plonów:).
     
  2. SMOD_Atena

    SMOD_Atena S-Moderator Team Farmerama PL

    fkamil witaj.

    Myślę, że dla rozpoczynającego swoją przygodę z Farmeramą Gracza Twoje wskazówki będą bardzo pomocne. Jednakże w tym dziale zgodnie z jedną z zasad:

    takiego "dyskusyjnego" poradnika być nie powinno.
    Skoro jednak poświęciłeś swój czas, postanowiłeś podpowiedzieć nowym Graczom jak można sobie na początku gry poradzić i masz ochotę dzielić się swoim doświadczeniem to wątek przenoszę do odpowiedniego działu, w którym będziesz mógł dopisywać na bieżąco swoje spostrzeżenia a także porozmawiać na ten temat z innymi Graczami: Mały poradnik nowego gracza.

    Pamiętaj proszę aby nie pisać posta bezpośrednio pod swoim postem. Jeśli będziesz chciał coś dodać to korzystaj z opcji "Edytuj".

    A odnośnie Twoich porad to tutaj:

    Tak właśnie najlepiej wykonywać misje czasowe, czyli przycisk Start w zadaniu jakiejś misji na czas klikamy, jak już mamy przykładowe zagrody z królikami gotowe do zbioru, to nie jest bug :)

    Podałeś już linki do najważniejszych poradników, ja dodam jeszcze link do obowiązujących w grze i na forum zasad: Regulaminy.

    Z Regulaminami warto się zapoznać i przestrzegać zasad tak aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji czy kar.

    Wątek dodaję również do alfabetycznego spisu treści w tym dziale, życzę powodzenia w grze i miłych rozmów na forum.
     
    miwi45, nuka20, tigre i dalsza osoba lubią to.
  3. tigre

    tigre Fanatyk forum

    miwi45, fkamil oraz nuka20 lubią to.