Kuchenne tajemnice

Temat na forum 'Kluby użytkowników' rozpoczęty przez użytkownika Zła_Kobieta, 10 grudnia 2016.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
  1. grakula16

    grakula16 Chodząca legenda forum

    Sardynka, jak sięgam pamięcią była podawana do tatarka, natomiast musztarda to wersja francuska, co do masełka to nie mam żadnych podejrzeń
     
    azikowo i toDzasta lubią to.
  2. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Co do sardynki mam nieśmiałe podejrzenie, że robiła masę produktu, żeby drogiej polędwicy za dużo nie zużywać.
    Ale mogę się mylić.
    Jeśli chodzi o masło są dwa wytłumaczenia:
    1. Dawniej ciężko było u nas w kraju o oliwę z oliwek i zastępowano ja albo olejem (wersja gorsza) albo masłem. Bo tłuszczyk jakiś musiał być.
    2. Cel wizualny - takie mięsko wołowe jest dość suche i matowe z wyglądu. Żeby lepiej wyglądało i było błyszczące warto wymieszać je z tłuszczem, a masło bardzo dobrze się tu sprawdza.
    Jest to o niebo lepsze rozwiązanie, niż dodawamnie wody proponowane przez pewną celebrytkę w znanym programie kulinarnym.
     
  3. azikowo

    azikowo Fanatyk forum

    sardynka za wypełnienie nie robiła i nie robi, bo daje się jej mało :)
    masło dlatego,że oliwa z oliwek potrafi zabić smak tatara lub go zmienić, trzeba uważać jaką się daje, a po drugie dawniej masło i smalec były podstawowymi tłuszczami :) olej był do frytek, a margaryna nie wiadomo do czego :)(prawdziwa gospodyni tylko masło do ciasta dawała,na margarynę nawet oka nie zarzuciła, do chleba z resztą też) po prostu były to tłuszcze nazwijmy je gorsze, a oliwę ogólnie mało kto miał, chodzi o lata 70-80 :)
     
    toDzasta i marzena5275 lubią to.
  4. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Takie tylko domysły snułam :)
    Właśnie o te lata 70-80 mi chodziło :)
     
  5. Kasialka

    Kasialka Generał forum

    Znacie jakieś sprawdzone przepisy na sosy do sałatek?
     
  6. tosia

    tosia Nadzorca forum

    na farmie chwilowy przestój, to postanowiłam zrobić naleśniki wg Sekme:) zobaczymy co mi wyjdzie:p

    Mam też prośbę o przepis sprawdzony na wilgotne, domowe ciasto drożdżowe.

    Ostatnio robiłam, wyszło smaczne ale bardzo suche.:eek:
     
    Sekme i toDzasta lubią to.
  7. tersea51

    tersea51 Nadzorca forum

    Mój najczęstszy zestaw, to w sumie trzy takie tam:
    I - olej ryżowy, sok ze świeżej cytryny, cukier trzcinowy..
    II - majonez ( dekoracyjny Winiary) i dobra, gęsta kwaśna śmietana, proporcje 1 :1
    III - ostatnio nim się zachwycam, może mi przejdzie: olej ryżowy, tyle samo ostrej musztardy Dijon, łyżka miodu i trochę soku z cytryny, ( od kiedy kupiłam Dijon z miodem, nie daję już osobno miodu, bo ta musztarda, jak dla mnie, rewelka)
    ..............
    A wracając do tatara, to mam wrażenie, że sardynka była w oliwie..oliwy, jak wiadomo, nie można było zdobyć, więc był to zamiennik.. Polak potrafi ;)
     
    Zła_Kobieta i toDzasta lubią to.
  8. krasnoludek10

    krasnoludek10 Chodząca legenda forum

    Przepisu niestety dokładnego nie znam, ale polecam Wam zrobić kiedyś Banana Twist (nazwa własna):inlove: Niebo w gębie po prostu:inlove: Ale strasznie ciężko się kroixD

    Składniki
    2 świeże, dojrzałe banany
    2 ciasta do tortilli
    Czekolada gorąca (zagotowana w garnku)
    Bita śmietana

    Sposób przygotowania
    Banany obrać i włożyć w ciasto do tortilli. Wszystko zapiec. Na dwóch rogach talerza nałożyć bitą śmietanę. Polać wszystko gorącą czekoladą.

    Smacznego:)!
     
  9. hellwis

    hellwis Generał forum

    Ciasto drożdżowe ;

    Do miski wkładamy według kolejności
    5 dkg drożdży pokruszyć
    1/2 szkl cukru
    2 jajka roztrzepane trochę
    1/3 szl mleka letniego
    1/2 szkl oliwy
    2 szkl mąki
    trochę soli
    Przykryć ściereczką pozostawić na 3 h ,potem mikserem wymieszać i na blaszkę ,na wierzch owoc obojętnie jaki jest pod ręką ,na wierzch kruszonkę

    Kruszonkę robię tak ;
    2 szkl mąki
    1/2 kostki i ciut masła dobrego
    3/4 szkl cukru
    1 żółtko
    i też wszystko ubijam mikserem kruszonka musi być sypka
    Piec ok 40 min. w 180 stop
    Będzie wilgotne bo jest oliwa
     
  10. toDzasta

    toDzasta Komandor forum

    Zależy jaka, z czego i do czego;)
    Ja zajadałam się sałatką z sosem z musztardy z gorczycą, sokiem z cytryny, miodem, olejem, solą i pieprzem
    Jak do jakiejś sytej sałatki to majonez wymieszany z ketchupem i śmietaną
     
    Kasialka i tosia lubią to.
  11. tosia

    tosia Nadzorca forum

    super, ślicznie dziękuję:)w weekend postaram się zrobić:D
     
  12. Kasialka

    Kasialka Generał forum

    Jasne, że zależy jaka :) Chodzi mi o alternatywę do sosów z papierka.

    Mówisz, że taki sos z musztardy i miodu smaczny jest... Chyba wypróbuję przy następnej okazji.
     
    toDzasta lubi to.
  13. TrissMerigold.

    TrissMerigold. Fanatyk forum

    U mnie ostatnio praktycznie do wszystkiego leci najprostszy, najbardziej banalny, ale o dziwo jeszcze nie zanudzony na amen sos czosnkowy :p

    majonez
    gęsty jogurt naturalny
    czosnek przepuszczony przez praskę/zgnieciony na miazgę
    świeży posiekany koperek
     
    toDzasta, tosia oraz Zła_Kobieta lubią to.
  14. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Masz podobnie, jak u mnie :)
    Tylko moi nie lubią koperku, więc zamiast niego są zioła prowansalskie i pieprz świeżo mielony :)
     
    toDzasta, tosia oraz TrissMerigold. lubią to.
  15. grakula16

    grakula16 Chodząca legenda forum

    spróbujcie zamiast czosnku dodać łyżeczkę musztardy, można doprawić sokiem z cytryny i szczyptą cukru i białego pieprzu
     
    toDzasta i tosia lubią to.
  16. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Nie wiem, czy już tu był, ale przypomniał mi się chyba najprostszy sos świata, tzw. hamburgerowy:
    łyżka musztardy
    łyżka ketchupu
    dwie łyżki majonezu (kielecki)
    Wymieszać i gotowe :)
     
    toDzasta, tosia oraz TrissMerigold. lubią to.
  17. Sekme

    Sekme Generał forum

    Dzień dobry :)
    Mam nadzieję, że wyszły :)
    Przedwczoraj także robiłam :) Na kefirze z wodą - lubię, bo daje taką delikatną kwasowość, która potem idealnie się komponuje z miodem :)


    Absolutną klasyką klasyk i podstawą podstaw w sałatkach jest sos vinaigrette (czyt. winegre). Jest banalnie prosty i można go modyfikować, ile dusza zapragnie :)

    Sos vinaigrette - bazowe proporcje:


    - 2 części oleju (ja wolę 2,5-3 części)
    - 1 część składnika kwaśnego
    - musztarda - ilość wg gustu (albo zioła zamiast musztardy)
    - opcjonalnie woda, do dopracowania konsystencji
    Bez soli - musztarda zazwyczaj dość słona jest.

    Wszystko wrzucić do słoiczka (najpierw olej i "kwas", żeby widzieć proporcje), zakręcić i porządnie potrząsnąć, aż powstanie jednolita emulsja. Spróbować - wyregulować smak, ewentualnie, jeśli zbyt gęste, bo zaszaleliśmy z musztardą, dodać trochę wody, ale ostrożnie - kroplami. Klasyczny sos jest musztardowo-kwaśny.

    1. Olej: dowolny płynny, od niego zależy smak - np. klasyką jest oliwa z oliwek, ale spokojnie można eksperymentować z innymi, szczególnie, jak nie chcemy mieć wyraźnego posmaku oliwy albo chcemy nadać sosowi jakiś konkretny smak.
    2. Kwaśny składnik: ocet (winny lub jabłkowy), sok z cytryny, ocet balsamiczny lub co tam w duszy gra, ciekawy efekt z sokiem z grejpfruta czy pomarańczy.
    3. Musztarda: dowolna - także wpływa na smak końcowy, może być z ziarenkami, może być gładka. Czasem musztardę można zamienić na zioła.

    Wariactwa wszelakie (opcjonalnie):
    - Słodki składnik: syrop klonowy, miód, cukier itp. - dodaje słodkie nuty do wersji bazowej. Taką wersję lubię najbardziej i robię w 99,999% przypadków. Absolutnie pyszny wychodzi z syropem klonowym. Bardzo dobry też z miodem - wersji mnóstwo w zależności od smaku miodu.
    - Zioła: różne wg gustu lub dopasowując do dania, czasem zamiast musztardy - np. do sałatek z rybą bardzo fajnie pasuje świeży tymianek cytrynowy, ale bez musztardy. Generalnie świeże zioła są dużo lepsze od suszonych, ale wiadomo - pracujemy na tym, co jest.
    - Pieprz: różne gatunki wg gustu lub dopasowując do dania - aczkolwiek ja nigdy nie daję, dużo lepiej jest popieprzyć sałatkę świeżo zmielonym pieprzem niż topić go w sosie, tak danie będzie dużo bardziej aromatyczne.
    - Czosnek, cebula itp. - wg dania - drobno posiekane.
    - Owoce: to już czyste szaleństwo, ale drobno posiekane dadzą taką ciekawą salsę)
    - Vinaigrette do sałatek owocowych z serami: to jeszcze większe wariactwo & białe myszki, ale o dziwo całkiem ciekawe smaki można uzyskać - np. z ekstraktem z wanilii) Zamiast octu lepiej brać prawdziwe balsamico albo soki, no i oczywiście bez musztardy itp.
    --- np. klasyczne połączenie owoce+ser:
    ------ truskawki / brzoskwinie / morele / gruszki + sery typu Roquefort, czyli "białe" z pleśnią
    ------ arbuz + feta

    Uwagi:
    Gdy dopiero rozpracowujemy sos vinaigrette i jeszcze nie jesteśmy w stanie wrzucić wszytko "na oko", warto mieć pod ręką kartkę i notować, ile czego kładziemy na początku oraz potem dodajemy, a dodawać warto np. łyżeczką do herbaty, żeby wiedzieć, ile tego było w jednostkach mierzalnych. Gdy już dopracujemy smak wg naszego gustu, sumujemy składniki z kartki i wiemy, że następnym razem to trzeba łyżkę tego, pół łyżki musztardy firmy ABC i łyżeczkę miodu np. gryczanego. To pozwoli wypracować swoją recepturę na swoich składnikach i wg swojego gustu, więc potem można będzie robić "na oko".


    Taki prosty sos, a tyle gadania... ;)

    Latem w lodówce zawsze mam ok. 200 ml słoiczek z ukręconym sosem vinaigrette. Robię hurtem więcej, a potem tylko potrząsnąć słoiczkiem i gotowe :)


    A propos serów i dodatków do nich - gorąco i w ogóle "upalnie" polecam konfiturę z moreli z kminkiem. Absolutnie hitowe połączenie. Gotujemy tradycyjnie, ale bez cukru, no chyba, że morele mocno kwaśne, ale zazwyczaj są słodkie. Dajemy kilka dni postać, żeby się przegryzło, no a potem to już tylko dobre winko, fajny ser i miłe towarzystwo :) Na zimę też można - wystarczy zapasteryzować.

    Udanych eksperymentów! :)
     
  18. grakula16

    grakula16 Chodząca legenda forum

    to poproszę troszkę szczegółów
    morele ze skórką, czy bez?
    ile kminku na kg owoców i jak długo gotować?
     
    Sekme lubi to.
  19. tosia

    tosia Nadzorca forum

    oczywiście, że wyszły bardzo smaczne, i znikły migiem:D:D
    super przepis:)pierwsze wyszły ciut za grube ale to wina mojej chochli:p ale następne fantastyczne, przepis zapisałam w notesiku i będę korzystać, takich dobrych naleśników to dawno nie jadłam:D:D

    a teraz będę wgryzać się w sos vinaigrette, bo jeszcze sama nie robiłam:D:D
     
    Sekme i toDzasta lubią to.
  20. azikowo

    azikowo Fanatyk forum

    ja też w słoiczku robię :) szybko wymieszane i ładnie połączone
    u mnie baza to oliwa + cytryna :) proporcje zawsze do smaku, bo cytryna jest różna, potem dodaje to na co mam ochotę czyli albo czosnek, koperek,pietruszkę,bazylię,kolendrę, czosnek niedźwiedzi, szczypiorek, lubczyk, miętę, złoto azteków-nie wiem jak sie to fachowo nazywa, czasem dodaje musztardę,ostrą papryczkę, miód, imbir drobno starty czyli tak naprawdę robię taki na jaki mam ochotę i w zalezności do czego mam dodać,
    kocham ten sos za to,że można dodać wszystko na co ma się ochotę i co nam fantazja podpowie:)