Kuchenne tajemnice

Temat na forum 'Kluby użytkowników' rozpoczęty przez użytkownika Zła_Kobieta, 10 grudnia 2016.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
  1. kropka4x4

    kropka4x4 Stary wyjadacz

    Witam,święta za pasem a tutaj pustka? poszukuję przepisu na szczupak,takiego w świątecznej wersji,na bogato :)najlepiej pieczonego nie smażonego
     
    Anetta41, marzena5275 oraz dantic3 lubią to.
  2. ostrzegacz

    ostrzegacz Weteran forum

    Spróbuję na Święta z bananami egipskimi są lekko winne, mniej mączyste niż tradycyjne.
     
    Anetta41, marzena5275 oraz dantic3 lubią to.
  3. TrissMerigold.

    TrissMerigold. Fanatyk forum

    Od razu zaznaczam, że w tym temacie jestem zielona całkowicie, więc jeśli pytanie jest głupie, to... można się śmiać :p
    Istnieją jakieś typowo świąteczne pierniczki, którym nie potrzeba dwóch tygodni dojrzewania, tylko można je upiec teraz?
     
    Anetta41, marzena5275 oraz ostrzegacz lubią to.
  4. WhateverHappenes

    WhateverHappenes Cesarz forum

    Tak , istnieją :) i Twoje pytanie nie jest wcale głupie.

    Chcesz upiec pierniczki czy może jakiś piernik? np. z bakaliami albo z polewą czekoladową ?
     
    Anetta41, marzena5275 oraz ostrzegacz lubią to.
  5. TrissMerigold.

    TrissMerigold. Fanatyk forum

    Właśnie chodziło mi o takie typowe pierniczki w różnych kształtach, kolorowo ozdobione. Nigdy czegoś takiego nie robiłam, teraz się trochę późno obudziłam, bo wszystkie o których słyszałam to właśnie te, które potrzebują czaaasu.
     
    Anetta41, marzena5275 oraz ostrzegacz lubią to.
  6. WhateverHappenes

    WhateverHappenes Cesarz forum

    Zajrzyj tak za godzinkę :) jakiś przepis będzie na Ciebie czekał


    EDIT

    Pierniczki jak alpejskie- z tego przepisu wychodzą puchate pierniczki , można wykrawać serduszka, półksiężyce albo okrągłe bo bardziej precyzyjne kształty zginą gdy pierniczki urosną
    Dzień przed pieczeniem


    • 1 kg mąki pszennej
    • 8 żółtek
    • 3 białka
    • 1,5 szklanki drobnego cukru do wypieków
    • 3 łyżki kakao
    • 200 ml gęstej, kwaśnej śmietany 18%, w temperaturze pokojowej
    • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
    • 4 łyżeczki przypraw (2 łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczka goździków, pół łyżeczki kawy rozpuszczalnej, pół łyżeczki pieprzu), można zamiast dodać przyprawę korzenną do piernika
    • 250 g masła
    • 400 g miodu
    Dzień przed pieczeniem
    Kakao wymieszać z mąką w dużej misce, odstawić.
    Miód zagotować z przyprawami, odstawić. Dodać masło, poczekać aż się rozpuści, a potem wystygnie. W śmietanie rozpuścić sodę, odstawić - śmietana zwiększy swoją objętość.
    Białka ubić na sztywną pianę. Dodawać cukier, łyżka po łyżce, cały czas ubijając do powstania gęstej i błyszczącej piany. Dodać żółtka i zmiksować. Ubitą masę jajeczną wlewać do mąki i delikatnie wymieszać. Dodać miód i ponownie wymieszać. Na koniec dodać śmietanę z sodą, wymieszać.
    Powstałe ciasto będzie dość rzadkie. Odstawić je przykryte w chłodne miejsce (do lodówki), w ciągu 24 godzin zgęstnieje.
    W dniu pieczenia
    Ciasto lekko podsypać mąką, rozwałkować na grubość 3 - 5 mm (nie cieniej, najsmaczniejsze są te grubsze pierniczki) i wykrawać pierniczki.
    Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, pierniczki ułożyć w niedużej odległości od siebie.
    Piec w temperaturze 180ºC przez 7 - 12 minut (w zależnosci od grubości i wielkości, około 7 minut). Wyjąć z piekarnika, wystudzić na kratce.
    Pierniczki polukrować lub ozdobić. Jeśli mają być błyszczące, przed pieczeniem posmarować lekko rozmąconym białkiem.


    pierniczki- te tak nie rosną i nadają się do ozdoby np. lukrem królewskim albo kolorowymi piskami spożywczymi

    Składniki na około 55 pierniczków:


      • 300 g mąki pszennej
      • 100 g mąki żytniej pełnoziarnistej
      • 2 duże jajka
      • 130 g cukru pudru
      • 100 g masła, roztopionego i lekko przestudzonego
      • 100 g łagodnego miodu np. akacjowego*
      • 1 łyżka przyprawy do piernika
      • 1 łyżka kakao
      • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
    Wszystkie składniki wsypać do naczynia, wymieszać i wyrobić do otrzymania gładkiego ciasta (można mikserem). Ciasto może być klejące, ale nie dodawać mąki.
    Ciasto rozwałkować na grubość 4 mm (nie cieniej), podsypując je małą ilością mąki - tylko tyle, by ciasto nie kleiło się do stolnicy.
    Wykrawać różne kształty pierniczków. Układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odstępach. Piec w temperaturze 180ºC przez około 8 - 10 minut (długość pieczenia zależy od wielkości pierniczków, mniejsze pieczemy nawet krócej). Wyjąć, wystudzić na kratce. Dowolnie udekorować.



    Gdy pierniczki są twarde
    Może się zdarzyć, że pierniczki z nieznanych nam przyczyn po kilku dniach stwardnieją... (powoduje to dodatek miodu). By zmiękły potrzebują pochłonąć odpowiednią dawkę wilgoci np. z powietrza lub owoców. Wtedy będą rozpływały się w ustach! Ułóż pierniczki (jeszcze przed lukrowaniem) na kratce i przenieś do pomieszczenia o wysokiej wilgotności, uchyl okno podczas deszczu ;) . Jeśli u Ciebie w domu jest dość sucho, schowaj pierniczki do szczelnej puszki z kawałkami obranych jabłek lub kromką chleba. Jabłka wymieniaj co parę dni, by nie zaczęły pleśnieć. Pierniczki będą chłonęły wilgoć z owoców.


    Dekoracja

    polewa czekoladowa
    najprościej kupić gotowca i postępować wg. przepisu ale można też w kąpieli wodnej ( gorąca woda w garnuszku z zanurzoną miseczką) rozpuścić tabliczkę dowolnej czekolady + łyżka masła



    Polewa lukrowa:


    • 1 szklanka cukru pudru

    • 2 - 3 łyżki wrzącej wody (lub soku z pomarańczy, rumu itp.)
    Cukier puder przełożyć do miseczki, dodać wrzątku. Utrzeć grzbietem łyżki do otrzymania gładkiej polewy lukrowej. Jeśli lukier będzie zbyt gęsty - dodać więcej wody, jeśli zbyt rzadki - więcej cukru pudru.
    Nakładamy najlepiej pędzlem albo nożem. Ta polewa tworzy tylko taką "glazurę" na pierniczkach


    Wyższa szkoła jazdy ;)


    Składniki na lukier do ozdabiania pierniczków (lukier królewski):


    • 1 białko


      • 1 szklanka cukru pudru
    Białko utrzeć z cukrem pudrem np. drewnianą pałką, łyżką lub po prostu mikserem. W lukrze nie powinno być najmniejszych grudek. Prawdopodobnie trzeba będzie dodać więcej cukru pudru (kilka łyżek - do pół szklanki) co zależy od rozmiarów jajka. Lukier powinien być bardzo gęsty. Gęsty na tyle, że będzie się dało z niego zrobić wzorek. Można zrobić próbę: wziąć na patyczek do szaszłyków małą ilość lukru i zrobić wzorek - nie powinien się rozlewać. Z papieru do pieczenia wykonać rożek, odciąć końcówkę (powinna być bardzo mała). Niektórzy używają dodekoracji jednorazowych rękawów cukierniczych, woreczków z odciętym rogiem - musicie wyczuć, jak Wam będzie łatwiej. Dekorować pierniczki. Lukier zastyga niemal od razu, grubsza warstwa lukru wysycha dłużej.
    Lukier można zabarwiać barwnikami spożywczymi - wtedy trzeba dodać więcej cukru pudru, bo lukier się rozwodni. Niewykorzystany, dobrze się przechowuje przez noc w temperaturze pokojowej, ale koniecznie w woreczku. Jeśli zastygnie zbyt mocno, wystarczy dodać odrobinę wody.

    [​IMG][​IMG]

    receptury pochodzą z bloga Dorotki, która mam nadzieję nie miałaby nic przeciwko temu aby więcej osób mogło się cieszyć jej przepisami
    ja piekłam już z jej przepisów wiele ciast i tylko raz trafiłam na ciasto, które mi nie smakowało :p
     
    Ostatnie edytowanie: 21 grudnia 2015
  7. TrissMerigold.

    TrissMerigold. Fanatyk forum

    Brzmi świetnie i jest opisane tak, że nawet antytalent mojego pokroju powinien sobie poradzić :D dziękuję bardzo!
     
    Anetta41, marzena5275 oraz ostrzegacz lubią to.
  8. WhateverHappenes

    WhateverHappenes Cesarz forum

    Proszę bardzo :) jak będziesz mieć jakieś pytania to pisz śmiało
     
  9. grakula16

    grakula16 Chodząca legenda forum

    to ja się nieśmiało wtrące, wszystkie te ciasta są bardzo lepkie, najlepiej małymi porcjami rozwałkowywać między 2 arkuszami papieru do pieczenia, można nawet przenieść z arkuszem na którym się rozwałkowywało na blachę, oczywiscie po usunięciu zbędnego ciasta po wycięciu foremkami różnych kształtów, a to usunięte ciasto zlepić w kulkę i na chwilę do lodówki
     
  10. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Wzystkim pasjonatom gotowania i jedzenia życzę spokojnych, radosnych świąt pełnych smakowitości :)
     
  11. KaBeUK

    KaBeUK Analityk forum

    Przez przypadek tu dzisiaj trafiłam... widzę, że moje ciasto się spodobało :D chyba będę tu częściej zaglądać :)
     
    Anetta41 i ostrzegacz lubią to.
  12. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    A tu sobie - jak widzę - cichutko zdycha potencjalnie bardzo ciekawy wątek :(
     
  13. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Bo wszyscy na wagę po świętach weszli i na dietę poszli.
    A tak na serio... całe forum wymiera powoli.
    Nieliczne wątki jakoś się trzymają.
    Może całkowicie jednak nie zdechnie...
     
  14. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Fakt, aktywność na forum też przymiera.
    Szkoda, kiedyś było fajnie :(
     
    Kasialka lubi to.
  15. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    W sumie szukam czegoś...
    Dobrego, sprawdzonego i najlepiej prostego przepisu na suflet czekoladowy.
    Ktoś coś?

    Aktywność się poprawi przy okazji pewnego popularnego eventu, na który oczekujemy w pewnym innym wątku :)
     
  16. KaBeUK

    KaBeUK Analityk forum

    Mi ten wątek wyjątkowo przypadł do gustu, ale niestety posta pod postem pisać nie można -.-
     
    Anetta41 lubi to.
  17. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    To teraz już będziesz mogła xD
    Ja się już tu nie udzielam, bo się okazało, że mile widziane są tylko przepisy od mamy, z babcinego kajeciku, od koleżanki oraz ewentualnie z prasy kobiecej. Takie z netu, choćby osobiście sprawdzone, spotykają się z (zasłużoną zapewne) pogardą. W dodatku te zagraniczne są niepatriotyczne, wszak Polacy nie gęsi i swoją golonkę mają.
    No więc moje fantazje kulinarne się nie kwalifikują, trudno xD

    Zła, suflet to horror jest, podobno złośliwie opada. Zrób lepiej chocohotopots* Nigelli w indywidualnych kokilkach xD
    Ups, znowu ten mój kosmopolityzm podnosi odrażający łeb 8) Już się zamykam xD

    *jak się uprzeć, to można to przetłumaczyć jako "gorące czekoladowe kubki".
     
  18. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Zuza, masz sprawdzony przepis?
    Akurat ja się nie upieram, że ma być od babci, czy mamy. Może być z netu, ale sprawdzony, wypróbowany, ew. przetworzony.
    Jeśli masz, to poproszę ślicznie :)

    A ten suflet musi być złośliwy, skoro taki dobry xD
     
    Kasialka i 122qwazi lubią to.
  19. 122qwazi

    122qwazi Fanatyk forum

    Witam Smakoszy.
    Właśnie dla Nałogów wyprodukowałam przepis na pasztet to mogę i tu załączyć może ktoś będzie zainteresowany.

    Pasztet domowy
    Nie jest to jakiś specjalny przepis. Napiszę jak ja to robię.
    Podstawa to mięso gotowane. Ja osobiście zbieram to co rodzina nie zje z rosołu -obieram z kości i zamrażam. To samo z mięs pieczonych, duszonych , smażonych, skóry z kaczki i indyka bo u mnie nikt nie je. Jak się tego trochę nazbiera to jeszcze dogotowuję jakiegoś mięsa z warzywami tj, na rosół - marchewka , kawałek selera i pietruszkę . Jak jest samo "jasne" mięso to jeszcze dosmażam trochę wątróbki.
    Do tego 2 cebule pokrojone na grubo -podduszona na maśle,
    Moczone w wodzie lub mleku 2 bułki "dziabane" i słuszna pajda chleba.
    Jak ktoś lubi 2 ząbki czosnku
    jak jest suche mięso np. dziczyzna lub chude mięso to kawał słoniny taki wielkości połowy kartki A4.
    8-10 jajek w zależności jak wielkie.
    No i teraz mielimy mięso 3 razy.
    Pierwszy raz mielimy samo mięso,
    drugi raz mięso i cała reszta, : słonina ,cebula,warzywa, wątróbka odciśnięta lekko bułka i chleb.
    wymieszać to wszystko ręką i zmielić wszystko jeszcze raz.
    Do tego dodać żółtka i przyprawy: pieprz, sól (uważać jak mięso było wcześniej solone), przyprawa do mielonego mięsa, gałka muszkatołowa.
    Spróbować -jak dobre to ubić piane z białek i wmieszać ręką do masy. wyłożyć na blachę wyłożoną pergaminem ( składniki na dużą blachę) i piec ok godziny.( aż na środku będzie sucha skorupka). Zostawić na trochę w piekarniku -15-20 min niech odpocznie. i gotowe.
    A i jeszcze jedna ważna rzecz.
    Mięso mielimy w tym samym dniu co pieczemy. Jak zmieliłam sobie dzień wcześniej to pasztet oklapł. Był dobry ale nie tak "puszysty".
     
  20. Kasialka

    Kasialka Generał forum

    Dawaj przepis. Ja ostatnio zrobiłam owoce pod kruszonką z przepisu Nigelli, z ubitą śmietaną zamiast lodów. Pycha:p
     
    Anetta41, marzena5275 oraz zzizzie lubią to.