Śląskie

Temat na forum 'Kluby użytkowników' rozpoczęty przez użytkownika kamel98, 25 sierpnia 2014.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
  1. BA_Musa

    BA_Musa Guest

    Prosiłabym jednak żebyście tłumaczyli swoje wypowiedzi, nie każdy umie po śląsku mówić, a wypowiedzi powinny być dla wszystkich zrozumiałe :)
     
  2. monciaczek

    monciaczek Forum Pro

    Oj gizdy gizdy widza ze nos jednak to spotkanie nie ominie ino jak do mnie pojedziecie pamiętojcie weżcie paszporty:pjo zorganizuja wuszt krupnioki i bydzie grill czy jak to po amerykańsku barbeciu;)i lipsty tyż sie znajdom jak ktos wolny;)
     
    kinga4157 lubi to.
  3. -norbijas-

    -norbijas- Chodząca legenda forum

    Musa oczywiscie beda umieszczane tlumaczenia tekstow tylko,ze dzieki temu watek zatraci swoj wesoly charakter ktory probowalo tu kilka osob stworzyc..no ale z wladza sie dyskutuje wiec bedzie zgodnie z jej zaleceniami
     
    monciaczek lubi to.
  4. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    A przez bromaźle spać nie będę mogła xDxDxD
     
    kinga4157 lubi to.
  5. aweva55

    aweva55 Fanatyk forum

    Musa a czy przypadkiem w regulaminie forum nie jest napisane , że powinno się tłumaczyć zwroty w obcych językach ? Pytam bo nie bardzo rozumiem o_O , język śląski jest gwarą ale przecież językiem polskim o_O
    Ja z tego rejonu Śląska gdzie nie mówi się gwarą ale z wielką przyjemnością czytam ten wątek odkąd piszecie po śląsku :):):inlove:
     
  6. monciaczek

    monciaczek Forum Pro

    No własnie to nasz gwara i tu sie godo a nie mówi a wuszt to kiełbasa krupniok -kaszanka koło- rower libsta -dziewczyna,narzeczona biglowac-prasowac choc my czasem z dziołszkami godały idymy na bigiel czyli na disco tyla ody mnie jak cos to dalyj bydymy tłumaczyc;)aweva55 miłoxD
     
  7. -norbijas-

    -norbijas- Chodząca legenda forum

    masz racje;)
    ja z wzgledu na dobra znajomosc jez.niemieckiego czytam rowniez niemieckie forum i tam nie raz spotkalem posty pisane gwara ale ani razu nie spotkalem sie z prosba o tlumaczenie...
     
  8. grakula16

    grakula16 Chodząca legenda forum

    Mieszkam na Śląsku, całe życie, też czasami czegoś nie kumam, ale jest wujek Google, polecam, natomiast nie wyobrażam sobie tłumaczenia z naszego na nasze;):inlove::)
     
  9. bacowa70

    bacowa70 Chodząca legenda forum

    Nie będę cytować kogo popieram, bo popieram Was wszystkich.

    Myślę, że takie wątki regionalne ze swoją gwarą powinny być popierane przez adm. Dużo młodych ludzi gra i czyta forum, jest to dla nich źródło informacji o Polsce. A jak ktoś nie rozumie to zawsze może poprosić o tłumaczenie.
     
  10. kinga4157

    kinga4157 Ekspert forum

    No i z fajnej zabawy zrobił się problem ! Śląska mowa to też NASZA mowa! Przecież tak jak mówi bacowa70 można dopytać a bardziej przyswaja się wiedzę której jesteśmy po prostu ciekawi! A tak na marginesie -norbijas- co to te bromaźle :p
     
    one_X, bacowa70 oraz janekkostuchna lubią to.
  11. one_X

    one_X Mieszkaniec forum

    Witam Ślązaków, ja z Podkarpacia i wychodzę na pole. Haha :D Ale szefową miałam ze Śląska,mówiła że zaciągamy choć kompletnie nie wiedziałam jakim sposobem... ;)
     
  12. bacowa70

    bacowa70 Chodząca legenda forum

    Wracając do bromaźli to Katowice i okolica nie znają.

    Ja myślę, że powinniśmy się udać w okolice Raciborza.
     
    monciaczek i kinga4157 lubią to.
  13. janekkostuchna

    janekkostuchna Chodząca legenda forum

    Widza że zaś komuś gwara śląsko przeszkodzo -.- Pszaja Wam Ślonzoki ida się sztachnąć na dwór :D
     
  14. -norbijas-

    -norbijas- Chodząca legenda forum

    to wsiedni do jakej łódki,płyn z nurtem i pytej se tich co banom kukać na Ciebie...xD
     
    kinga4157 lubi to.
  15. empatyczna

    empatyczna Chodząca legenda forum

    Hym..tłumaczenie troszkę zaskakujące, toż pisze jasno zaznaczone że wątek śląski..Po zatym to też język polski tylko w czystej gwarze ,rozumiem że trzeba umieszczac tł ang.niemieckiego itd
    Ale jak trza,
     
    monciaczek i kinga4157 lubią to.
  16. amber♥

    amber♥ Komandor forum

    Cześć Ślązoki .. a wiycie jo by chciała żeby Kaszubi po swojymu pisali ..jak byłach za bajtla na koloniach to poszli my do muzeum kaszubskiego i tam godali i śpiywali w swoji gwarze ..ani z kija nic niy rozumiałach ...no i drugo sprawa ...godać to umia po śląsku ale pisać "poprawnie po Śląsku" to niy :( po łapach w szkole niy roz dostałach za godka Śląsko ..tera w szkołach są konkursy , przeglądy i inne takie bo bardzo propagują godka Śląsko coby niy zginyła ...
    jak kto niy zrozumioł to dom tłumaczenie ..;):pxD
    pyrsk ludkowie ..:)
     
  17. empatyczna

    empatyczna Chodząca legenda forum

    spoko zrozumiałam
    Będę pisać po śląsku przecież to nie potrzebuje tłumaczenia
    Pamiętam czasy w szkole jak bili po łapach za używanie śląskiego >:(Ja może nie tyle co bracia byłam od nich młodsza Jak mamulka przeniosła braci do innej szkoły bo polonistka nie dawała im spokoju Jak łociec wparowoł do klasy i zwymyśloł nauczycielkę bo naśmiewała sie ze mnie i kilkoro innych dzieci >:(pokazywała nasze zeszyty podkreślone na czerwono bo myliliśmy się pisaliśmy po polski mieszając w to śląski Jak starka dawała bombony całowała moje łapki i tłumaczyła że to minie a my i tak będziemy godaćxD
    i tyla na temat
     
  18. janekkostuchna

    janekkostuchna Chodząca legenda forum

    "amber♥" "empatyczna" dziołszki jesteście cudowne jo przeżył to samo w szkole, łapki nie roz miołech czerwone od bicia linijką, przeto całuja Wasze dłonie za tak mądre i piękne słowa, bo mamulka moja jak byłech bajtlem godali że to grzech jak zapomną śląsko mowa
     
    monciaczek i bacowa70 lubią to.
  19. bacowa70

    bacowa70 Chodząca legenda forum

    Norbi tak mnie podrażniłeś, że znalazłam z okolic Raciborza tych co powinni wiedzieć (umiom godać z dziada pradziada) i też nic z tego.:eek:
    Poddaję się.:);):)
     
    monciaczek lubi to.
  20. grakula16

    grakula16 Chodząca legenda forum

    A jo wom na dobranocka dam cośik do poczytania - mój ulubiony wierszyk

    UWE I WILI
    Uwe a Willi w jednym familoku żili
    Uwe nawierchu a Willi na dole.
    Uwe spokojny nie wadził nikomu.
    Willi larmowoł choćby w stodole.
    To hund, to hazok, ciepoł w nich ryczkami,
    ryczoł i wrzeszczoł i durch trzaskoł drzwiami.
    Znerwowoł sie Uwe i złazi do niego
    i pado " Willi, jo nie strzymia tego.."
    A Willi na to:" Co komu do jemu, co jemu do komu,
    ty pieroński giździe jo jest u sie w domu."
    Nazajutrz Willi na szislongu chrapie
    a tu mu z gipsdeki coś na kichol kapie zerwoł
    sie z szislonga i leci na góra.
    Klup, klup. Zawarte. Filuje bez dziura.
    "Herr Jezus" co widzi, cołko izba w wodzie
    a Uwe z wędkom siedzi na komodzie.
    "Was machst du, Uwe?" "Fisze sobie łowie".
    "Ale Uwe, dyć mie kapie po gowie"
    A Uwe na to: "Co komu do jemu, co jemu do komu,
    ty pieroński giździe jo jest u sie w domu"