Śląskie

Temat na forum 'Kluby użytkowników' rozpoczęty przez użytkownika kamel98, 25 sierpnia 2014.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
  1. -norbijas-

    -norbijas- Chodząca legenda forum

    absztand ma to samo zrodlo;)
    spoko następni raza byda wom klerowoł co i jak:)
     
  2. krasnoludek10

    krasnoludek10 Chodząca legenda forum

    Ja to tak wykombinowałem, że "trzim" to "trzymaj" i zaraz wiedziałem, że w czasach światowej pandemiji można trzymać dystans lub odległość. Przecież nie parasolkę na przykład, bo ona przed wirusem nie chroni:p
     
    dantic3 i janekkostuchna lubią to.
  3. SMOD_Atena

    SMOD_Atena S-Moderator Team Farmerama PL

    Super, cieszę się :)
    Widzisz ja tam tyle lat mieszkałam i do dziś wszystkich słów nie znam, ale np. "klerowoł" to bym powiedziała "klarowoł" czyli wyjaśniał. Po mojemu to słowo od śląskiej "Klary" czyli słońca. A tak jak Ty napisałeś to już mi się z czymś innym kojarzy xD:p

    No widzisz jakiś Ty domyślny :p
     
  4. -norbijas-

    -norbijas- Chodząca legenda forum

    w moich stronach to sie faktycznie mowi eklerować...
    Klara to faktycznie slonce..tera go ni ma bo som chamery i cynkloł
     
  5. SMOD_Atena

    SMOD_Atena S-Moderator Team Farmerama PL

    To te Twoje strony to jeszcze Górny Śląsk czy już nie? bo jakimś dziwnym narzeczem piszesz xD
    W sumie ja może nie powinnam się tutaj wymądrzać bo sama wielu śląskich (z takiej prawdziwej, starej, śląskiej gwary) słów nie znam, ale już nie raz wpadło mi właśnie w oko, że jakoś inaczej piszesz niż na Śląsku "godają" czyli mówią :)
    I teraz te Twoje "chamery" to wiem, że chmury ale "cynkloł" to już nie wiem czy deszcz czy może wiatr :p
     
  6. -norbijas-

    -norbijas- Chodząca legenda forum

    cynkloł= pada drobny deszczyk
    historycznie mieszkam na Gornym Slasku...chociaz obecnie jest to dziwny twor Opolszczyzna....
    edit..
    zmykam do roboty
     
  7. SMOD_Atena

    SMOD_Atena S-Moderator Team Farmerama PL

    No to teraz wiem dlaczego tak "inaczej" po śląsku piszesz ;) chociaż pamiętam, że za "moich" czasów na Śląsku (Katowice) i tacy trochę młodsi Ślązacy też częściej mówili po polsku a używali tylko co jakiś czas typowo śląskich słów. Zależy też gdzie i z kim ktoś pracował czy kto tam mieszkał w sąsiedztwie. Jak było dużo "goroli" czyli przyjezdnych to i Ślązakom udzielał się polski język, może dlatego, że nie chciało im się tłumaczyć co jest co a też i w szkołach śląskiego nie uczą tylko polski, angielski czy niemiecki ;)
    I niestety z upływem czasu coraz bardziej ta gwara zanika aż szkoda :( Miłej pracy :)
     
  8. krasnoludek10

    krasnoludek10 Chodząca legenda forum

    A no niestety.. Warszawska już chyba dawno zniknęła:(
     
    dantic3 i janekkostuchna lubią to.
  9. janekkostuchna

    janekkostuchna Chodząca legenda forum

    Witom Ślonzoków obecnych :) byłych? ;) i te młodsze pokolenia kaj w domu łojciec czy matka nie godali po ślonsku:sleepy:
    Rzekna tak; stosunkowo łatwo godo się po Ślonsku ;) a pieronowo xD trudno pisać :p

    Fajnej roboty przy eventach Wom życza i pozdrowiom :)
     
  10. -norbijas-

    -norbijas- Chodząca legenda forum

    Wiesz lubie spisywac zanikajace slowa slaskie..bo obserwujac dzisiejsza mlodziez widze,ze gwara slaska sie bardzo zmienia...asymiluje slowa angielskojezyczne;)
     
  11. dantic3

    dantic3 Chodząca legenda forum

    niy wim czy tu som prawdziwi slanzoki jak wos czytom to niktórzy tu udawajom :D jo tyz była kiedyś gorolka i góralka a urodziłach sie na slasku w Tychach i z tąd ta gwara znom i to mi sie podobo :D hej:Da tak wogóle to zycza dużo wypadajców i oczywiśie zdrówka
    acha była była bych zapomniała jak siem mocie Śłązoki :D
     
  12. -norbijas-

    -norbijas- Chodząca legenda forum

    Joł tam nic nie musza cyganić godom to co je w moim sercu..jeżech dumni z tego8)
     
  13. dantic3

    dantic3 Chodząca legenda forum

    jo tyż a jo ci powiim ze jo tyz kochom ta gwara :inlove:ale juz zaniko a szkoda:(pomimo tylu lat na sląsku powiem szczerze ze juz mi tak nie wychodzi ale sie ucza na nowo bo mi sie podobo :D wiadomo dzieci trza było mówic wiadomo po warszawsku ale cos i dzieciom sie tam ostało i godaja tak jak jo :Dniekiedy :p a tak wogóle to lubia slunskie krupnioki w sobota byłach na grilu i sznap tyż był xD
     
  14. -norbijas-

    -norbijas- Chodząca legenda forum

    w moich stronach to nie sznaps ino popyrtulka...:pxD
     
  15. janekkostuchna

    janekkostuchna Chodząca legenda forum

    u mnie na grilu latem to jest sznaps i krupniok i lenga i bonkawa z kołoczem xD
     
  16. -norbijas-

    -norbijas- Chodząca legenda forum

    a propo lengi to u mnie jest to żymylsztanga....:p
     
  17. janekkostuchna

    janekkostuchna Chodząca legenda forum

    ale fajnie xD choć tego słowa żech nie znoł ale jak chodza do piekorza to godom poprosza o lenga i żymły to zawsze dostaję :)
     
  18. -norbijas-

    -norbijas- Chodząca legenda forum

    następni raza rzeknij mu ,że chcesz żymylsztanga;)
    edit..
    byda se zbieroł...jutro na łobiołd buchetki...już mi slinka leci:)
    piosenka na dobranoc....lubia:)..choc to nie moje klimaty;)
     
  19. dantic3

    dantic3 Chodząca legenda forum

    jeruna to od wos musza sie jeszcze dużo nauczyc :D bo cosik juz mi to uciyko już :p a lyngi to tyz zajadom :D
    no pjyknie :D
     
  20. janekkostuchna

    janekkostuchna Chodząca legenda forum

    byda se zbieroł...jutro na łobiołd buchetki...już mi slinka leci:)
    piosenka na dobranoc....lubia:)..choc to nie moje klimaty;)
    [/QUOTE]

    Witom :)
    To jedna z ulubionych moich ślonskich śpiewek :music: a dzisiok na łobiod będą karminadle :p a jutro kartoflonka ;)
     
    grakula16 i krasnoludek10 lubią to.