Kuchenne tajemnice

Temat na forum 'Kluby użytkowników' rozpoczęty przez użytkownika Zła_Kobieta, 10 grudnia 2016.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
  1. carlain21

    carlain21 Chodząca legenda forum

    Dziś upiekłam:)
    Paniom,które będą przygotowywać słodkości na święta, pewnie się przyda.

    Biszkopcik cynamonowy

    Składniki:
    2 szklanki + 2 płaskie łyżki mąki pszennej
    3/4 szklanki cukru pudru
    2 jajka
    szklanka mleka
    3/4 kostki(18 dag) masła lub masła roślinnego
    2 płaskie łyżeczki mielonego cynamonu
    3 kopiaste łyżeczki kakao
    2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
    0,3 l domowych powideł lub gęstej marmolady
    tłuszcz do wysmarowania formy
    tarta bułka do posypania formy
    czekolada do polania ciasta
    wiórki czekoladowe do oprószenia

    Masło wraz z powidłami ucieramy robotem nastawionym na średnie obroty. Gdy składniki się połączą. dodajemy cały czas ucierając, po jednym jajku,cukier puder oraz w niewielkich porcjach - mleko. Mąkę wraz z kakao, cynamonem i sodą oczyszczoną siejemy przez sito na utartą masę, cały czas ucieramy, aż składniki się połączą. Wyrobione ciasto powinno być niezbyt gęste i gładkie. Wylewamy do przygotowanej średniej wielkości formy, wstawiamy do nagrzanego piekarnika, pieczemy w temperaturze ok. 150 stopnic C przez 40 minut lub nieco dłużej. Wyrośnięte ciasto, z wierzchem lekko zarumienionym i bokami odstającymi od brzegów formy, wyjmujemy z piekarnika, chłodzimy, letnie wykładamy na deskę wyłożoną pergaminem, odwracamy, polewamy płynną czekoladą i posypujemy czekoladowymi wiórkami.

    Ja użyłam średniej formy tak jak piszą w wykonaniu, forma miała wyjmowane dno.
    Czekolady nie miałam, więc posmarowałam biszkopcik powidłem z malin,ale tak delikatnie,żeby nie przesadzić ze słodkością i dodatkowo zrobiłam galaretkę z owoców leśnych. Udekorowałam orzechami włoskimi.
    Wyglądało to ładnie i smakowicie.
    Można zrobić tak jak ja lub inaczej improwizować:)

    Polecam:)
     
    Ostatnie edytowanie: 11 grudnia 2016
    MOD_Cookie* i Zła_Kobieta lubią to.
  2. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Ale ministerstwo przepisów nie podaje...
    Z tych trzech potraw tylko makówki mi pasują do przygarnięcia :)
     
    grakula16 lubi to.
  3. MOD_Zgredek*

    MOD_Zgredek* Chodząca legenda forum

    Makówki są fajne, ale prawdziwa eksplozja smaku to dopiero moczka. Za dużej porcji tego się nie da zjeść, ale kto raz spróbował, ten nigdy nie zapomni i będzie tęsknił cały rok do następnego Bożego Narodzenia. I gwarantuję, to że to bryja i że wygląd ma co najwyżej średni, nie będzie w ogóle przeszkadzać :)
     
  4. Kasialka

    Kasialka Generał forum

    Fajne. Szkoda, że przestałam jadać nutellę :)
     
  5. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Krem czekoladowy albo czekolada stopiona z masłem... dżem (morelowy by mi tu pasował)... brązowy cukier wymieszany z cynamonem... albo wersja niesłodka: tarty ser z odrobiną mielonego kminku na przykład.
    Możliwości jest sporo ;)
     
  6. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Super pomysł na danie okołoświateczne, bo rzeczywiście między te dwa płaty francuskiego można władować ulubione dodatki i mieć danie lub deser na imprezke :)
     
  7. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Cieszę się, że doceniasz ;)

    Mnie się ciasto francuskie kojarzy głównie z takimi paluchami z serem i kminkiem... no i z pasztecikami z mięskiem.
    Tak sobie właśnie kombinuję, co by było, gdyby wsmarować tam taki farszyk pasztecikowy ;)
    No i oczywiście można się kreatywnie wyżywać, jeśli chodzi o kształt wypieku - takie na przykład słoneczko miałoby znacznie szersze zastosowanie, nie tylko okołoświąteczne.

    Aha, jeśli brązowy cukier z cynamonem, to ja bym najpierw obydwa płaty posmarowała topionym masłem (w ramach podkręcania kaloryczności oczywiście), bo inaczej to się powysypuje przy skręcaniu.

    A tak ogólnie to przepis jest tak banalnie prosty, że można wyczarować taką choineczkę (czy inną kreację) dosłownie w 5 minut (plus pieczenie). Takie rzeczy to się ceni, nie...?
     
  8. MOD_Cookie*

    MOD_Cookie* Guest

    Przepis niesamowicie łatwy, koszt wręcz śmieszny, a można zaskoczyć domowników czymś niecodziennym :p
    Szukałam jakiegoś przepisu na szybko na ciasto dla dzieciaków, żeby za dużo się przy tym nie bawić, a żeby miały co zjeść po świątecznej kolacji - orzechowiec i tak zajmie mi sporo czasu.
    Nie będą miały na co narzekać, bo samo ciasto i czekolada - tego nie da się nie lubić xD
     
    zzizzie, Kasialka oraz TrissMerigold. lubią to.
  9. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Ja pewnie jednak wypróbuję jakąś wariację wytrawną, wiek robi swoje ;)

    A ten orzechowiec to jaki robisz...?
    W zamierzchłych czasach obijałam się na zasadzie wolontariatu po pewnej szacownej organizacji pozarządowej i tam była taka Laura... rany boskie, jaki ona pyszny orzechowiec robiła.
    Przepis zgubiłam, Laura zniknęła...
    ... podrzucisz swój przepis...? :) (Laury w pakiecie nie oczekuję oczywiście xD)
     
    MOD_Cookie* i grakula16 lubią to.
  10. MOD_Cookie*

    MOD_Cookie* Guest

    Laury w zestawie nie dam, ale wynagrodzę to właściwie 2 przepisami xD
    Orzechowiec robię z orzeszkami ziemnymi - lubię słono-słodkie połączenia ;) Właściwie korzystam z przepisu na "Lion'a", a jeśli chcę zrobić orzechowca, to pomijam etap z ryżem, przygotowuję podwójną porcję kremu, który ląduje tylko pomiędzy biszkoptem, a wierzch ciasta smaruję masą krówkową :p

    Biszkopt:
    -5 jajek
    -3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków,
    -1 szklanka mąki tortowej,
    -1 łyżka mąki ziemniaczanej,
    -szczypta soli,

    Masa budyniowa:

    -2 żółtka,
    -2 szklanki mleka,
    -2 łyżki maki ziemniaczanej,
    -3 łyżki maki pszennej,
    -3 łyżki cukru,
    -200 g miękkiego masła,

    Dodatkowo:
    -puszka masy kajmakowej (najlepiej kakaowa),
    -50 g ryżu preparowanego,
    -ok. 200 g orzeszków ziemnych solonych,
    (tutaj zazwyczaj kupuję 2 paczki orzeszków, 2 puszki i daję więcej ryżu - zdecydowanie na oko, bo nawet w podstawowym wydaje mi się go trochę za mało :))

    Przygotowanie biszkoptu: Oddzielamy białka od żółtek, a następnie ubijamy z solą na sztywną pianę, dosypując partiami cukier. Kiedy piana będzie już sztywna i lśniąca dodajemy po jednym żółtku, a następnie wsypujemy obie mąki i delikatnie mieszamy na najniższych obrotach robotem lub ręcznie łopatką. Przekładamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy przez ok 35 minut w 180 stopniach.
    Przygotowanie kremu: Szklankę mleka zagotowujemy. Drugą mieszamy z żółtkami, cukrem i mąkami. Wlewamy do gotującego się mleka i zagotowujemy całość, mieszając by się nie przypaliło (trzeba robić to praktycznie cały czas). Miękkie masło ucieramy na puch, a następnie dodajemy do niego po łyżce ostudzonego budyniu.
    Masę kajmakową mieszamy z ryżem preparowanym (jeśli masa jest zbyt gęsta, można ją podgrzać - łatwiej wymieszać i rozsmarować na cieście).
    Biszkopt przekrawamy na pół, na pierwszej połowie rozsmarowujemy masę kajmakową z ryżem, a na nią wykładamy ok 2/3 kremu budyniowego. Przykrywamy drugą połową biszkoptu i rozmasowujemy pozostały krem budyniowy, a na nim układamy orzeszki ziemne (można je posiekać, to ułatwi później krojenie).
    Ciasto odstawiamy do lodówki na 2-3 godziny (u mnie zazwyczaj chłodzi się całą noc).

    I właściwie jeden przepis, lekko zmodyfikowany pozwala na przygotowanie 2 ciast. Robiłam je już kilka razy i jest naprawdę smaczne, więc w takie święta to obowiązkowa pozycja :p
     
    godia17, zzizzie oraz Zła_Kobieta lubią to.
  11. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Dzięki bardzo, Cookie :)
    Tak mi dzwoni, że to jest właśnie ten orzechowiec Laury ;)
    Tylko ona to robiła klasycznie, czyli z orzechami włoskimi... ale takie słodko-słone klimaty to i ja kocham, więc pomyślę nad ziemnymi, i to mocno solonymi.
    Mniam :inlove:
     
    MOD_Cookie* lubi to.
  12. MOD_Cookie*

    MOD_Cookie* Guest

    Kiedyś robiąc snickersa również używałam orzechów włoskich, bo przed domem mam ogromne drzewo i jesienią jesteśmy nimi wręcz zasypani xD Na ziemne przerzuciłam się właściwie z jednej strony z wygody, a z drugiej właśnie ze względu na ciekawy, lekko słony smak w połączeniu z krówką. Dzieciaki nie narzekają, bo przynajmniej nie muszą z łupinek obierać, a samo ciasto znika zdecydowanie za szybko :p
     
    Nutka i zzizzie lubią to.
  13. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Sól jako dodatek do słodkich wypieków to taka amerykańska specjalność ;)
    Prawie do wszystkich słodkości to sypią, czasem nawet sporo i na wierzch.
    Bardzo smaczne wychodzi xD
     
    Nutka, TrissMerigold. oraz MOD_Cookie* lubią to.
  14. Nutka

    Nutka Komandor forum

    A ja zamierzam zaszaleć w tym roku i zrobić coś innego niż zawsze :). Zazwyczaj robiłam sernik na zimno, resztę ciast robi moja Mama. A w tym roku ... zrobię Leśne runo, czyli ciasto ze szpinakiem :D.
    Czy ktoś już może próbował? Z tego co czytałam i słyszałam to pyszne ;).
     
    carlain21 i zzizzie lubią to.
  15. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Obiło mi się o uszy, ale ten szpinak mnie odstrasza (szpinak jest fuj, a nawet FUJ moim zdaniem).
    Tak się zastanawiam, czy ten straszny smak odgryza się w cieście, czy może chodzi tylko o kolor...?
    A w ogóle to ryzykantka jesteś, ja na takie większe okazje szykuję wyłącznie rzeczy testowane ;)
    Moje święta będą kulinarnie dziwne: na wigilię upiekę tę choinkę z serem, pierwszego dnia świąt wybieramy się z Gordonem do knajpy, gdzie psy są mile widziane, a drugiego dnia świąt pewnie wpadnę do mojego ulubionego Chińczyka.
    W sumie to świetna rzecz, taki totalny brak okołoświątecznych obowiązków.
    Mam wrażenie, że teraz już zawsze tak sobie będę organizować święta xD
     
    Nutka i MOD_Zgredek* lubią to.
  16. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Nie wiem, po prostu nie wiem, co Ci mam powiedzieć. Dołożyłaś mi roboty, skusiłaś tą choinką i jestem Ci wdzięczna, bo jak dla mnie efekt jest super :)
    [​IMG] przed upieczeniem.
    [​IMG] zaraz po wyjęciu z piekarnika.

    U mnie między płaty ciasta dałam farsz taki jak do pasztecików, pierogów.

    Jest choinka, pora na życzenia: wszystkim tu zaglądającym życzę spokojnych, zdrowych i smacznych Świąt Bożego Narodzenia :)
     
  17. Nutka

    Nutka Komandor forum

    Myślisz, że jestem ryzykantką? ;) Przepis nie wygląda tak źle. Szpinak ostatnio toleruję jak jest tylko dodatkiem, a tu ponoć służy tylko dla koloru :). Bardziej się martwię, że ja w swoim piekarniku raczej rzadko piekę ciasta :eek:. Zbieram przepisy i robię głównie te, których nie trzeba piec, ale już mi się znudziło i zachciało szaleństwa xD. Na szczęście Święta w gronie najbliższych, to w razie co nie będzie strasznego wstydu ;).
    Przy okazji i tutaj zostawiam serdeczne życzenia spokojnych i zdrowych, oraz stosownie do okoliczności smacznych, Świąt :).
     
    zzizzie lubi to.
  18. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    No to zamelduj, jak wyszło ;)
    Jeśli będzie smakowite, zastąpię szpinak zielonym barwnikiem xD

    * * *​

    Wesołych i smakowitych Świąt dla wszystkich bywalców kuchni - tych gotujących i tych wylizujących miski ;)
     
    MOD_Zgredek*, Nutka oraz MOD_Cookie* lubią to.
  19. Nutka

    Nutka Komandor forum

    Grzecznie melduję ;). Pychotka :music::music::music:. Moim zdaniem i innych jedzących - szpinaku wcale nie czuć :). A całość jest smaczna i niezbyt słodka. I wcale nie ma dużo roboty, tylko trzeba czekać aż placek wystygnie. Polecam :).
     
    carlain21 i zzizzie lubią to.
  20. MOD_Zgredek*

    MOD_Zgredek* Chodząca legenda forum

    Ja szpinaku też nie toleruję, ale jadłem takie ciasto i potwierdzam, że faktycznie go nie czuć i całość jest całkiem dobra :)
     
    zzizzie i Nutka lubią to.