INFORMACJA - Bezpieczeństwo naszego komputera

Temat na forum 'To Ci się może przydać' rozpoczęty przez użytkownika Slavoo, 25 sierpnia 2014.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
  1. Slavoo

    Slavoo Młodszy ekspert

    BEZPIECZEŃSTWO NASZEGO KOMPUTERA - ZASADY

    1. ZAINSTALUJ PROGRAM ANTYWIRUSOWY

    Program antywirusowy monitoruje, czy uruchamiane pliki nie zawierają wirusów. Większość ma także funkcję skanowania poczty E-mail. Niektóre z nich wykrywają także inne typy szkodliwego oprogramowania. Pamiętaj, aby automatyczne aktualizacje bazy wirusów oraz skaner rezydentny były WŁĄCZONE.

    Typy szkodliwego oprogramowania:
    • wirus - zaraża inne pliki w celu rozpowszechnienia się bez zgody użytkownika
    • robak - rozmnażają się wyłącznie przez sieć, np. za pomocą poczty e-mail
    • koń trojański - maskuje się pod innymi plikami lub programami. Wykonuje w tle szkodliwe operacje, np. otwiera port, przez który może zostać dokonany atak.
    • tylne drzwi (ang. backdoor) - umożliwiają intruzom administrowanie naszym systemem przez Internet - zazwyczaj podszywają się pod inne programy. Są to też luki w programach lub systemach operacyjnych stworzone celowo.
    • program szpiegujący (ang. spyware) - śledzi czynności wykonywane na komputerze, gromadzi cenne informacje i wysyła je autorowi bez wiedzy użytkownika. Do cennych danych należą np. dane osobowe, hasła, numery kont, adresy e-mail, archiwa...
    • exploit - umożliwia przejęcie kontroli nad komputerem lub serwisem internetowym, wykorzystując luki w programach, systemach operacyjnych, błędy w zabezpieczeniach...
    • rootkit - pomaga we włamaniach do systemów informatycznych. Zagnieżdża się nawet w BIOS-ie na płycie głównej. Ukrywa niebezpieczne pliki i procesy, które umożliwiają utrzymanie kontroli nad systemem. Wykrycie rootkitów jest trudne, lecz większość programów antywirusowych radzi sobie z tym.
    • keylogger - zapisuje wszystkie naciśnięcia klawiszy. W ten sposób nasze poufne dane, które wpisujemy, są przesyłane do niepowołanych osób.
    • dialer - wykonuje drogie połączenia przez inny numer dostępowy. Szkodzi tylko komputerom, które łączą się z Internetem przez modem telefoniczny lub cyfrowy ISDN. Najczęściej występuje na stronach erotycznych.
    Jakie szkody mogą wyrządzić?
    • wykraść poufne dane, np. hasła, numery kont bankowych
    • uszkodzić dokumenty, programy lub system operacyjny
    • otworzyć komputer na włamania
    • spowolnić prędkość Internetu
    • utrudnić lub uprzykrzyć celowo pracę na komputerze
    • dodać złośliwy kod HTML do plików na serwerach FTP
    • zniszczyć drogie podzespoły naszego komputera
    • uczynić nasz komputer komputerem zoombie - to znaczy, że będziemy należeć do sieci wyrządzającej szkody innym komputerom bez naszej wiedzy
    Gdzie można złapać szkodliwe oprogramowanie? Najczęstsze źródła to:
    • sieci P2P - pobieranie pirackiego oprogramowania sprzyja infekcjom
    • złośliwe strony internetowe - wykorzystują luki w przeglądarkach lub wtyczkach
    • nośniki wymienne - pamięci USB (pendrive), płyty CD / DVD, dyskietki
    • poczta elektroniczna - usuwaj od razu podejrzane wiadomości
    MIT: Mam bezpieczną przeglądarkę, instaluję aktualizacje, nie wchodzę na niebezpieczne witryny, więc nie potrzeba mi programu antywirusowego, który niepotrzebnie obciąża system.

    PRAWDA: Wirusy i inne szkodliwe programy rozpowszechniają się nie tylko przez aktywną zawartość na stronach WWW (nawet z płyty CD lub dyskietki). Nieraz zdarzyło się, że do paczki ze znanym programem wkradł się wirus. Należy więc wybrać taki program antywirusowy, który jest skuteczny (ma dość dużą wykrywalność) i nie obciąża znacznie systemu.

    2. KTÓRY PROGRAM ANTYWIRUSOWY WYBRAĆ?

    Jeżeli Twoje dane są szczególnie poufne, zainwestuj w dobry pakiet zabezpieczający. Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy, zainstaluj darmowy program antywirusowy. Do najpopularniejszych, które osiągają dobre wyniki, należą: Comodo Internet Security (PL), Avira Personal (EN) i AVG Anti-Virus Free (PL). Z płatnych programów możemy wybrać: BitDefender Internet Security (PL), Kaspersky (PL), F-Secure Internet Security (PL), Symantec Norton Internet Security (PL).

    UWAGA: Nie instaluj więcej, niż jednego programu antywirusowego!

    Bezpieczna przeglądarka stron WWW to podstawa. Istnieje wiele przeglądarek internetowych, np. Internet Explorer, Firefox, Opera, Chrome, Konqueror, Safari.
    Unikaj stron erotycznych, pornograficznych, WAREZ oraz innych, do których linki otrzymujesz m. in. w niechcianej poczcie lub od nieznanych osób przez komunikatory. Na takich stronach jest najwięcej syfu (trojanów, spyware, itp.). Istnieją nawet witryny, na które możesz się przedostać, nieuważnie wpisując np. adres wyszukiwarki GOOGLE. Strony, które często odwiedzasz, najlepiej zapisz w zakładkach i otwieraj je przy pomocy nich.

    Bezpieczna przeglądarka to nie wszystko! Twórcy złośliwego oprogramowania wykorzystują luki we wtyczkach! Pamiętaj o aktualizacji wszelkich dodatków, np. Java, Flash Player, QuickTime, Silverlight...

    RADA: Przeglądając Internet, kieruj się rozumem i zdrowym rozsądkiem.

    3. POCZTA ELEKTRONICZNA

    Wirusy i robaki rozsyłają się przede wszystkim przy pomocy wiadomości E-mail, wykorzystując niewiedzę użytkowników oraz dziury w programach pocztowych. Nie otwieraj załączników od nieznanych nadawców! Jeżeli używasz programu pocztowego, używaj tylko takiego, który jest wciąż rozwijany i zabezpieczany, np. Mozilla Thunderbird, Opera Mail, The Bat! Jeżeli przeglądasz pocztę przez stronę WWW, zaktualizowana przeglądarka i dobrze zabezpieczone skrypty na serwerze warunkują Twoje bezpieczeństwo.

    4. OCHRONA PRZED SPYWARE

    Programy szpiegujące oraz reklamiarzy można złapać, odwiedzając przede wszystkim strony WWW (szczególnie te niecenzuralne i nielegalne) lub korzystając programów P2P. Od czasu do czasu przeskanuj komputer programem antyszpiegowskim (np. SpyBot, Ad-aware, MS Antispyware). Wykonuj je często przede wszystkim, jeśli korzystasz ze stron wymagających dużej poufności danych. Pamiętaj jednak o aktualizacji programu.

    Większość programów antywirusowych i pakietów zabezpieczających chroni także przed oprogramowaniem szpiegującym. Mimo to specjalistyczne programy (np. SpyBot) dodatkowo zablokują dostęp do niebezpiecznych witryn. Nowoczesne przeglądarki internetowe oferują funkcję fraud-protection, czyli ochronę przed oszustwami.

    UWAGA: Nie zwracaj uwagi na wyskakujące okna typu "Your computer is infected!" podczas przeglądania stron WWW - są to tylko reklamy. Pamiętaj, że jest dużo fałszywych programów antyszpiegowskich, których celem jest np. zainfekowanie komputera lub zachęta do zakupu!

    5. OCHRONA PRZED WŁAMANIAMI

    Osoby atakujące zazwyczaj wykorzystują luki w systemach operacyjnych lub programach. Często sami torujemy im drogę! Nigdy nie dawaj dostępu do twojego komputera nieznanym osobom, nawet gdy twierdzą, że chcą go zabezpieczyć!

    Jeżeli używasz systemu Windows - gdy masz wyłączone automatyczne aktualizacje, pamiętaj o częstym odwiedzaniu Windows Update! Odnośnik do witryny standardowo znajduje się w MENU START. Instaluj wszystkie krytyczne łatki oraz dodatki Service Pack (SP) w celu załatania luk w systemie Windows i wzmocnienia zabezpieczeń. Jeśli zaś korzystasz z innego systemu operacyjnego, np. Linux, również pamiętaj o instalowaniu aktualizacji (niektóre dystrybucje pobierają je automatycznie bądź powiadamiają o ich dostępności).

    Jeśli jesteś za NAT-em (np. w sieci lokalnej), nie ma potrzeby instalacji programu typu firewall. W przeciwnym wypadku jest to zalecane. Niektóre programy antywirusowe posiadają wbudowany firewall.

    6. NIE DAJ SIĘ OSZUSTOM

    Oszuści tworzą strony internetowe, które podszywają się pod znane serwisy aukcyjne, portale społecznościowe, banki, sklepy... Zazwyczaj wysyłają do ich klientów wiadomości e-mail, w których proszą o potwierdzenie danych osobowych lub zmianę hasła. Nieświadomi użytkownicy, nieświadomi zagrożenia, klikają w odnośnik URL i podają w formularzu poufne informacje. Teraz atakujący może wyczyścić konto w banku lub przejąć kontrolę nad kontami w serwisach społecznościowych. Wejście na taką witrynę może spowodować natychmiastową infekcję komputera.

    Nowoczesne przeglądarki mają funkcję, która chroni przed oszustwami, o czym przed chwilą przeczytałeś przy zagadnieniu spyware. Pamiętaj, że to nie jest wyrocznia - musisz sam rozpoznać, czy strona jest autentyczna! Zwróć szczególną uwagę na domenę. Przykłady podobnych domen:

    jakasfirma.pl › jakasfirma.be (inna domena najwyższego poziomu)
    jakasfirma.pl › jakas-firma.pl (łącznik w domenie II poziomu)
    jakasfirma.pl › zlosliwastrona.com/jakasfirma.pl/weryfikacja

    Administratorzy nigdy nie żądają podania hasła bez potrzeby! Nigdy nie podawaj swoich danych nieznanym osobom przez komunikator (GG, Tlen, AQQ, Skype), nawet gdy podają się za adminów!

    7. UŻYWAJ LEGALNEGO OPROGRAMOWANIA

    Legalne nie znaczy płatne. Przeczytaj o darmowych programach w artykule Jak zostać legalnym użytkownikiem?. Istnieje ryzyko, że komercyjne pliki pobrane z niebezpiecznych witryn lub przez sieć P2P zawierają wirusy, trojany, spyware lub inne składniki narażające Twój komputer na szczególne niebezpieczeństwo.

    Firma Microsoft udostępniła wersję RC systemu Windows Seven do pobrania za darmo. Twórcy malware nie mogli przegapić tak świetnej okazji, aby zarazić kolejną rzeszę komputerów. W sieciach P2P pojawiła się wersja Windows 7 z trojanem.

    8. PODSUMOWANIE
    • Zainstaluj program antywirusowy!
    • Nie podawaj nikomu swoich danych dostępowych!
    • Nie używaj ani nie pobieraj pirackiego oprogramowania!
    • Używaj bezpiecznej przeglądarki internetowej i włącz automatyczne aktualizacje!
    • Informuj znajomych, jak zabezpieczyć skutecznie swój komputer!
    • Nie wchodź tam, gdzie nie trzeba! Masz rozum? Masz czysty system.
    • Aktualizuj system operacyjny i wszystkie programy - szczególnie przeglądarkę oraz wtyczki: Flash, Java...
    • Skanuj nośniki wymienne! Możesz też wyłączyć autoodtwarzanie.
    • Nie odbieraj podejrzanych listów, a szczególnie nie otwieraj załączników od nieznajomych!
    • Wyłącz wtyczki w przeglądarce lub włącz je tylko dla zaufanych witryn.
    ZAPAMIĘTAJ: Żaden program zabezpieczający nie zastąpi naszej roztropności! Jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojego komputera.

    Nawet webmasterzy nie potrafią zabezpieczyć swoich pecetów. Istnieje wirus, który kradnie hasła ze starych wersji klientów FTP, włamuje się do serwerów FTP i dołącza ukrytą ramkę <iframe> do stron internetowych. Na szczęście osłona sieciowa Avast! i innych antywirusach wykrywa połączenia do niebezpiecznych witryn podszywających się pod Google Adsense.

    Za Jaśmin (wpis ze starego forum)
    Poradnik został zaczerpnięty z innej strony i nie jest autorstwa założyciela wątku. W trosce o prawa autorskie, na drodze wyjątku podajemy link do źródła.
     
    gretag lubi to.
  2. MOD_Caharina

    MOD_Caharina Guest

    Wątek przenoszę do innego działu.
     
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.