FAQ Dolina Szarotek od A do Z

Temat na forum 'Archiwum - FAQ' rozpoczęty przez użytkownika FAQ, 6 grudnia 2022.

Drogi Forumowiczu,

jeśli chcesz brać aktywny udział w rozmowach lub otworzyć własny wątek na tym forum, to musisz przejść na nie z Twojego konta w grze. Jeśli go jeszcze nie masz, to musisz najpierw je założyć. Bardzo cieszymy na Twoje następne odwiedziny na naszym forum. „Przejdź do gry“
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
  1. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    news.png

    Zapraszamy do odkrywania tajników nowego obszaru w grze - alpejskiej Doliny Szarotek.
    Świat Alp, podobnie jak Bahamarama czy Świat Pełni Księżyca ma własny, odrębny zestaw pól gry ze znajdującymi się na nich budynkami, produkcjami czy przedmiotami. Różni się jednak zasadniczo przez wykorzystanie w nim szeregu nowych, rozbudowanych funkcji, nieznanych wam z dotychczasowych obszarów gry.

    To co znajdziecie w Dolinie Szarotek to dopiero zaczątki tego nowego świata. Będzie on w przyszłości rozbudowywany, pojawi się więcej obszarów i pól gry, nowe przestrzenie i systemy rozgrywki.

    Spis treści
     
    Ostatnie edytowanie: 6 grudnia 2022
    hlnrys i panda-p25 lubią to.
  2. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Dostęp do Doliny Szarotek i mapa obszaru

    Nowy alpejski obszar będzie dostępny dla graczy mających co najmniej 98 poziom, którzy za 2.500 gwiazdek odkryją nową runę na Drzewie Mądrości (konieczne wcześniejsze odblokowanie co najmniej jednego poziomu runy "Więcej PD w ogrodzie ozdobnym").

    Drzewo mądrości.png


    Do Doliny Szarotek dostaniecie się klikając budynek stacji kolejki linowej na mapie.

    mapa.png

    Dopóki warunki dostępu (poziom i odkryta runa) nie zostaną spełnione, na budynku stacji znajdować się będzie kłódka, a odwiedziny w Dolinie Szarotek nie będą możliwe.

    budynek stacji - kłódka.png


    Mapa Doliny Szarotek


    Dolina Szarotek - mapa.png

    W początkowym okresie na mapie aktywne będą tylko:​
    1. Stacja kolejki linowej, po kliknięciu której wrócicie na ogólną mapę Farmeramy,
    2. Północny Las - służący do uprawy drzew alpejskich,
    3. Domek alpejskich zleceń dla klientów.
     
    panda-p25 lubi to.
  3. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Schemat gry w nowym obszarze

    Poniżej przegląd tego, jak będą wyglądały wasze pierwsze kroki w Dolinie Szarotek. Szersze wyjaśnienia poszczególnych funkcji/etapów znajdziecie w dalszej części poradnika.

    W początkowym etapie istnienia alpejskiego świata, gra jest ograniczona do Północnego lasu, więc wszystkie wasze czynności będą związane z uprawą drzew.
    • Kolejka linowa przenosi was do Doliny Szarotek, skąd przechodzicie na polanę Północnego lasu. Ponieważ nie macie jeszcze żadnych drzew do posadzenia, sprawdzacie w budynku Warsztatu stolarskiego, jakie składniki są potrzebne do wyprodukowania pierwszego drzewa.​
    • Żadnego z tych składników również jeszcze nie macie, więc przechodzicie do budynku Tartaku, gdzie korzystając z posiadanych przez was zasobów z klasycznej Farmeramy (obszar Farmy, Bahamaramy i Świata pełni księżyca) produkujecie potrzebne przedmioty - na początek będzie to Zielone paliwo, Podstawowy humus i Mały zestaw narzędzi.​
    • Gdy produkcja w Tartaku się zakończy, odbieracie jej efekty, wracacie do warsztatu stolarza i produkujecie pierwsze drzewo - na początek dostępna jest tylko Morela alpejska. Sadzicie ją w wolnych poletkach pola gry, drzewko rośnie i można je zebrać kilka razy.​
    • Otrzymane owoce oraz wypadające podczas zbiorów przedmioty specjalne wykorzystujecie do realizacji zleceń klientów, dzięki czemu otrzymujecie alpejskie punkty doświadczenia (APD) i przechodzicie na kolejne alpejskie poziomy doświadczenia. Daje wam to dostęp do nowych elementów gry.​
    • Alpejskie owoce wykorzystujecie też do produkcji pierwszej Odznaki arborysty (zakładka produkcji Ścieżki Mądrości, przejście przez budynek Warsztatu stolarskiego). Odznaki te są niezbędne m.in. do odkrycia zablokowanych terenów Północnego lasu oraz do produkcji nowych rodzajów drzew.​
    • Drzewa alpejskie mają ograniczoną żywotność. Gdy ostatni raz je zbierzecie, wejdą w końcową fazę, w której dalsze zbiory nie są możliwe. Można je wtedy ściąć, otrzymując w zamian Pnie drzew, które wykorzystacie do produkcji drewna, służącego do wytwarzania drzew nowego rodzaju.​
    Kroki te obrazuje poniższy schemat.

    schemat.png
     
    Ostatnio edytowane przez moderatora: 6 grudnia 2022
    panda-p25 lubi to.
  4. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Północny las

    Północny las jest pierwszą dostępną łąką produkcyjną na nowym obszarze. Jest przeznaczony wyłącznie do uprawy drzew alpejskich. Zaczynacie od niewielkiego pola początkowego, ale z czasem możecie odblokować dalsze jego obszary.

    Pólnocny Las.png
    1. Obszar dostępny na początek (I-0)
    2. Część polany wymagająca odblokowania
    3. Warsztat stolarski, gdzie produkuje się alpejskie drzewa
    4. Magazyn, w którym przechowywane są wszystkie przedmiotu obszaru
    5. Tartak - służy do przetwarzania przedmiotów, klasycznych i alpejskich
    6. Pomocnicy
    Przyciski oznaczone jako II, III i IV pozwolą wam na przejście do kolejnych łąk Północnego lasu, jakie zostaną udostępnione w przyszłości.
    Dostęp do zablokowanych terenów oznaczonych jako I-1 do I-9 otrzymacie po spełnieniu następujących warunków:​
    • osiągnięciu wymaganego alpejskiego poziomu doświadczenia,
    • zgromadzeniu odpowiedniej liczby właściwych odznak arborysty,
    • odblokowaniu wcześniejszego obszaru.
    Kolejność odblokowywania i wymagania podano w tabeli:

    T_obszary_północnego_lasu.png
    Ciemniejszym kolorem oznaczono obszary, których początkowo nie można odkrywać, ze względu na aktualne ograniczenie dostępnych poziomów do 20.​
     
  5. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Alpejskie drzewa

    Drzewa te można sadzić tylko na terenie Północnego lasu. Każdorazowo wytwarzacie je w warsztacie stolarskim. Po umieszczeniu (posadzeniu) na polu gry drzewa przechodzą przez kilka etapów wzrostu, z których każdy można zakończyć ich ścięciem (pamiętając jednak, że ścięcie drzewa powoduje utratę niewykorzystanych etapów wzrostu).

    Tabela drzew alpejskich
    T_drzewa_v14.12.2022.png
    Uwaga! W tabeli uwzględniono wszystkie możliwe etapy wzrostu danego drzewa, również te, które drzewo uzyskuje po uaktywnieniu na Ścieżce Mądrości runy zwiększającej liczbę jego etapów wzrostu.


    Podstawowe informacje
    Drzewa można sadzić wyłącznie w wolnych poletkach polany Północnego lasu

    poletko.png

    Po kliknięciu wolnego poletka wyświetlają się posiadane drzewa. Można je posortować wg kilku kategorii:

    posiadane_drzewa.png

    Ważne!
    ·
    Posadzonego drzewa nie można przestawić,
    · Posadzonego drzewa nie można przenieść z pola gry do inwentarza; można je tylko ściąć (czyli nieodwołalnie usunąć), zwalniając miejsce uprawy dla nowego drzewa.


    Etapy wzrostu
    Każdy rodzaj drzewa ma określoną liczbę stadiów wzrostu - maksymalnie 8, w przypadku większości drzew tych etapów jest 4-6. Przejście do kolejnego stadium następuje wraz ze zbiorem drzewa (lub po użyciu nawozu Natychmiastowe drzewo). Każdy z tych etapów ma określony:
    · czas wzrostu drzewa,
    · liczbę owoców otrzymywanych przy zbiorze,
    · rodzaj i liczbę pni otrzymywanych przy ścięciu drzewa,
    · grafikę zmieniającą się wraz ze wzrostem/gotowością do zbioru​

    Po najechaniu kursorem na posadzone drzewo wyświetlą się informacje o nim (dla aktualnej fazy wzrostu)
    .
    drzewko_informacje.png

    1 - pasek z czasem pozostałym do kolejnego zbioru
    2 - liczba dokonanych zbiorów spośród dostępnych dla danego drzewka
    3 - liczba owoców, jakie zostaną otrzymane przy zbiorze
    4 - rodzaj i liczba pni otrzymywanych przy ścięciu drzewa
    5 - nr etapu wzrostu, na jakim znajduje się drzewo (nie dotyczy ostatniego etapu)

    Po osiągnięciu końcowego etapu, dalsze zbiory nie są możliwe, a zatem nie uruchamia się licznik czasu dalszego wzrostu.
    Po najechaniu kursorem na takie drzewko, zobaczycie, że wszystkie możliwe zbiory zostały dokonane (3/3) i z drzewka można uzyskać tylko określoną liczbę pni przy jego ścięciu.

    drzewko_informacje_ostatnia_faza.png


    Nawozy
    W przypadku drzew dostępne są 3 rodzaje nawozów. Można je kupić w Sklepie, otrzymać w nagrodach - np. za wykonywanie zleceń klientów i zdobyć podczas recyklingu przedmiotów alpejskich w tartaku.​
    • Kiełkujące drzewo - skraca pozostały czas wzrostu drzewa o 20%. Można go zastosować do 5 razy w danym etapie wzrostu drzewa i tylko wtedy gdy biegnie licznik czasu. Większość drzew pozwala na 3 krotne zastosowanie tego nawozu na dany etap, lecz liczbę tę można zwiększyć ulepszając drzewo (odkrywając właściwą runę na Ścieżce Mądrości).
    • Natychmiastowe drzewo - zwiększa o 1 etap wzrostu. Po jego zastosowaniu drzewo natychmiastowo przechodzi do kolejnego stadium wzrostu (z tym samym czasem pozostałym do kolejnego zbioru). Otrzymywane też są owoce, które mogłyby zostać zebrane, gdyby skończył się poprzedni licznik czasu.
    • Dostatek owoców - daje dodatkowe owoce podczas następnego zbioru w liczbie równej aktualnemu etapowi wzrostu drzewa tj. w fazie 1 daje +1 szt., w fazie 2 dodatkowe 2 szt., itd. To jedyny nawóz, który może być użyty zarówno w czasie wzrostu, jak też wtedy gdy drzewo jest gotowe do zbioru. Może być zastosowany tylko raz dla danego etapu wzrostu.
    Po kliknięciu w posadzone drzewko wyświetlą się przyciski czynności dostępnych dla stadium, w jakim znajduje się drzewko.

    Przykład 1
    Biegnie licznik czasu (czyli drzewo nie jest ani gotowe do zbioru, ani nie znajduje się w ostatnim etapie wzrostu)
    drzewko_akcje_1.png
    1 - aplikuje nawóz Kiełkujące drzewo
    2 - dodajemy nawóz Dostatek owoców
    3 - używamy nawozu Natychmiastowe drzewo
    4 - ścinamy drzewo

    Przykład 2
    Drzewo jest gotowe do zbioru
    drzewko_akcje_2.png
    1 - zbieramy owoce
    2 - dodajemy nawóz Dostatek owoców
    3 - ścinamy drzewo
    Dolny przycisk (którym dodajemy nawóz Natychmiastowe drzewo) nie jest aktywny, ponieważ nawozu tego nie można używać w stadium gotowości do zbioru.

    Przykład 3
    Drzewo znalazło się w ostatnim etapie wzrostu
    drzewko_akcje_3.png
    Aktywny jest tylko 1 przycisk, służący do wyrębu drzewa.


    Zbiór owoców

    ·
    zbiór drzew jest możliwy, gdy upłynie czas wzrostu drzewa (licznik czasu osiągnie 0)
    · do magazynu trafiają owoce w liczbie wynikającej z aktualnego etapu wzrostu drzewa (i ew. użytego nawozu Dostatek owoców)
    · drzewo przechodzi do kolejnego etapu wzrostu i uruchamia się licznik czasu do kolejnego zbioru, chyba że drzewo przeszło w ostatnie stadium, kiedy możliwe jest tylko jego ścięcie.

    Wyrąb drzew
    ·
    drzewo można ściąć w dowolnym etapie wzrostu
    · rodzaj pni otrzymywanych przy ścięciu zależy od etapu wzrostu
    · wycinka powoduje, że drzewo jest usuwane na stałe, zwalnia się też poletko produkcyjne na polanie
    · jeśli w momencie wyrębu owoce są gotowe do zbioru, to równocześnie zostaną zebrane i dodane do magazynu. Przy ścięciu drzewa w czasie wzrostu (licznik czasu biegnie), nie zostaną dopisane żadne owoce

    Pnie drzew
    ·
    otrzymuje się je ze ścinania drzew
    · istnieją różne rodzaje pni
    · każdy etap wzrostu zapewnia określoną liczbę i rodzaj pni otrzymywanych podczas ścięcia drzewa; im wyższy etap wzrostu tym więcej/lepsze pnie otrzymacie
    · ze ścięcia drzew na początkowym etapie wzrostu można otrzymać drewno na rozpałkę
    · pnie drzew można przerabiać w tartaku w inne przedmioty (np. na różne rodzaje drewna); drewno na rozpałkę może być wykorzystane np. do recyklingu lub do produkcji zielonego paliwa
    Rodzaje i wartość pni:
    upload_2022-12-13_8-37-58.png

    Owoce
    ·
    drzewa zapewniają określoną liczbę owoców przy każdym zbiorze
    · liczba zbieranych owoców zależy od fazy wzrostu, w jakiej znajduje się drzewo, osiągając szczyt wydajności w środkowych etapach wzrostu i spadając w późniejszych etapach
    · gdy drzewo osiągnie swój końcowy etap, nie będzie już dostarczać owoców, ponieważ nie uruchamia się już wtedy licznik czasu wzrostu drzewa

    Kategorie owoców
    Owoce drzew mają określone kategorie determinujące możliwość ich wykorzystania jako ekwiwalentu przy wpłatach do produkcji.
    Kategorie te są następujące:
    · owoce jabłkowate - przykładowo jabłoń, grusza, pigwa, niesplik, brekinia, jarzębina
    · owoce z pestką - przykładowo: wiśnia, śliwka, mirabelka, nektarynka, brzoskwinia, morela
    · szyszki - przykładowo: jodła, sosna, modrzew, świerk
    · orzechy - przykładowo: buk, kasztan, orzech laskowy, dąb

    Nie wszystkie powyższe kategorie/drzewa są obecnie dostępne w grze. W przyszłości będą dodawane nowe kategorie/drzewa.​
     
    Ostatnio edytowane przez moderatora: 14 grudnia 2022
  6. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Alpejskie poziomy doświadczenia i alpejskie punkty doświadczenia (APD)

    Obszar Doliny Szarotek ma własny system rozwoju i odblokowywania kolejnych elementów obszaru w oparciu o posiadany poziom doświadczenia - podobnie jak to ma miejsce na obszarze Farmy czy Bahamaramy.

    Początkowo dostępna liczba alpejskich poziomów doświadczenia zostanie ograniczona do 20. Informacje o nich, w tym o korzyściach, jakie daje dany poziom, znajdziecie w poniższej tabeli.

    T_poziomy_v_11.12.2022.png
    Po osiągnięciu 20 poziomu dalsze APD nie będą dopisywane do ich ogólnego stanu.

    Na kolejne poziomy przechodzi się dzięki alpejskim punktom doświadczenia (APD). Głównym sposobem ich zdobycia jest realizacja alpejskich zleceń klientów. APD można też zdobyć z recyklingu zbędnych alpejskich przedmiotów w tartaku.


    Po przejściu na kolejny poziom pojawi się okno informujące o tym, jakie nowe możliwości otrzymaliśmy.

    Przykładowo:
    Okno_przejście_poziomu.png
    1 - możliwość produkcji modrzewia alpejskiego
    2 - odblokowano dodatkowe pole gry w Północnym Lesie
    3 - zwiększono pojemność magazynu na alpejskie owoce drzew

    Przedmioty dotyczące klasycznej Farmeramy (2 rzędy chmur oraz item Lodowy jeleń) otrzymacie wraz z osiągnięciem danego alpejskiego poziomu doświadczenia - pojawi się dodatkowe okno informujące o tym.

    Lodowy jeleń
    contentupdatenov2022icesculpture.gif
    Co 40 godz. 500 PD/TPD x Poziom Farmy/Wyspy oraz bonus +100% do zbioru z wszystkich drzew klasycznej Farmeramy przez 20 godz.
    Może być ustawiony na obszarze klasycznej Farmeramy.

    Rząd chmur "Alpejska łąka"
    pnącze_alpejska łąka.png
    Zapełniamy go dowolnymi itemami o wymiarach 1x1.
    Co 40 godz. będzie dawać 1.000% więcej PD/TPD ze zbioru przedmiotów ozdobnych przez 6 godz.

    Rząd chmur "Alpejska ścieżka"
    pnącze_alpejska ścieżka.png
    Wymaga dowolnych itemów o wymiarach 1x1.
    Co 40 godz. otrzymamy 1.000% więcej PD/TPD z wszystkich zbiorów i z hodowli w Oazie przez 6 godz.
     
    Ostatnio edytowane przez moderatora: 11 grudnia 2022
  7. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Kącik zleceń

    Dolina Szarotek posiada odrębny Kącik Zleceń, który będzie wymagać wyłącznie towarów z tego obszaru.
    Oprócz recyklingu przedmiotów alpejskich w Tartaku, realizacja zleceń to podstawowe źródło zdobywania Alpejskich Punktów Doświadczenia, a co za tym idzie, osiągania nowych poziomów.

    Do Kącika Zleceń przejdziemy przez ikonę po lewej stronie

    zlecenia 1.png

    lub budynek na mapie

    zlecenia 2.png

    Na początku dostępny na stałe jest jeden klient Teodor Gołębiewski, ale wraz ze wzrostem poziomów uzyskiwany jest dostęp do dwóch pozostałych, w tym jednego weekendowego. W przyszłości planowane jest zwiększenie liczby klientów.

    T_klienci.png

    Klient może mieć 2-4 zlecenia w jednym czasie i są one generowane jednocześnie. Podczas ich tworzenia będą brane pod uwagę zasoby Gracza, nie oznacza to jednak, że wymagane będą tylko przedmioty przez niego posiadane. W założeniu pierwsze zlecenie będzie najprostsze, a następne stanowić wyzwanie, aż do najtrudniejszego 4.
    Liczba zleceń będzie zależna od poziomu i funkcji, jakie odblokował Gracz. Niektóre z nich mogą być dostępne tylko czasowo (np. podczas wydarzeń) i nie będą widoczne stale. Czasowo widoczny będzie również klient Krystyna Zwierzówna, która będzie składać oferty tylko w soboty i niedziele.

    zlecenia 3.png

    Każde zlecenie będzie dawać Alpejskie PD, może też oferować inne przydatne towary. Mamy dwie kategorie nagród: za każde zlecenie oraz za wszystkie zlecenia klienta danego dnia (nagroda ukończenia). Możliwe nagrody przedstawia tabela:

    T_klienci_zlecenia.png

    Każdy klient ma własny czas automatycznego odświeżania zleceń. Kolejny licznik startuje przy pierwszym wyświetleniu Alpejskich zleceń po wygaśnięciu ofert. Oznacza to, że jeśli czas mija o 14:00, a Gracz wejdzie do Kącika zleceń o 20:00 to właśnie wieczorem rozpocznie się nowe odliczanie, nawet jeśli Użytkownik był zalogowany do gry przez cały czas.
    Jest możliwość ręcznego odświeżenia zleceń danego dnia (nawet jeśli zostały już wykonane w całości lub częściowo) i zastąpić je nowymi. W tym celu możemy użyć słodkiej zamianki.
    Pierwsze odświeżenie danego dnia będzie kosztować jedną słodką zamiankę. Każde kolejne o 1 więcej. Koszt będzie wzrastać w trakcie doby, a licznik dotyczy jednego klienta i zresetuje się o północy.

    zlecenia 4.png

    Można zakończyć zlecenie za floreny, cena tego działania zależna jest od wymagań i może wzrastać wraz z kolejnymi użyciami. Mogą pojawić się klienci z zablokowaną opcją płatności florenami.

    zlecenia 5.png

    Jeśli odbiór nagrody przekracza limit miejsca dostępnego w inwentarzu, wyświetlone zostanie ostrzeżenie z prośbą o decyzję czy odebrać nagrodę.​
     
  8. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Magazyn

    Inaczej niż w przypadku inwentarza w pozostałych 3 obszarach Farmeramy, magazynowanie wszystkich przedmiotów pochodzących lub wytworzonych w obszarze Doliny Szarotek jest ograniczone do określonego limitu wyznaczonego dla ich kategorii. Pojemność tę można jednak zwiększać - dotyczy wszystkich kategorii.

    Każdy z przedmiotów pochodzący/wytworzony w Dolinie Szarotek zostanie przypisany do jednej z kilku kategorii i będzie zmniejszał dostępny dla niej limit magazynowania. Po wejściu do magazynu i wybraniu kategorii możecie sprawdzić jak wygląda wykorzystanie limitu dla niej. Pokazuje to pasek zapełnienia maksymalnej pojemności.

    magazyn.png

    Obecne kategorie magazynowania:
    • alpejskie owoce drzew,
    • alpejskie drzewa,
    • odznaki mądrości,
    • inne - trafiają tu przedmioty wypadające podczas zbiorów oraz drewno na rozpałkę,
    • materiały do tworzenia - zalicza się tutaj drewno, humus i zestawy narzędzi,
    • pnie,
    • zielone paliwo,
    • artykuły zużywalne - obejmuje wszystkie nawozy, wzmacniacze i przyspieszacze.
    Po osiągnięciu limitu wyznaczonego dla danej kategorii nie można już zbierać żadnych przedmiotów tego typu. Wyjątkiem są przedmioty nabyte drogą realnych płatności - zostaną dopisane do posiadanego stanu, bez względu na to czy limit magazynowania jest wyczerpany.

    Gdy dany magazyn jest całkowicie zapełniony, należy podnieść limit magazynowania (o ile jest to dostępne) lub zwolnić nieco przestrzeni np. wykorzystując część przedmiotów do różnych produkcji, poddać je recyklingowi w tartaku, lub w ostateczności usunąć z magazynu klikając czerwony przycisk z symbolem kosza,

    magazyn - usunięcie przedmiotu.png

    a następnie ustalając ile przedmiotów ma zostać usunięte:

    magazyn - usunięcie przedmiotu 2.png

    Uwaga! Usunięte przedmioty znikają nieodwołalnie i nie otrzymujecie w zamian żadnego ekwiwalentu (liczba znajdująca się przy przedmiocie określa tylko wartość 1 szt. przedmiotu).

    Każdy limit zapasów oparty na kategorii może być wielokrotnie podnoszony.
    Zwiększenie pojemności magazynowania wymaga spełnienia określonych warunków, w tym odpowiedniego poziomu doświadczenia, wpłaty odpowiednich odznak mądrości i wymaga odblokowania poprzedniego ulepszenia, chyba że jest to pierwsze ulepszenie z tej grupy.

    W poniższej tabeli znajdziecie informacje na jakich warunkach i do jakiej pojemności możecie podnieść limity magazynowania poszczególnych kategorii przedmiotów.

    T_limity_magazynowania_V2.png

    Po osiągnięciu wymaganego alpejskiego poziomu doświadczenia, aktywny stanie się przycisk "Zwiększ maksymalną pojemność". Po jego kliknięciu wyświetli się okno wymagań. Jeśli są spełnione, limit magazynowania danej kategorii zostanie natychmiastowo zwiększony.

    zwiększ_pojemność_magazynu_2.png
     
    Ostatnio edytowane przez moderatora: 11 czerwca 2023
  9. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Warsztat stolarski - wytwarzanie drzew

    Większość drzew alpejskich (i innych przyszłych alpejskich przedmiotów produkcyjnych) będzie musiała być każdorazowo wytworzona. Drzewa produkujemy w warsztacie stolarskim.

    Po otwarciu budynku stolarstwa i wybraniu drzewa, które chcecie wytworzyć, wyświetlą się informacje o czasie produkcji i wymaganiach:

    produkcja drzew 1.png

    Produkcja danego drzewa jest możliwa o ile:
    1 - osiągnięto wymagany alpejski poziom doświadczenia, jeśli nie - na grafice drzewa znajduje się kłódka,
    2 - odblokowano możliwość produkcji danego drzewa na Ścieżce Mądrości, w przeciwnym wypadku przy grafice drzewa znajduje się mała ikonka:

    produkcja drzew 2.png

    Granatowy kolor ikonki oznacza, że spełnione są warunki odblokowania drzewa na Ścieżce (odkryto dostęp do runy oraz posiadacie wymagane odznaki do odblokowania drzewa). Kliknięcie ikonki przekieruje was do właściwej runy na Ścieżce Mądrości.

    3 -posiadacie właściwą liczbę wymaganych składników do produkcji, jeśli nie - przycisk z "+" przekieruje was do właściwego okna produkcyjnego w tartaku,.

    Gdy powyższe warunki są spełnione i przynajmniej 1 slot produkcyjny jest wolny, można wyprodukować drzewo. Po kliknięciu przycisku "Produkuj" rozpoczyna się wytwarzanie drzewa:

    produkcja drzew 3.png

    W warsztacie stolarskim można równolegle produkować do 3 drzew (max 3 dostępne sloty).
    · pierwszy slot jest udostępniony bez dodatkowych warunków,
    · drugi wymaga 10 x Klucz główny i pozostaje aktywny przez 3 dni,
    · odblokowanie trzeciego wymaga zatrudnienia pomocnika (szersze informacje w części dotyczącej Pomocników).

    Produkcja w slotach czasowych (wykupionych dzięki kluczom głównym lub pomocnikowi) jest możliwa dopóki dany slot jest aktywny. Wygaśnięcie slotu w czasie trwania produkcji nie powoduje jej anulowania.

    Produkcję drzewa można przyspieszyć korzystając ze wzmacniacza szybkości. Zmniejsza on pozostały czas oczekiwania o 20% i można go używać wielokrotnie, aż do zakończenia produkcji.

    Gdy produkcja drzewa jest zakończona, można je odebrać - pod warunkiem, że posiadacie wolne miejsce w magazynie.
    Jeśli nie, przycisk odbioru zostanie wyszarzony, a przy drzewku pojawi się mała ikonka informacyjna. Po jej wyświetlą się informacje o stopniu wykorzystania limitu magazynowania.

    produkcja drzew 4.png

    Aby odbiór drzewa był możliwy należy zwolnić przestrzeń magazynowania - sadząc znajdujące się już w magazynie drzewka, poddając je recyklingowi lub usuwając je na stałe z magazynu (zutylizować).

    Odmiany drzew
    Każdy rodzaj drzew alpejskich ma kilka odmian. Przykładowo w przypadku moreli są to:
    · drzewko moreli alpejskiej - dostęp do niego otrzymacie na wstępie bez dodatkowych warunków,
    · drzewko moreli mandżurskiej,
    · drzewko moreli pospolitej.

    Ich pełna lista rozwija się po kliknięciu zakładki z nazwą drzewa bezpośrednio pod jego grafiką w warsztacie stolarskim:

    produkcja drzew 5.png

    Wybierając daną odmianę z listy uaktywniacie ją i w oknie wyświetlają się informacje o danym drzewku, w tym wymogi do jego produkcji.

    Przykładowo po wybraniu moreli mandżurskiej:

    produkcja drzew 6.png

    Wytwarzanie kolejnych odmian danego drzewa przebiega wg wyżej opisanych zasad.

    Informacje dotyczące wytwarzania poszczególnych drzew znajdziecie w tabeli:

    wytwarzanie drzew.png

    Drzewa podstawowe, to te które są odblokowywane jako pierwsze na Ścieżce Mądrości danej grupy drzew, dając tym samym dostęp do run dla drzew zaawansowanych. Drzewa zaawansowane są podobne do podstawowych, ale mają inną oprawę graficzną i inne cechy użytkowe.
     
    Ostatnio edytowane przez moderatora: 13 grudnia 2022
  10. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Ścieżka Mądrości

    Na Ścieżce Mądrości oprócz podstawowych receptur umożliwiających produkcję drzewa danego rodzaju, odblokowujemy również runy, dzięki którym nasze drzewa stają się bardziej wydajne.

    Zasady działania Ścieżki bardzo przypominają te, które znacie z Drzewa Mądrości.

    ścieżka 1.png

    Każdy rodzaj drzewa posiada własną, odrębną ścieżkę. Runy odblokowuje się kolejno, zaczynając od podstawowej odmiany drzewa z danego rodzaju. Każda odmiana drzewa ma własną ścieżkę - co oznaczone jest różnymi kolorami. W przypadku moreli:
    · czerwonym kolorem oznaczone są runy dotyczące drzewka moreli alpejskiej,
    · pomarańczowym - runy drzewka moreli pospolitej,
    · żółtym - runy drzewka moreli mandżurskiej.

    Pierwsza runa na danej odnodze ścieżki odblokowuje drzewko, kolejne - ulepszają dane drzewko.

    W przypadku drzew ulepszeniami tymi mogą być:​
    • zwiększenie limitu użycia nawozu Kiełkujące drzewo na etap wzrostu,
    • zwiększenie równowartości owocu,
    • skrócenie czasu wzrostu,
    • zwiększenie liczby etapów wzrostu,
    • skrócenie czasu produkcji drzewa w warsztacie stolarskim.
    Ważne!
    Pamiętajcie, że każdy z odkrytych efektów dotyczy konkretnej odmiany drzewa alpejskiego i nie ma wpływu na pozostałe. W przyszłości mogą być dodawane kolejne runy ulepszające drzewa.

    Wygląd run dotyczących odblokowania możliwości produkcji drzew i dotyczących ich ulepszania nieco się różni:

    ścieżka 2.png

    · jeśli runa ma wypełniony środek, znaczy to, że jest odblokowana i jej efekt jest aktywny,
    · runa z kłódką oznacza, że nie spełniono jeszcze warunków odblokowania danej runy (niewystarczający poziom i/lub nieodblokowane poprzedzające runy na ścieżce),
    · runa bez kłódki, ale bez wypełnienia w środku oznacza, że możliwe jest jej odblokowanie, po kliknięciu wyświetli się okno z wymogami:

    ścieżka 3.png

    Gdy będziecie posiadać wymaganą liczbę odznak danego rodzaju, odblokowanie będzie możliwe.

    Zestawienie wszystkich run z warunkami ich uaktywnienia znajdziecie w tabeli.
    T_runy.png
     
  11. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Odznaki mądrości

    Do odblokowywania poszczególnych run na drzewie mądrości wykorzystywane są odznaki mądrości. W przypadku Północnego lasu są to Odznaki arborysty.
    Odznaki te wykorzystywane są również do:
    · odblokowywania kolejnych obszarów pola gry,
    · zwiększania maksymalnej pojemności magazynu.

    Odznaki mądrości produkowane są w zakładce "Produkuj odznaki".​

    ścieżka 4.png

    Istnieją 4 rodzaje odznak arborysty. Możliwość ich wyprodukowania jest uzależniona od spełnienia określonych warunków:
    · uzyskania wymaganego alpejskiego poziomu doświadczenia, w przeciwnym wypadku odznaka zablokowana jest kłódką,
    · posiadania odpowiedniej liczby wymaganych składników do produkcji,
    · posiadania wolnego miejsca w magazynie umożliwiającego odbiór odznaki.

    Jak widać na grafice wyżej, opcja Produkuj jest wyszarzona. Wprawdzie spełniony jest wymóg dotyczący posiadanych odznak mądrości, ale musimy też dostarczyć towar w postaci owoców drzew alpejskich wymaganej kategorii i wartości. Robimy to klikając w przycisk ze znakiem "+".

    ścieżka 5.png
    ścieżka 6.png

    Jeśli nie będziecie posiadali wolnego miejsca w magazynie, odznaka będzie wyszarzona, a w oknie produkcji odznaki pojawi się przycisk, którym przejdziecie do magazynu w celu zwolnienia w nim miejsca.

    ścieżka 4_1.png

    Po spełnieniu wymogów (odznaki mądrości, ekwiwalent w owocach, miejsce w magazynie) i kliknięciu przycisku “Produkuj” odznaka trafia do magazynu.

    T_produkcja odznak mądrości.png
     
  12. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Tartak

    Tartak jest budynkiem produkcyjnym w którym:
    · przetwarzacie produkty klasycznej Farmeramy (przedmioty klasyczne) w przedmioty alpejskie,
    · przetwarzacie jedne alpejskie przedmioty w inne.

    Po kliknięciu w budynek tartaku wyświetlą się możliwe kategorie produkcji:

    tartak 1.png

    T_opcje produkcji w tartku.png

    Po wybraniu jednej z nich otwiera się okno tartaku, w którym korzystając z przycisków przewijania możecie przechodzić między poszczególnymi kategoriami:

    tartak 2.png

    tartak 4.png

    1 - suwak, którym wybieracie poziom produkcji - im wyższy, tym większy wymagany wkład i spodziewany uzysk w wyniku przetwarzania,
    2 - poziom produkcji,
    3 - czas produkcji dla wybranego poziomu,
    4 - możliwy zysk z przetwarzania.

    Na finalny efekt produkcji w tartaku wpływ ma czynnik losowy - obrazują to okręgi. W powyższym przykładzie gwarantowane jest otrzymanie 34 szt. zielonego paliwa (szansa 100%) i macie średnią szansę na uzyskanie dodatkowo 16 szt. zielonego paliwa, czyli łącznie 50 szt.

    W przypadku przetwarzania przedmiotów klasycznych (czyli pochodzących z klasycznej Farmeramy - obszary Farmy, Bahamaramy i Świata pełni księżyca) można korzystać tylko z aktualnie udostępnionej grupy przedmiotów. Zmiana dostępności klasycznych przedmiotów następuje cyklicznie w okresach tygodniowych, w dniu zależnym od kategorii:
    · zielone paliwo - każdy poniedziałek o godz. 00:01,
    · humus - każda sobota o godz. 00:01,
    · zestawy narzędzi - każda niedziela o godz. 00:01.
    -
    W oknie opcji produkcji wyświetla się pozostały czas dostępności danej grupy.

    tartak 3.png

    Zielone paliwo można produkować z klasycznych drzew, zagród i warsztacików (i ich ulepszeń). Na powyższej grafice widać, że obecnie można wybrać do przetwarzania tylko warsztaciki, pozostały czas ich dostępności to niespełna 9 godzin. Po upływie tego czasu dostęp do przetwarzania warsztacików zostanie zablokowany, a uaktywni się możliwość przetwarzania klasycznych drzew - znów przez ograniczony czas. Następnie uruchomiona zostanie opcja przetwarzania klasycznych zagród, a po niej znów powrót do warsztacików.

    Sloty produkcyjne
    Produkcja w tartaku przebiega w wolnych slotach produkcyjnych - maksymalnie do 3 dla każdej kategorii czyli drewno, zielone paliwo, humus, zestaw narzędzi, recykling. Produkcja przebiega równolegle, tak więc w tartaku możecie jednocześnie prowadzić do 15 produkcji.

    Zasady są takie same, jak w przypadku produkcji w warsztacie stolarskim:
    · pierwszy slot jest udostępniony bez dodatkowych warunków,
    · drugi wymaga 10 x Klucz główny i pozostaje aktywny przez 3 dni (klucz uaktywnia slot tylko dla danej kategorii),
    · odblokowanie trzeciego wymaga zatrudnienia pomocnika (pomocnik odblokowuje dodatkowy slot dla wszystkich kategorii, szersze informacje w części dotyczącej Pomocników).

    Produkcja w slotach czasowych (wykupionych dzięki kluczom głównym lub pomocnikowi) jest możliwa dopóki dany slot jest aktywny. Wygaśnięcie slotu w czasie trwania produkcji nie powoduje jej anulowania.

    Produkcję w slotach można przyspieszyć korzystając ze wzmacniacza szybkości. Zmniejsza on pozostały czas oczekiwania o 20% i można go używać wielokrotnie, aż do zakończenia produkcji.

    Gdy produkcja jest zakończona, można ją odebrać - pod warunkiem, że posiadacie wolne miejsce w magazynie.
    Jeśli nie, przycisk odbioru zostanie wyszarzony, a przy produkcie pojawi się mała ikonka informacyjna. Po jej kliknięciu wyświetlą się informacje o stopniu wykorzystania limitu magazynowania.

    tartak 5.png

    Koszty i uzysk dla poszczególnych kategorii produkcji w tartaku

    tartak produkcja.png

    Wartość poszczególnych produktów tartaku

    wartość.png
     
    Ostatnio edytowane przez moderatora: 16 grudnia 2022
  13. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Sklep

    Alpejski świat ma swój własny sklep, przejdziecie do niego przez ikonkę koszyka w pasku po lewej stronie okna gry:

    sklep 1.png

    Sklep podzielony został na dwie kategorie: towary i usługi.

    sklep2.png

    W sklepie można kupić nawozy, materiały eksploatacyjne, pomocników. Będą się w nim pojawiać też oferty czasowe.

    sklep.png
     
    Ostatnio edytowane przez moderatora: 6 grudnia 2022
  14. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Pomocnicy

    W Dolinie Szarotek znajdziemy dwa rodzaje pomocników: Jonasza i Leśniczego. Pierwszy odblokowuje sloty produkcji w Tartaku i Warsztacie stolarskim, drugi pomaga przy alpejskich drzewach.
    Na stałe dostępne będą 3 metody zakupu każdego z nich:​
    • na 48 godzin (Jonasz za 5 FL, Leśniczy za 12 FL),
    • na 30 dni jednorazowo (Jonasz za 7,99 zł, Leśniczy za 13,99 zł),
    • w abonamencie, który będzie pobierał płatność co 30 dni (Jonasz za 5,99 zł, Leśniczy za 9,99 zł).
    Dwie ostatnie opcje będą odblokowywać dodatkowe bonusy, o których napiszemy poniżej.

    pomocnicy.png


    Jonasz
    Jonasz pomoże nam przy produkcji w warsztacie stolarskim i tartaku.
    W obu tych miejscach odblokuje dodatkowy slot (na grafice poniżej oznaczony przyciskiem "Kup").

    pomocnicy 2.png

    Dodatkowo, jeśli został wynajęty zakupem przez bank (czyli pakiet 30-dniowy lub abonament), otrzymasz 5% szans na podwojenie towarów z produkcji w Tartaku (z wyjątkiem recyklingu). Bonus nie działa na produkcję rozpoczętą w czasie trwania działania pomocnika, ale zakończoną po jego wygaśnięciu.

    Leśniczy
    Leśniczy przyśpieszy obsługę alpejskich drzew: zbierze, posadzi, doda nawozy i zetnie wszystkie drzewa umieszczone na polanie lub wybraną przez nas kategorię.

    Pierwsza z czterech funkcji pozwala na zebranie wszystkich owoców z dojrzałych drzew.

    pomocnicy 3.png

    Aby posadzić drzewo wystarczy kliknąć w drugą opcję. “Sadzący drzewa”, następnie ikonę sadzonki, wybrać rodzaj drzew i liczbę.

    pomocnicy 4.png

    Następnie możemy użyć nawozów, w czym pomoże Ekspert od spraw nawozu.

    pomocnicy 5.png

    Wystarczy wybrać rodzaj nawozu oraz jedną z opcji: wykorzystanie ich na wszystkich drzewach lub tylko wybranym gatunku.

    pomocnicy 6.png

    Po wybraniu drzewa pojawi się koszt, teraz pozostało tylko zatwierdzić działanie.

    pomocnicy 7.png

    Używając nawozu Natychmiastowe drzewo mamy aż trzy opcje: przyśpieszanie kolejnego etapu wszystkich drzew, przyśpieszanie etapu wzrostu wybranego przez nas gatunku lub kończenie wzrostu wszystkich drzew (wtedy liczba użytego nawozu jest mnożona przez liczbę możliwych do użycia nawozów dla danego drzewa).


    Ostatnia opcja to “Drwal”. Możemy wybrać czy ściąć wszystkie drzewa, które znajdują się na polanie, wybraną kategorię czy wszystkie, które zakończyły ostatni etap wzrostu.

    pomocnicy 8.png

    Jeśli pomocnik jest aktywny i został zakupiony w formie pakietu na 30 dni lub abonamentu, możemy odebrać od niego codzienną nagrodę.

    pomocnicy 9.png

    Otrzymać można jedną z wymienionych nagród:

    T_nagrody od pomocnika.png
     
    Ostatnio edytowane przez moderatora: 6 grudnia 2022
  15. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Przedmioty specjalne

    przedmioty ze zbiorów.png
    W magazynie ewidencjonowane w kategorii "Inne".
    Wartość:
    upload_2022-12-13_8-45-29.png

    T_przyspieszacze_wzmacniacze.png
    W magazynie ewidencjonowane w kategorii "Artykuły zużywalne" wraz z nawozami. Przedmioty te nie mają określonej wartości.​
     
    Ostatnio edytowane przez moderatora: 13 grudnia 2022
  16. FAQ

    FAQ Forum Moderator Team Farmerama PL

    Co nowego w poradniku?
    • 06.12.2022, godz. 19:30 - zmieniono pojemność magazynu dla kategorii materiały i pnie.
    • 06.12.2022, godz. 22:05 - poprawiono cenę wynajęcia Jonasza na 48 godzin.
    • 11.12.2022, godz. 14:05 - zaktualizowano wartość owoców alpejskich w magazynie oraz wymagane APD do przejścia na kolejny alpejski poziom doświadczenia (począwszy od wymogów przy przechodzeniu z poziomu 5 na 6).
    • 20.12.2022, godz. 17:16 - zmiana wymagań dla pierwszego zwiększenia pojemności magazynu Zielonego paliwa oraz Artykułów zużywalnych - zamiast 1 x odznaka arborysty II stopnia jest 2 x odznaka arborysty I stopnia. Aktualizacja w grze nastąpi 21.12.2022.
     
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.