Kuchenne tajemnice

Discussion in 'Kluby użytkowników' started by Zła_Kobieta, Dec 10, 2016.

Dear forum reader,

if you’d like to actively participate on the forum by joining discussions or starting your own threads or topics, please log into the game first. If you do not have a game account, you will need to register for one. We look forward to your next visit! CLICK HERE
  1. MOD_Zgredek*

    MOD_Zgredek* Chodząca legenda forum

    Mleko chcesz kolorować? To ten no... użyj kakao :)
    Ach, w płynie? To weź je rozprowadź we wodzie albo w mleku :p

    Sok z buraków też bardzo mocno barwi. Tylko nie wiem, czy się nadaje do mleka :(
     
    TrissMerigold., kropka4x4 and zzizzie like this.
  2. MOD_Erator

    MOD_Erator Weteran forum

    Dzięki Panie Kolego Moderatorze -.- Nadaje się ... burak... tylko jeszcze nie znalazłem nikogo, komu by smakowało :p

    Pytałem tutejsze kucharki, zaprawione zapewne w smacznych bojach kuchennych...
     
    zzizzie likes this.
  3. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Pan Kolega Moderator mądrze prawi, burak potrafi zabarwić wszystko ;)
    A smak buraka można zatuszować dodatkami aromatycznymi ;)
    Tak według dobrej starej zasady, że błędy kucharza kryje majonez... i tak dalej, to już nie całkiem w temacie.

    Podobno barwniki spożywcze, i to nawet te w płynie, są w lepszych (i większych) marketach - osobiście nigdy na to nie trafiłam, ale też i chyba nie szukałam.
    Za to teraz zajrzałam sobie na pewien znany serwis aukcyjny (nomina sunt odiosa*, czyli nie będziesz miał innych bogów przede mną, czyli nie napiszę, jaki to ten serwis), i jak się wpisze w wyszukiwarce "barwnik spożywczy w płynie", to wyskakuje sporo kolorków. Kupiłam kiedyś jakieś barwniki tej samej firmy i okazały się dobre oraz przerażająco wydajne. Jedna kropla skutecznie zabarwia Morze - dajmy na to - Jońskie. Horror po prostu, więc trzeba uważać.

    * łac. imion nie należy wymieniać
     
  4. MOD_Zgredek*

    MOD_Zgredek* Chodząca legenda forum

    Co chcesz od buraka? W połączeniu z marchewką jest genialny. Nie dalej jak dziś rano przyswoiłem sobie szklaneczkę takiego świeżo zrobionego soku.
    Swoją drogą marchewka z barwieniem też daje radę - po wyschnięciu wychodzi z niej piękny żółty kolorek :)
     
  5. krasnoludek10

    krasnoludek10 Chodząca legenda forum

    Nie wiem jak sok, ale marchewka z groszkiem jest jeszcze bardziej genialna:);)
     
  6. WhateverHappenes

    WhateverHappenes Cesarz forum

    barwniki wilton , dostępne w sklepach internetowych :)

    moja koleżanka taką zupką naciera schab w kawałku do pieczenia, później obkłada pieczarkami i zalewa śmietaną, podobno dobre ;), ja używam tej zupki do podrasowania sosu :p
     
    KaBeUK and tosia like this.
  7. KaBeUK

    KaBeUK Analityk forum

    Potwierdzam - Wilton najlepszy i bardzo intensywny :)
     
  8. grakula16

    grakula16 Chodząca legenda forum

    Zadam gupie pytanie: do czego stosujecie te barwniki, oprócz lukru oczywiście?
     
  9. WhateverHappenes

    WhateverHappenes Cesarz forum

    możesz np. barwić biszkpty ( tęczowe torty, torty z efektami specjalnymi czyli tort pancernik, różnego rodzaju qpy albo zwłoki a fuuuu), kremy i co tam chcesz;)
     
  10. TrissMerigold.

    TrissMerigold. Fanatyk forum

    Cześć :)

    Powiedzcie mi, czy jest już za późno na zrobienie takich "prawdziwych" pierników na święta, czy da się jeszcze coś ogarnąć?
    A jak się da, to macie może jakiś przepis, z którym jeszcze zdążę?
     
    dantic3 likes this.
  11. KaBeUK

    KaBeUK Analityk forum

    Poszukaj na twarzoksiążce fanpage'u Przepisy Joli. Podawała ostatnio przepis na pierniczki, które nie wymagają leżakowania a jednocześnie są prawdziwe ;)
     
    dantic3 and TrissMerigold. like this.
  12. TrissMerigold.

    TrissMerigold. Fanatyk forum

    Znalazłam, wygląda fajnie :D zapisałam, dziękuję ;)
     
    dantic3 and KaBeUK like this.
  13. MOD_Erator

    MOD_Erator Weteran forum

    Dziękuję :)
     
    dantic3 likes this.
  14. ~Surreal~

    ~Surreal~ Wyjątkowy talent

    Witajcie. U mnie niedługo po piekarniach się będzie piernik pojawiał. Na Śląsku w końcu moczka i makówki królują. Oj już się cieszę bo to chyba jedne z najsmaczniejszych potraw ;)
     
    dantic3 and Zła_Kobieta like this.
  15. zagma

    zagma Chodząca legenda forum

    Przy okazji wizyty sw. Mikolaja w szkole, klasa corki zrobila ciasteczka Choco crossies (nazwa wlasna). Nigdy nie jadalam tych ze sklepu, ale te okazaly sie pyszne.
    Ponizej przepis dla chcacych sprobowac.

    Skladniki:
    400 g mlecznej lub bialej lub gorzkiej czekolady
    150 g platkow kukurydzianych naturalnych
    150 g posiekanych migdalow lub innych orzechow

    Wykonanie:
    Czekolade rozpuscic w kapieli wodnej. Platki zgniesc w reku i wymieszac w misce z orzechami. Suche skladniki wymieszac z rozpuszczona czekolada. Dwoma lyzeczkami formowac ciasteczka i odkladac na papier do pieczenia do zastygniecia.
    Smacznego ;)
     
  16. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Makówki. Uwielbiam. Ale, że ja na Śląsku "Krzok" jestem, to nie potrafię ich robić, ponieważ u mnie zawsze łazanki z makiem były.
    Jeśli mogę, to bardzo poproszę o przepis na makówki :)
     
  17. grakula16

    grakula16 Chodząca legenda forum

    nigdy nie robiłam makówek i chyba nie miałam szczęścia trafić na takie dobrze zrobione, bo mi to średnio smakowało,
    zawsze robię obowiązkowo kutię:inlove:
     
    dantic3 likes this.
  18. ~Surreal~

    ~Surreal~ Wyjątkowy talent

    Makówki spotkałam różne wersje, ale najlepiej mi smakuje ta co robiła moja mama.

    -bułki - pszenne, z piekarni (nie takie odgrzewane z marketu) - spotkałam się z makówkami robionymi na sucharach - fuuuj
    -mak
    -cukier (niektórzy dają miód, ale to już nie to samo)
    -mleko (moja mama robiła też na wodzie - dłużej wytrzymują niż te na mleku)
    -rodzynki, orzechy włoskie, migdały (żadnych bakalii typu skórka pomarańczy - tylko to co najprotsze)

    Bułki muszą być czerstwe, więc kupujemy dzień wcześniej i kroimy na kromki 1-1,5cm. Mak mielimy i rozkładamy na papier by przeschnął (mak musi być świeżo zmielony). Gotujemy mleko (lub mleko z wodą), dodajemy cukier (do smaku - tradycyjnie powinno być słodko. Masa musi się zagotować (niektórzy tylko parzą mak, ale wtedy krótko wytrzymuje). Gęstość to takie bardzo płynne. Teraz w naczyniu kolejno przekładamy: bułka, masa makowa, bakalie, bułka, masa makowa, bakalie itd. Masa makowa musi być wrząca jak polewamy nią bułki i musi być ostatnia. Odstawiamy je, nakrywamy papierem. Jeśli widzimy, że masa jest sucha - podlewamy przegotowaną wodą z cukrem.

    No i najważniejsze: nie jemy od razu.
     
    Zła_Kobieta and grakula16 like this.
  19. MOD_Zgredek*

    MOD_Zgredek* Chodząca legenda forum

    Kluski z makiem? Hm... To ja chyba wolę makówki - jakoś nie przepadam za makaronem. Toleruję go tylko w rosole i zupie grzybowej :)
    Całe szczęście mam znajomych ze Śląska, z którymi zawsze się widuję tuż po Świętach :p

    Na temat tradycji śląskich potraw wigilijnych - makówek, moczki i prawie zapomnianej już dziś seimieniotki - można poczytać na stronach Ministerstwa Rolnictwa:
    http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zyw...ow-tradycyjnych/woj.-slaskie/Makowki-makielki
    http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zyw...duktow-tradycyjnych/woj.-slaskie/Moczka-bryja
    http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zyw...-slaskie/Siemieniatka-siemieniotka-konopiotka
     
  20. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Dziękuje pięknie :D