Kuchenne tajemnice

Discussion in 'Kluby użytkowników' started by Zła_Kobieta, Dec 10, 2016.

Dear forum reader,

if you’d like to actively participate on the forum by joining discussions or starting your own threads or topics, please log into the game first. If you do not have a game account, you will need to register for one. We look forward to your next visit! CLICK HERE
  1. ~Surreal~

    ~Surreal~ Wyjątkowy talent

    No i rolada wykonana - teraz to można piec jak się cukier w biszkopcie nie karmelizuje (w starym piekarniku tak się stało). Rolada z mniejszą ilością cukru, lekko osłodzoną bitą śmietaną i borówkami jest super.
     
    toDzasta, zzizzie and Zła_Kobieta like this.
  2. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Od czego się ten cukier karmelizował w biszkopcie...?
    Z ciekawości pytam :)
    Za wysoka temperatura, czy za niska...?
     
  3. ~Surreal~

    ~Surreal~ Wyjątkowy talent

    Biszkopt miał się piec 12 min w 200 stopniach, mój piekarnik 250 stopni, termooobieg i godzinę musiał siedzieć. Nagle za każdym użyciem grzałki coraz słabsze... zrobił się sztywny z wierzchu, a pod spodem warstwa karmelu. Następnego dnia rolada była taka sobie, ale po 2 dniach zrobiła się jak powinna czyli biszkopt przestał być sztywny xD
     
  4. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    O rany xDxDxD
     
  5. ~Surreal~

    ~Surreal~ Wyjątkowy talent

    No to był znak, że trzeba nowy piekarnik (gotowe zapiekanki z wierzchu spalone, w środku zmrożone). Najlepsze, że to tak nagle przestał "mieć moc".
     
    grakula16 and zzizzie like this.
  6. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Sugerujesz, że jakieś złe siły mu odebrały moc...? Tego, chciałam powiedzieć: Moc...?
    Wyraźnie ktoś z ciemnej strony 8)xD
    To naprawdę zabrzmiało jak z Gwiezdnych Wojen xD
     
    grakula16 likes this.
  7. ~Surreal~

    ~Surreal~ Wyjątkowy talent

    Hahaha no innego wytłumaczenia nie ma ;) Ale to była okazja do zakupu porządnej kuchenki. Jeszcze jakieś porządne naczynia żaroodporne nowe i będzie można pokombinować z zapiekankami.
     
    grakula16 and zzizzie like this.
  8. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Gratuluję zakupu i wielu pysznych wypieków życzę :)
    Przede mną też wymiana kuchenki.
    Piekarnik jako tako jeszcze piecze, ale palniki są wielką loterią, a to już zaczyna być niebezpieczne.
    Hmm,,, podejrzane. Mojemu piekarnikowi moc się zwiększa.
    Przy pieczeniu muszę niższą temperaturę zawsze ustawiać, albo skracać czas pieczenia.
     
    toDzasta and grakula16 like this.
  9. gocha0201

    gocha0201 Nadzorca forum

    O mój piekarnik też tak umiał. Wszystko piekłam najwyżej w stu stopniach ;) Gdy dałam więcej wyciągałam węgielki.
    No to był znak, że trzeba nowy piekarnik (gotowe zapiekanki z wierzchu spalone, w środku zmrożone). Najlepsze, że to tak nagle przestał "mieć moc".
    To znak, że z dolną grzałką jest źle.
     
    toDzasta likes this.
  10. MOD_Kirito

    MOD_Kirito Guest

    Witajcie,

    Może mi pomożecie. Mimo iż w internecie jest masa przepisów, chciałem Was zapytać czy macie może jakiś własny sprawdzony przepis na Onigiri. Śpieszę wyjaśnić, że po Polsku mówimy na to kulki ryżowe z nadzieniem.
     
  11. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Hmm... musiałabym poszukać na moich ulubionych blogach kulinarnych rozsianych po całym świecie, a później przetestować. Może ktoś ma to gotowe w kajeciku i się podzieli...?

    EDIT: no i cisza :(
    A ja się przejęłam i poszukałam tych Onigiri.
    Chodzi o te klasyczne, owinięte w jakiś wodorost...?
    Mam kilka przepisów prosto z Japonii, ale - dysponujesz tym specjalnym japońskim ryżem...?
    Bo na tym naszym to słabo wyjdzie ;)
     
    Last edited: Sep 4, 2016
    Kasialka likes this.
  12. MOD_Kirito

    MOD_Kirito Guest

    W sumie zamiast tego ryżu myślałem użyć ryżu Basmati, gdyż wiem że nasz standardowy(brakło mi określenia :p) się do tego nie za bardzo nadaje. Wiesz myślałem o oryginalnym przepisie ale pytanie czy uda się go wykonać w Polskich warunkach.
     
  13. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Ech, ja to jednak jestem terier ;)
    Jak złapię temat, to nie puszczę xD
    Wiem już znacznie więcej o onigiri, niż kiedykolwiek chciałam wiedzieć xD

    Więc tak: na pewno nie basmati, pewna blogerka-Japonka specjalnie to podkreśla.
    Ryż powinien mieć okrągłe ziarenka i rozgotowywać się na kleistą masę, bo inaczej się onigiri nie zlepią.
    Podobno z tych mniej azjatyckich nadaje się arborio (czyli ten do risotto), ale najlepszy byłby jednak taki, który się (po angielsku) nazywa "japoński" albo "do sushi".
    Znalazłam ten "do sushi" na pewnym (polskim) portalu aukcyjnym i nawet niedrogi jest (chyba że kupisz od razu dziesięciokilowy woreczek).
    Pełna nadziei powęszyłam też za specjalnymi foremkami do onigiri, ale nie ma lekko, w PL raczej nie do zdobycia.
    Wspomniana Japonka (na blogu "just hungry", czyli "po prostu głodna") dała bardzo fajny pomysł na technologię robienia onigiri - w małej filiżance wyłożonej taką mocniejszą folią spożywczą. Japonka nazywa się Makiki (zdrobnienie: Maki), jak spytasz wujaszka o połączenie nazwy bloga z imieniem autorki oraz onigiri, to cię tam zaprowadzi i zerkniesz na zdjęcia.
    Nadzienia mogą być różniaste, mniej lub bardziej egzotyczne (czyli trudne do zdobycia u nas). Byle słone, bo to ma być słone.
    U Maki wspomina się o tuńczyku w sosie sojowym i majonezie, kurczaku w sosie teriyaki oraz awokado z imbirem, ale tego jest pewnie z milion razy więcej.
    Póki co żadnego nie wypróbowałam (ba, nawet technologii robienia onigiri też nie wypróbowałam), więc trudno mi coś polecać.
    Na życzenie mogę dalej drążyć temat (jako ten terier) ;)

    A przy okazji pytanko: znacie taki cheesy bread (czyli chlebek serowy) z sieci pizzerii Domino's...?
    Znalazłam bardzo sympatycznego copycata (imitację) i dziś (dla uczczenia początku urlopu) zamierzam to wypróbować.
    Czy ktoś będzie zainteresowany przepisem, jeśli okaże się dobry...? ;)
     
    TrissMerigold. and tosia like this.
  14. MOD_Kirito

    MOD_Kirito Guest

    Dziękuje,

    Ryż do sushi widziałem już w kilku marketach, nie mówię tutaj o dyskontach ale to już można u nas trafić. Z resztą same sushi robi się co raz bardziej popularne w Polsce, ale to już temat na inna okazje. Widzę, że głownie są to smaki na tak zwane słodko-kwaśno(gigantyczne uproszczenie), ale taka jest właśnie ta kuchnia :)

    Dziękuje za wskazówki :) Na pewno się przydadzą :)
     
    tosia and zzizzie like this.
  15. zzizzie

    zzizzie Chodząca legenda forum

    Ja jakoś nie rozglądałam się za takim ryżem, bo mi sushi nie bardzo pasuje ;)
    A co do nadzienia do onigiri, to w razie czego mogę pomóc z tłumaczeniem przepisów, mam wprawę ;)
     
  16. MOD_Kirito

    MOD_Kirito Guest

    Oj dobre jest :) Ale mówimy o świeżo robionym, te z marketu nie są złe ale smakują zupełnie inaczej. Ale każdy ma inny smak :)
     
    tosia and zzizzie like this.
  17. tosia

    tosia Nadzorca forum

    zzizzie jak chlebek serowy wyjdzie dobry, to przepis wrzucaj:)twój przepis na oreo pie czeka na okazje do zrobienia a jak żadna nie nadejdzie, to zrobię bez okazji;)
     
    zzizzie likes this.
  18. TrissMerigold.

    TrissMerigold. Fanatyk forum

    Ja się zgłaszam :D ogólnie u mnie wszystko co "cheesy" mile widziane ;)
     
    zzizzie and tosia like this.
  19. zagma

    zagma Chodząca legenda forum

    Czekam na ciag dalszy;)
     
    grakula16 and zzizzie like this.
  20. Zła_Kobieta

    Zła_Kobieta Chodząca legenda forum

    Na życzenie koleżanki prosty przepis na nalewkę z Aronii:

    Bierzesz umyte owoce, zasypujesz cukrem (ile dasz cukru, tak będą słodkie - bardziej lub mniej).
    Czekasz aż puszczą sok i dolewasz wódki lub spirytusu w zależności od preferencjo co do mocy.
    Po zasypaniu cukrem obserwujesz żeby mieć pewność że się nie psują - aronia puszcza stosunkowo mało soku, i trzeba ją dość wcześnie zalać 3-4 dni po zasypaniu.
    Czekasz, aż nabierze mocy urzędowej i wypijasz :) (najwcześniej po miesiącu, ale lepiej dać jej tak ze trzy miesiące).
     
    ankagdw and toDzasta like this.